Pocięte kawałki tkanin, resztki puchu, ścinki to zazwyczaj poboczne elementy powstałych produktów. Tandem Krupka-Steighan pokazuje jak możemy ponownie z nich skorzystać.
Działające od 2014 roku Krupka-Stieghan to dwuosobowe studio projektowe z Berlina. Katrin Krupka po studiach filologicznych, historycznych i architektonicznych pracowała jako niezależna projektantka. Doświadczenie zdobywała też w pracowni Benjamina Huberta. Z kolei drugi połowa, czyli Phillip Stieghan, to absolwent marketingu i komunikacji.
Najnowszą propozycją projektantów jest seria Recreate Textiles powstała we współpracy z Saxon Textile Research Institute (STFI) i Basf Designfabrik. Do jej wykonania wykorzystano bawełniane odpady. Krupka-Stieghan zauważyli, że materiały te zazwyczaj są marnowane. Postanowili więc pokazać, że to też cenny surowiec.
Serie testów wykazały, że zrecyklingowane resztki takie jak: puch, przędza, pocięte kawałki mają potencjał także w meblarstwie. Inne z sugerowanych użyć to tkaniny tapicerskie, osłonowe, panele akustyczne, dekoracje, a także w produkcji lamp, ścian czy siedzeń.
Projekt narodził się na styku przemysłu, badań naukowych i projektowania. Połączone i przetworzone odpady mają miękką, lecz stabilną strukturę. Naturalne włókniny poprzez mieszankę różnorakich surowców dają wiele kombinacji kolorystycznych.
Więcej na: www.krupka-stieghan.de, www.moeve.de, www.designfabrik.basf.de