Teatr piękna w São Paulo

A gdyby tak odwrócić kolejność i zamiast uzupełniać gotową aranżację dziełami sztuki, zbudować wystrój wokół jednego, konkretnego obrazu? Luksusowy apartament projektu Nildo José, młodego brazylijskiego architekta, powstał właśnie w taki sposób. I zachwyca!

Inspiracją do stworzenia obejmującej 250 m kw. aranżacji był obraz „Cangaceiro” autorstwa brazylijskiego artysty Candido Portinariego. Wybór był nieprzypadkowy. Od nazwiska malarza swoją nazwę wzięła marka Portinari z którą architekt współpracował przy tym projekcie.

Imponujący apartament utrzymany jest w neutralnych tonach, przełamanych niebieskim odcieniem kafelków na filarze za wyspą kuchenną oraz granatowymi fotelami w strefie salonu. Dobór kolorów też jest tu intencjonalny – stanowi bowiem odbicie kolorów widniejących na obrazie, który zawisł w honorowym miejscu w salonie. Wizualne poczucie przytulności, mimo otwartej przestrzeni i małego natężenia umeblowania, zapewnia również przemyślana paleta materiałów i tekstur, hołdująca modnej idei haptyczności.

Główną rolę odgrywa tu ceramika z oferty Portinari, którą wykorzystano nie tylko na posadzce i w części kuchennej, ale również do stworzenia intrygującej instalacji do przechowywania na ścianach strefy dziennej.

Nie zabrakło również designerskich dodatków stanowiących znakomity dowód na potencjał kryjący się w brazylijskich markach.

Wnikliwi obserwatorzy odnajdą tu stolik od Sandra Ortho Esculturas, fotele +55 Design, sofę Abapo projektu Roberty Banqueri, fotel Kanga, który zaprojektował Ricardo Van Steen; ikoniczny fotele Ondine od Jorge Zalszupina czy krzesła Cordial, za których projektem stanął Victor Vasconcelos.

Projekt apartamentu powstał w ramach tegorocznej edycji Casacor w São Paulo. Dla Nildo José był to już piąty raz, kiedy mógł zaprezentować swój talent podczas największych w Brazylii targów architektury i wyposażenia wnętrz.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Casacor São Paulo

Szukając definicji Casacor musimy przenieść się do 1986 roku. To wtedy dwie zapalone miłośniczki designu i architektury, Yolanda Figueiredo i Angélica Rueda, zaprosiły 25 architektów wnętrz, budynków i krajobrazów do wzięcia udziału w ich debiutanckiej wystawie. Mimo że same nie były związane ze światem architektury, premierowa edycja pod ich kuratelą przez 20 dni przyciągnęła ponad 6 tysięcy zwiedzających. Dziś, ponad 30 edycji później, Casacor ma miano największej wystawy architektury i designu w Ameryce Łacińskiej.

35. edycja Casacor rozpoczęła się 5 lipca, by gromadzić zwiedzających aż do 11 września. Tym razem wystawa rozgościła się w samym sercu São Paulo, w budynku Conjunto Nacional, zaprojektowanym 63 lata temu przez pochodzącego z Łodzi, polsko-żydowskiego architekta Daniela Libeskinda. Na ponad 10 000 m kw. prezentuje się aż 68 pracowni projektowych pod hasłem Infinito Particular (hiszp. nieskończona konkretność).

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: