Tom Dixon zaprezentował limitowaną edycję ultralekkiego krzesła Hydro

Tom Dixon, znany ze swojego zamiłowania do tworzenia metalowych konstrukcji, wybrał aluminium do stworzenia dwóch najnowszych projektów zaprezentowanych podczas wirtualnego wydarzenia „24 hours in Milan”, podczas którego ponownie wystąpił jako hologram. Szczególną uwagę zwraca projekt monomateriałowego krzesła Hydro stworzonego z myślą o recyklingu.

Krzesło 300 x Hydro

Limitowaną edycję krzesła Hydro stworzono we współpracy jedną z największych firm produkujących energię i aluminium na świecie – Hydro. Projekt stanowi prawdziwą innowację w zakresie obróbki aluminium. Krzesło uformowano za sprawą procesu rozdmuchiwania metalu w wysokich temperaturach (metoda Superplastic Forming), a następnie wycięto laserowo. Metody te pierwotnie opracowano w przemyśle motoryzacyjnym, aby tworzyć złożone formy niemożliwe do osiągnięcia jeszcze kilka lat temu.

– Myśląc o przyszłości, musimy myśleć o materiałach zdatnych do ponownego przetworzenia. O przedmiotach, które będą mogły zostać poddane recyklingowi lub ponownie wykorzystane. Wiedza na temat odpowiednich surowców oraz procesów produkcyjnych pomoże nam tworzyć właśnie takie produkty. To dlatego współpraca pomiędzy projektantami a producentami jest w naszym odczuciu niezwykle ważna – zauważa Hilde Kallevig, dyrektor ds. marki i marketingu w firmie Hydro.

Przypominająca balon struktura zapewnia wytrzymałość i sztywność, jednocześnie dodając wizualnej lekkości i stanowiąc humorystyczne nawiązanie do pop-artu. Aluminium wykazuje się wyjątkową zdolnością do wielokrotnego przetwarzania bez utraty jego właściwości. Z tego względu krzesło Hydro w stu procentach nadaje się do recyklingu. Samo również zostało wykonane w aż 70 proc. z materiałów z odzysku. Wszystkie 300 krzeseł z limitowanej edycji zostało podpisanych i ponumerowanych.

– Zawsze miałem obsesję na punkcie materiałów, a zwłaszcza aluminium. Nieskończona ilość możliwości w zakresie kreowania rozmaitych kształtów oraz wykończeń wzbudza moje nieustanne zainteresowanie. Możliwość współpracy z najlepszymi ekspertami w branży aluminium była okazją, której nie mogłem sobie odmówić mówi Tom Dixon, założyciel i dyrektor kreatywny Tom Dixon Studio.

Tom Dixon i jego fascynacje

Drugim z zaprezentowanych projektów jest żyrandol Burst, będący efektem fascynacji strukturami molekularnymi i futurystyczną wizją kosmosu.

Dwanaście świetlistych kul połączonych w formę przypominające naręcze balonów za sprawą lustrzanej powłoki odbijającej zintegrowaną diodę LED zachwyca nie tylko w nocy, ale i za dnia. Spektakularny żyrandol dostępny jest w dwóch wykończeniach: miedzianym i chromowanym. Z uwagi na gigantyczne rozmiary, Burst jest przeznaczony do wypełniania większych przestrzeni.

Więcej na: www.tomdixon.net

www.hydro.com

Tom Dixon podróżuje po świecie jako… hologram

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Potęga światła

Potęga światła

Londyn | 7 grudnia 2021

Struktury molekularne i magia kosmosu zaklęte w najnowszym projekcie Dixona

Plejada gwiazd designu światowego formatu Polsce

Gwiazdozbiór

Warszawa | 4 marca 2018

Tylu gwiazd światowego formatu w jednym roku jeszcze w Polsce nie było!