Teatr piękna w São Paulo

A gdyby tak odwrócić kolejność i zamiast uzupełniać gotową aranżację dziełami sztuki, zbudować wystrój wokół jednego, konkretnego obrazu? Luksusowy apartament projektu Nildo José, młodego brazylijskiego architekta, powstał właśnie w taki sposób. I zachwyca!

Inspiracją do stworzenia obejmującej 250 m kw. aranżacji był obraz „Cangaceiro” autorstwa brazylijskiego artysty Candido Portinariego. Wybór był nieprzypadkowy. Od nazwiska malarza swoją nazwę wzięła marka Portinari z którą architekt współpracował przy tym projekcie.

Imponujący apartament utrzymany jest w neutralnych tonach, przełamanych niebieskim odcieniem kafelków na filarze za wyspą kuchenną oraz granatowymi fotelami w strefie salonu. Dobór kolorów też jest tu intencjonalny – stanowi bowiem odbicie kolorów widniejących na obrazie, który zawisł w honorowym miejscu w salonie. Wizualne poczucie przytulności, mimo otwartej przestrzeni i małego natężenia umeblowania, zapewnia również przemyślana paleta materiałów i tekstur, hołdująca modnej idei haptyczności.

Główną rolę odgrywa tu ceramika z oferty Portinari, którą wykorzystano nie tylko na posadzce i w części kuchennej, ale również do stworzenia intrygującej instalacji do przechowywania na ścianach strefy dziennej.

Nie zabrakło również designerskich dodatków stanowiących znakomity dowód na potencjał kryjący się w brazylijskich markach.

Wnikliwi obserwatorzy odnajdą tu stolik od Sandra Ortho Esculturas, fotele +55 Design, sofę Abapo projektu Roberty Banqueri, fotel Kanga, który zaprojektował Ricardo Van Steen; ikoniczny fotele Ondine od Jorge Zalszupina czy krzesła Cordial, za których projektem stanął Victor Vasconcelos.

Projekt apartamentu powstał w ramach tegorocznej edycji Casacor w São Paulo. Dla Nildo José był to już piąty raz, kiedy mógł zaprezentować swój talent podczas największych w Brazylii targów architektury i wyposażenia wnętrz.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Casacor São Paulo

Szukając definicji Casacor musimy przenieść się do 1986 roku. To wtedy dwie zapalone miłośniczki designu i architektury, Yolanda Figueiredo i Angélica Rueda, zaprosiły 25 architektów wnętrz, budynków i krajobrazów do wzięcia udziału w ich debiutanckiej wystawie. Mimo że same nie były związane ze światem architektury, premierowa edycja pod ich kuratelą przez 20 dni przyciągnęła ponad 6 tysięcy zwiedzających. Dziś, ponad 30 edycji później, Casacor ma miano największej wystawy architektury i designu w Ameryce Łacińskiej.

35. edycja Casacor rozpoczęła się 5 lipca, by gromadzić zwiedzających aż do 11 września. Tym razem wystawa rozgościła się w samym sercu São Paulo, w budynku Conjunto Nacional, zaprojektowanym 63 lata temu przez pochodzącego z Łodzi, polsko-żydowskiego architekta Daniela Libeskinda. Na ponad 10 000 m kw. prezentuje się aż 68 pracowni projektowych pod hasłem Infinito Particular (hiszp. nieskończona konkretność).

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: