Jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie zainauguruje w tym roku działalność w Katowicach. Nim jednak do Muzeum Śląskiego trafią miłośnicy historii, wcześniej jego nowy gmach nawiedzą fani… muzyki. Pierwszą imprezą w muzeum będzie bowiem kolejna edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka pod patronatem „Design Alive”.
– Powrót festiwalu Tauron Nowa Muzyka na teren nowej siedziby Muzeum Śląskiego to szansa, aby zobaczyć do tej pory nie udostępniane szerokiej publiczności odrestaurowane pokopalniane budynki oraz nowoczesne przestrzenie części podziemnej. Projekt nowej siedziby Muzeum Śląskiego zakładał minimalną ingerencję w otoczenie i maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, aby poprzemysłowy krajobraz Katowic uległ niewielkiej zmianie – mówi Dominik Abłamowicz, dyrektor muzeum.
Nowe Muzeum Śląskie jest już na ostatniej prostej. Ten jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie to ponad 6 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Wszystkie ekspozycje, które będą prezentowane w gmachu głównym w całości znajdą się pod ziemią. Poruszanie się pomiędzy obiektami będzie możliwe dzięki podziemnym i naziemnym przejściom. Z „poziomu zero” będzie można zobaczyć jedynie szklane wieże, które będą „doświetlać” ekspozycje zgromadzone pod ziemią. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu.
Co istotne, zaadaptowane zostały charakterystyczne dla kopani obiekty. I tak dawną maszynownię szybu „Warszawa” przekształcono w restaurację, magazyn odzieżowy przeistoczył się w pomieszczenia dla Centrum Scenografii Polskiej natomiast wieżę wyciągową szybu „Warszawa” przystosowano na wieżę widokową. Ten ostatni obiekt stał się już festiwalowym symbolem.
W sumie w nowym muzeum swoje miejsce odnajdzie sześć stałych ekspozycji. Inauguracja muzeum jest planowana jeszcze w tym roku.
Nim jednak do gmachu na stałe wprowadzą się muzealnicy, teren całego nowego muzeum trafi we władanie muzyków oraz fanów najnowszych brzmień. Teren, na którym się znajduje, a więc przestrzeń dawnej kopalni Katowice przez wiele osób, również spoza Śląska, jest kojarzonych z… festiwalem muzycznym. Po dwóch latach przerwy, związanej z budową muzeum, słynny nie tylko w Polsce festiwal Tauron Nowa Muzyka wraca więc do swojego „matecznika”. – Zamierzamy w tym roku wykorzystać przestrzeń w całości, zapraszając na koncerty, których tło stanowić będzie jedyna w swoim rodzaju panorama stolicy Górnego Śląska rozciągająca się tuż za główną sceną festiwalu, chcemy także ściągnąć słuchaczy pod ziemię – bo to właśnie tam, w podziemnej części Muzeum, wykorzystującej dawne kopalniane wyrobiska, odbędą się najciekawsze showcase’y prezentujące najlepszych polskich i zagranicznych wykonawców z niewielkich, niezależnych wytwórni – mówią organizatorzy.
Festiwal odwiedzają fani nie tylko z Polski, w zeszłym roku przyciągnął 25 tys. osób. W minionych latach imprezę wybierano Najlepszym Europejskim Festiwalem Kameralnym. Festiwal odbędzie się w przedostatni weekend sierpnia, a organizatorzy z pewną regularnością ogłaszają kolejnych wykonawców. Na festiwalu wystąpią m.in. Mouse On Mars, KöLSCH, Gonjasufi, Bokka, Elekfantz, Chet Faker, Jackson And His Computerband oraz Kelela. Można już kupować karnety na festiwal.
Więcej na: www.festiwalnowamuzyka.pl i www.muzeumslaskie.pl