Dyskretna gra z modernistycznym kontekstem, laboratoryjna praca nad detalami, które tworzą nić porozumienia między XX a XXI wiekiem – to strategie biura projektowego Hauslab dla powściągliwego mieszkania w zespole budynków oddanych do użytku w 1933 roku, pod nazwą „Dom Oficerski Funduszu Kwaterunku Wojskowego” na warszawskich Filtrach.
Mieszkanie ma powierzchnię całkowitą 87 m kw. Obszerny hol, wyposażony w małą szafę na odzież wierzchnią, lustro i taboret, otwiera się na salon z kuchnią.
Elementem dominującym główną przestrzeń jest wysoka zabudowa kuchenna wykonana z forniru. Koresponduje z nią piękny owalny stół z rattanowymi i chromowanymi krzesłami rurowymi.
W mieszkaniu zachowała się oryginalna stolarka drzwiowa i okienna. Podobnie jak oryginalny parkiet, który uzupełniono i ponownie zaolejowano, została ona pieczołowicie odrestaurowana.
Innym oryginalnym elementem były zaokrąglenia naroży ściany nośnej drzwi wewnętrznych, które wykonano jednostronnie podczas budowy budynku w latach 30. XX wieku. Ten stylistyczny punkt wyjścia znalazł swoje rozwinięcie chociażby w miękkich liniach zielonkawej wyspy kuchennej. Retro barwa jest przełamana nowoczesnym, utylitarnym kształtem.
Nowoczesne lampy polskiej firmy Aquaform oraz dominujący żyrandol hiszpańskiej firmy Aromas niemal teatralnie rozświetlają przestrzeń w porze wieczornej a za dnia tworzą spektakl intrygujących rzeźbiarskich form.
Strefa relaksu wyposażona jest w szeroką sofę z poduszkami obitymi terakotową tkaniną bukla. Kontrastującym uzupełnieniem jest fotel z czarnej skóry i chromowanych rurek, stolik kawowy zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza, biblioteka, w której skrupulatnie schowany jest telewizor oraz wspomniany kredens.
W łazience przestronny prysznic z oknem na warszawskie wieżowce. Całość utrzymana jest w bieli z akcentami czerni i forniru pojawiającymi się w mieszkaniu.
W mieszkaniu znajduje się też mały pokój gościnny oraz pomieszczenie gospodarcze z pralnią.
Hauslab
Biuro projektowe założone przez architekta Grzegorza Pnioka, którego zespół tworzą młodzi, kreatywni architekci i projektanci. Hauslab zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz wraz z nadzorem autorskim zarówno obiektów publicznych jak i prywatnych inwestycji. Obecnie ich domeną są apartamenty, restauracje oraz hotele. Celem przyświecającym zespołowi jest tworzenie praktycznych, funkcjonalnych wnętrz przy zachowaniu najwyższych walorów estetycznych z ponadczasowym designem.