Culture.pl we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie zaprezentowali prace młodych polskich projektantów na wystawie „Too Much Too Much” w popularnej sekcji Greenhouse podczas Stockholm Furniture & Light Fair. Studenci z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostali wybrani spośród kilkudziesięciu zgłaszających się ze szkół projektowych z całego świata. W dniach 17-20 lutego wystawa zostanie pokazana na 7. edycji Areny Design w Poznaniu.
Greenhouse to objęta opieką kuratorską sekcja Stockholm Furniture and Light Fair – największych i najważniejszych targów designu w Skandynawii. Co roku w sekcji Greenhouse wystawiają się młodzi, rozpoczynający karierę projektanci i najzdolniejsi studenci z najlepszych szkół projektowych. Sekcja ta jest przede wszystkim przeznaczona dla Skandynawów i pierwszeństwo przy aplikowaniu mają szkoły z tego regionu. Edukacja w dziedzinie wzornictwa w krajach skandynawskich jest na bardzo wysokim poziomie i jest wykładnią dla uczelni i myśli projektowej na całym świecie, przez co poziom w Greenhouse jest bardzo wysoki. Wszystkie prezentacje są starannie wyselekcjonowane przez radę programową.
Wystawienie prac na targach w Sztokholmie to niezwykła okazja dla młodych projektantów, by zdobyć bezcenne doświadczenie, nawiązać kontakty w branży i zaprezentować swoje prace przyszłym partnerom, producentom czy konsumentom. W 2015 roku w Greenhouse zaprezentowało się 33 niezależnych projektantów i 30 szkół projektowych – wśród nich wybrane zostały prace studentów z Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która jako pierwsza polska uczelnia zakwalifikowała się do wystawienia się w Greenhouse.
– Żyjemy dziś w świecie, w którym dominują przedmioty – jesteśmy otoczeni, zalewani wciąż nowymi rzeczami, ciągle odczuwamy presję zmian. Coraz częściej przedmioty posiadamy, niż z nich korzystamy, natomiast w doborze przedmiotów rzadko kiedy już kierujemy się realną potrzebą, a raczej trywialnymi powodami, takimi jak styl czy zmieniające się trendy. Pochylając się choć na chwilę nad pracochłonnością procesu projektowania, produkcji i dystrybucji, wydaje się, że raz stworzony produkt powinien być trwały i odgrywać specjalną rolę w naszym życiu – tłumaczy Magda Kochanowska, kuratorka wystawy „Too Much Too Much” i wykładowczyni Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. – Ekspozycja proponuje krytyczne spojrzenie na przedmioty codziennego użytku, których potrzebujemy na co dzień, a które poddawane są ciągłej presji zmiany. „Too Much Too Much” zaprasza do dyskusji. Wybrane projekty mogą być przedmiotem refleksji nad wyzwaniami stojącymi przed nowoczesnym wzornictwem.
Wystawa to trzy zestawy obiektów przygotowane przez studentów Wydziału Wzornictwa ASP, z których każdy składa się z trzech obiektów: lampy, meble i ubrania. Każdy z nich reprezentuje inny język formalny i tworzy spójną kompozycję, odwołującą się do określonych idei: prostoty, chaosu i elastyczności.
Prostotę charakteryzują przedmioty stworzone z użyciem tylko jednego rodzaju materiału, nadającego im formę i strukturę. Prace pokazane w części Chaos to przedmioty, które na różne sposoby łamią zasady. Elastyczność z kolei przedstawia przedmioty, które zmieniają swoją formę lub funkcję.
Na wystawie pokazane zostały prace: Jana Lutyka, Jakuba Marzocha, Karoliny Mikołajczyk, Kamili Niedźwiedzkiej, Delfiny Petkow, Anny Pogudz, Katarzyny Skórzyńskiej, Moniki Smagi, Krzysztofa Smagi i Nikodema Szpunara.
W dniach 17-20 lutego wystawa zostanie pokazana na 7. edycji Areny Design w Poznaniu.
Więcej na: www.arenadesign.pl