Szczecin architektoniczny. Zbliża się Westival

Szczecin | MAR

11 października 2013 | Architektura | Ludzie | Miejsca | Wydarzenia |

Ostatni weekend października upłynie pod znakiem architektury. Przed nami siódma edycja Westivalu – Sztuki Architektury w Szczecinie. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zaproszeni goście będą przede wszystkim zastanawiać się, czy istnieje architektura polska i czy w zglobalizowanym świecie istnieje miejsce dla architektury narodowej.

Ostatni weekend października upłynie pod znakiem architektury. Przed nami siódma edycja Westivalu – Sztuki Architektury w Szczecinie. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia zaproszeni goście będą przede wszystkim zastanawiać się, czy istnieje architektura polska i czy w zglobalizowanym świecie istnieje miejsce dla architektury narodowej.

Festiwal architektury w Szczecinie ma już pewną, bo siedmioletnią tradycję. Jego nazwa nawiązuje z jednej strony do zachodniego krańca, z drugiej zaś może być odczytywana jako przekraczanie granic w architekturze. – Co roku jesienią na 3 dni miasto przeżywa architektoniczne święto, które przyciąga nie tylko pasjonatów architektury, ale i mieszkańców Szczecina, bowiem Westival zawsze ma wątki lokalne – informują organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie.

Każda kolejna edycja to zarazem przewodni motyw, wokół którego budowany jest cały program wydarzenia: wystawy, wykłady, prelekcje, wycieczki oraz warsztaty. W tym roku brzmi „Made in… architektura narodowa?”. – Pytanie kim jestem – jest pytaniem fundamentalnym, które stale trzeba sobie zadawać, zwłaszcza w momentach kryzysowych, kiedy systemy wartości upadają lub wydają się być przebrzmiałe. Jesteśmy w momencie dziejowym, kiedy cały świat ma poważny problem z tożsamością. Kim jestem – pytają zagubione w ponowoczesnym zatomizowanym społeczeństwie jednostki, pytają narody rozpływające się oceanie globalnych procesów. W tym wszystkim architektura – po XX-wiecznych rewolucjach, -izmach, wiedziona na pokuszenie przez kolejne ideologie – również staje przed elementarnym pytaniem o własną tożsamość, zwłaszcza architektura w kontekście narodowym – przyznają kuratorzy tegorocznej edycji, czyli Tomasz Malkowski i Marcin Szczelina (Architecture Snob).

Spośród wielu zaplanowanych wydarzeń warto zwrócić uwagę na wystawę główną. To właśnie ekspozycja mocno zaakcentuje pytanie o miejsce architektur narodowych w zglobalizowanym świecie oraz o architekturę polską, jej indywidualny głos czy też styl. – Ekspozycja zajmie całą przestrzeń Trafostacji Sztuki, będzie składać się z szeregu działów, większość z nich dotyczyć będzie polskiej architektury. Nie zabraknie w niej jednak artystycznych i krytycznych komentarzy naszej rzeczywistości – informują organizatorzy. W wystawie głównej, którą zaplanowano w Trafostacji Sztuki, udział wezmą m.in. Robert Konieczny KWK Promes, Tomasz Głowacki, Menthol Architects, Jurgen Mayer H., mobius architekci, Interurban, JSK Architekci, Ingarden & Ewý, Konior Studio, Sztuczne Fiołki, Miasto Moje A W Nim, L.U.C., Filip Springer, Joanna Nowicka, Łukasz Skąpski.

Z kolei na Wydziale Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie będzie prezentowana wystawa najlepszych prac z Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP. – Nagroda to wspólna inicjatywa najważniejszych stowarzyszeń architektonicznych z Polski i Niemiec, jej celem jest promocja współpracy i integracji środowiskowej młodych architektów z Niemiec i Polski – dodają pomysłodawcy festiwalu.

Wystawa przedstawi najlepsze prace dyplomowe studentów architektury z obu krajów. Ekspozycja będzie miała miejsce w Galerii Architektów FORMA na Wydziale Architektury ZUT.

Westival to wiele innych wydarzeń. Zaplanowano też warsztaty dla architektów i studentów, kino westivalowe, grę miejską, maraton młodych pracowni, wycieczki po Szczecinie uwzględniające jego nowe ikony – jak będące w budowie obiekty Filharmonii oraz Muzeum Przełomów. Podczas Westivalu będzie można wziąć udział w bloku wykładowym z udziałem architektów, artystów i teoretyków architektury, którzy będą interpretować temat przewodni i zastanawiać się nad tym, czy istnieją architektury narodowe.
Tegoroczni prelegenci to m.in. Robert Konieczny, Estudio Barozzi Veiga, Filip Springer, Hugon Kowalski czy Katarzyna Krakowiak.

Festiwal odbędzie się w dniach od 25 do 27 października. „Design Alive” jest patronem medialnym wydarzenia.

Więcej: www.westival.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Budować i obserwować

Budować i obserwować

Poznań | 28 grudnia 2024

Architekt Hugon Kowalski w wywiadzie o wyzwaniach współczesnej architektury