Sukces Polaków na Biennale Architektury w Wenecji!

Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny „Let’s talk about garbage” („Porozmawiajmy o śmieciach”), który reprezentuje Polskę na głównej wystawie 15. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji zbiera entuzjazstyczne oceny i recenzje zagranicznych dziennikarzy i krytyków architektury.

15. Biennale Architektury w Wenecji stoi pod znakiem architektury społecznie zaanagażowanej. „Reporting from the front” – bo tak nazwano tę edycję Biennale – jest zbiorem doniesień z frontu, na którym architektura konfrontuje się z niesprawiedliwymi warunkami społeczno-ekonomicznymi oraz walczy z napotykanymi w różnych miejscach świata problemami.

„Kowalski i Szczelina zwracają naszą uwagę na to, co musimy dostrzec: na olbrzymią ilość śmieci, którą produkujemy każdego dnia. Nie estetyzują odpadów, ale też nie rzucają nam ich w twarz. Zamiast tego organizują je, konfrontują nas z ich istotą, z ich pochodzeniem, a następnie prezentują, w bardzo wyraźny sposób – sposoby ich przetwarzania, skupiając się na kreatywności mieszkańców slumsu Dharavi, którzy pozyskują i ponownie wykorzystują to, co wyrzuca miasto, tworząc budulec lepszego świata. Stosując, co nazwać można wyjątkowymi umiejętnościami teatralnymi, stworzyli jedną z najbardziej przejrzystych i jedną z najmocniejszych wystaw na tegorocznym Biennale” – pisze Aaron Betsky, krytyk architektury, dziekan Frank Lloyd Wright School of Architecture w Arizonie.

Po raz pierwszy w historii Biennale Architektury w Wenecji, do głównej wystawy zostali zaproszeni polscy twórcy. Kuratorem głównej wystawy jest Alejandro Aravena, zdobywca tegorocznej nagrody Pritzkera. Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny, zajmuje powierzchnię aż 200 m kw.

„Let’s talk about garbage” mierzy się z globalnym problemem nadprodukcji śmieci. Współczesne konsumpcyjne społeczeństwa nie troszczą się wystarczająco o „życie po życiu” swoich masowo wytwarzanych produktów, szczelnie owiniętych w kolejne warstwy opakowań z tworzyw sztucznych. Projekt to próba wskazania nowych alternatywnych strategii w walce z zalewającą nasze miasta lawiną odpadów. W jaki sposób architektura może wpływać na zmniejszenie ilości odpadów? Jak możemy skuteczniej uczestniczyć w procesie recyklingu? Dlaczego jest to ważne zagadnienie ciągle marginalizowane w większości miast świata? – to tylko kilka z wielu pytań, na które twórcy wystawy starają się odpowiedzieć.

„Let’s talk about garbage” to trójwymiarowe doświadczenie dla odwiedzającego, stawiające ważne pytania dotyczące naszego społeczeństwa konsumenckiego. Przypomina nam, że wyrzucając odpady nigdy nie pozbywamy się ich do końca – pisze w „Art in America Magazine” Alan G. Brake, krytyk architektury z Nowego Jorku.

Kowalski i Szczelina, planują wydanie książki, nakładem wydawnictwa DOM Publishers , który będzie podsumowaniem projektu i pracą badawczą, którą zebrali w ostatnich kilku miesiącach.

Biennale w Wenecji potrwa do 27 listopada.

Więcej na: www.letstalkaboutgarbage.com i www.labiennale.org

 

Marcin Szczelina: – Człowiek to istota architektury

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Budować i obserwować

Budować i obserwować

Poznań | 28 grudnia 2024

Architekt Hugon Kowalski w wywiadzie o wyzwaniach współczesnej architektury

Polska artystka odmieni słynny pawilon barceloński Miesa van der Rohe

Ocalić słowo

Barcelona | 22 maja 2020

Nasz głos w słynnym pawilonie Miesa van der Rohe

Niesamowite mieszkanie w poznańskiej Warzelni

Niebo z wanny

Poznań | 12 kwietnia 2020

Trzypoziomowa perełka studia UGO architecture Hugona Kowalskiego