Klasyczna gra w nowym wydaniu. Kasia Rysiak i Agnieszka Wach tworzą unikatowy zestaw szachowy. W wykonanej z okazji stulecia Bauhausu serii, znajduje się 15 numerowanych kompletów, stworzonych zarówno dla praktyków szachowych, jak i okazjonalnych graczy, otwartych na nowe trendy wzornictwa przemysłowego
Dwie artystki wizualne, Kasia Rysiak i Agnieszka Wach, zaproponowały całkiem nowe podejście do projektowania zestawu szachowego – jakże uwielbianej przez nas, klasycznej gry. Odświeżona, współczesna forma nawiązuje do minimalistycznego kompletu, zaprojektowanego przez Josefa Hartwiga w 1923 roku, kiedy to jako rzeźbiarz i projektant realizował idee Bauhausu.
Nazwa kompletu pochodzi od kategorii „nietypowego otwarcia szachowego”. Unikatowy zestaw powstał według tradycyjnych technik stolarskich i przy użyciu wysokiej jakości drewna – wykorzystano czarny dąb o naturalnej barwie oraz jasny buk. Każdy obiekt jest wykonany ręcznie przez trzech rzemieślników: stolarza, rzeźbiarza i sitodrukarza, a kształty figur są wynikiem analizy ich ruchu w grze. Minimalistyczna forma, wynikająca z funkcji, tworzy nową ikonografię klasycznej gry. W zestawie znajduje się szachownica z oznaczeniami pól, wykonanymi w technice sitodruku, oraz pudełko na piony, które nawiązuje wizualnie do pionków – najniższych obiektów w hierarchii szachowej. Wszystkie elementy kompletu zostały zabezpieczone olejem.
Autorkami projektu są Kasia Rysiak i Agnieszka Wach – artystki wizualne na co dzień związane z rzeźbą, grafiką i projektowaniem produktu. W swoich przedsięwzięciach starają się zwracać uwagę na obecne zjawiska społeczno-kulturowe. Kasia jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Współzałożycielka (2009-2016) marki odzieżowej Mamapiki, kuratorka galerii Pracownia Duży Pokój, gdzie w 2019 roku przeprowadziła autorski projekt edukacyjno artystyczny Fotony, na co dzień działająca w Pracowni Wschodniej. Agnieszka Wach pochodzi z Czeladzi i ukończyła studia na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Od 2012 współpracuje z Romanem Woźniakiem w Pracowni Działań Przestrzennych na macierzystym wydziale. Jest autorką i współautorką licznych projektów konkursowych na realizacje w przestrzeni publicznej.