Ponadczasowa geometria

Daria Bolewicka i Daria Skoczylas ze studio bo/sko specjalizują się w projektach wpisanych w kontekst miejsca. W XIX-wiecznym budynku w śródmieściu Gdańska stworzyły wnętrza dwóch apartamentów, stawiając na polskie wzornictwo i współpracę z lokalnymi rzemieślnikami.

Każdy ich projekt to inna historia, którą tworzą wspólnie z inwestorem. Stawiają na proste rozwiązania i naturalne materiały, a swoją estetykę opierają na geometrii i kolorze. Tak też podeszły do pracy w Walowa Apartments, znajdujących się w sercu Gdańska, a jednocześnie na granicy postoczniowego Młodego Miasta.

Z jednej strony mamy tu Europejskie Centrum Solidarności, z drugiej Muzeum II Wojny Światowej – idealne miejsce na kupno nieruchomości pod wynajem i ciekawy punkt wyjścia dla wnętrzarskiego projektu.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Budynek, mocno wpisany w krajobraz Gdańska, powstał pod koniec XIX wieku, jako część kompleksu obiektów administracyjnych i magazynowych Gdańskiego Wojskowego Urzędu Zaopatrzenia Mundurowego. W 1924 roku został przekształcony w Dom Polski, który w latach 20. stanowił ważne miejsce dla gdańskich Polaków. Jego pierwotna architektura wyraźnie wskazuje, że był on przeznaczony na cele kulturalne i hotelowe. W latach powojennych całkowicie zmieniono przeznaczenie budynku, pozwalając na działalność produkcyjną, która trwała aż do 2017 roku.

Niedawno nieruchomość została jednak odrestaurowana i dziś jest tu 47 nowoczesnych mieszkań.

Kamieniczny indywidualizm

Polskie wzornictwo w zabytkowych murach

Dwa bliźniacze apartamenty o powierzchni 35 m kw. znajdują się na drugiej i trzeciej kondygnacji budynku i mają identyczny układ – pokój z aneksem kuchennym, sypialnia z garderobą oraz łazienka. W obu zachowały się także zabytkowe fragmenty dawnych murów Domu Polskiego. Na pierwszy rzut oka wydają się takie same, po chwili można jednak dostrzec subtelne różnice i ciekawe detale. – Praca nad tym projektem była dla nas niepowtarzalną okazją do zbadania, jak detal wpływa na odbiór całego wnętrza – przyznają projektantki.

– Zależało nam na tym, aby apartamenty wyróżniały się na tle innych nieruchomości przeznaczonych pod wynajem. Ważne były jakość materiałów, nietuzinkowość rozwiązań oraz nieoczywiste nawiązanie do architektury całego obiektu. We wnętrzach skupiałyśmy się więc na wykorzystaniu polskiego wzornictwa, współpracowałyśmy z lokalnymi rzemieślnikami – wyjaśniają.

Aby zachować spójność z architekturą budynku, wybrano ciepłą paletę kolorów. Dominują beże, a szczególną uwagę przyciąga charakterystyczna posadzka w odcieniu beżu i terakoty, ułożona we wzór szachownicy, tworząca w obu apartamentach jednorodną płaszczyznę.

Efekt wzmacniają czarne akcenty oraz mosiądz pojawiający się w detalach. Szlachetne materiały, takie jak granit, metal oraz drewno dębowe w dwóch wybarwieniach: ciemnobrązowym i czarnym, dodają całości smaku. Zachowane fragmenty ceglanych murów zostały dyskretnie wyeksponowane, delikatny tynk strukturalny podkreśla ich obecność i harmonizuje ściany z kolorem posadzki.

Apartamenty, choć wysokie, są niewielkie, ważnym zadaniem projektowym było więc optyczne powiększenie przestrzeni. To dlatego powstały charakterystyczne przeszklenia pomiędzy pokojami. – W naszych projektach często odwołujemy się do geometrii, która w naszym mniemaniu jest ponadczasowa. Analizując układ zachowanych detali ceglanych murów, zaproponowałyśmy dwie formy: okręgu i łuku – tłumaczą projektantki.

Daria Bolewicka

Studio bo/sko

Studio projektowe założone w 2012 roku przez Darię Skoczylas-Woźniak (rocznik 1989) i Darię Bolewicką (rocznik 1990). Współpracę rozpoczęły w już na drugim roku studiów na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku Architektura Wnętrz. Z uczelnią są związane do dziś – prowadzą zajęcia ze studentami. Studio bo/sko wyróżnia indywidualne podejście do projektowania, bazujące na geometrii i kolorystyce, jako kluczowych elementach. Pozostają daleko od przestrzegania trendów, unikają utartych schematów, dlatego nieustannie poszukują nowych i innowacyjnych rozwiązań. – Pasja do odkrywania nowych perspektyw sprawia, że każdy nowy projekt jest dla nas ekscytującym wyzwaniem, które pozwala nam rozwijać się i nieustannie doskonalić nasze umiejętności – podkreślają projektantki.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Duch secesji

Duch secesji

Gdańsk | 30 października 2024

Odwiedzamy gdańskie mieszkanie młodej rodziny i ich kocich towarzyszy

Ukryte wśród ciszy

Ukryte wśród ciszy

Gdańsk | 11 października 2024

Kameralny koncept mieszkaniowy w willowej dzielnicy Gdańska od Invest Komfort

Klinika architektury

Klinika architektury

Gdańsk | 16 stycznia 2024

Odwiedzamy niezwykłą klinikę stomatologiczną projektu IFA Kamil Domachowski