Wibrujące kolorem konstrukcje form mimo zmieniających się mód i trendów wciąż mają siłę uwodzenia. Nathalie du Pasquier, współzałożycielka legendarnej Grupy Memphis, nieprzerwanie tworzy, a jej koncepcje z lat 80. inspirują kolejne pokolenia.
Jej projekty dekorowanych powierzchni, takich jak tkaniny, dywany, meble i laminaty z tworzyw sztucznych, odegrały ważną rolę w powstaniu niepowtarzalnego stylu Memphis. Mimo sukcesów, jakie odniosła jako projektantka, od końca lat 80. postawiła na malarstwo, jedynie od czasu do czasu współpracując z ciekawymi markami, np. awangardową, mediolańską firmą modową Fiorucci, dla której projektowała wzory i akcesoria. W 2014 roku została zaproszona przez American Apparel do stworzenia kolekcji inspirowanej stylem Memphis, a w 2020 roku wymyśliła kolekcję ceramiki Mattonelle Margherita dla firmy Mutina. Ekscytujące zastosowanie koloru nieustająco zjednuje jej miłośników, chociaż ona sama nigdy nie interesowała się trendami.
Konstruowanie jest kluczem do całej jej twórczości. Geometryczne elementy graficzne, które intensywnie zapełniały powierzchnie mebli i dywanów z lat Memphis, w rzeźbiarskim wydaniu zamieniły się w pozbawione funkcji artefakty. Malowane na papierze lub płótnie budują struktury, które w rzeczywistości nie mogłyby istnieć.
Obecnie miłośnicy Grupy Memphis mogą kupić przedmioty sygnowane jej nazwiskiem w HAY i The Wrong Shop, a także we włoskiej firmie Mutina, dla której artystka zaprojektowała kolekcję płytek ceramicznych – 41 wzorów, które wyróżniają się odważną kolorystyką i żywymi wzorami, można dowolnie komponować, tworząc ekspresyjne wzory przywodzące na myśl wnętrza z filmów Almodóvara.
Nathalie du Pasquier
Urodzona w 1957 roku francuska projektantka od 1979 roku mieszka w Mediolanie. Choć w 1981 roku należała do grupy założycieli legendarnej Grupy Memphis, od 1987 r. Nathalie du Pasquier zajmuje się głównie malarstwem, a jej obrazy wystawiane są w prestiżowych galeriach na całym świecie. Równolegle cały czas eksperymentuje z różnymi formami twórczości, nawiązując współprace z licznymi renomowanymi markami. Szczególne zainteresowanie przykłada obecnie do łączenia płaskich powierzchni i trójwymiarowych obiektów, tworząc pełne ukrytej symboliki, surrealistyczne scenerie.