Zima sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu i obdarowywaniu się podarunkami. Najlepiej takimi, które staną się pretekstem do kolejnych spotkań i rozgrzeją zimowe wieczory. Dziś przedstawiamy naszą listę „Top 10 designerskich pomysłów na prezent”, dzięki którym obdarowane osoby na pewno poczują się wyjątkowo i które będą przywoływać miłe wspomnienia – każdego dnia, nie tylko na święta.
Huta Julia zaprasza do zabawy
Era chowania kryształowych naczyń do kredensów już dawno minęła. Huta Julia we wszystkich swoich projektach pokazuje, że szkło kryształowe to materiał idealny do codziennego użytkowania, a kolekcja HopOnTop jest tego najlepszym przykładem. Ponadczasowy szlif wyrazistej kratki karo jest jedną z pierwszych dekoracji, jakie stosowano do uatrakcyjnienia tradycyjnych wyrobów kryształowych. W połączeniu z nowoczesnymi kształtami kolekcji tworzy zachwycający, biżuteryjny efekt, pełen blasku i świetlnych refleksów.
Bunt w świecie porcelany
Dla fanów bardziej zadziornych klimatów również coś się znajdzie. Kolekcja Fuck The Porcelain zaprojektowana przez Arkadiusza Szweda (kolektyw Glitch Lab) to ceramiczny protest song i manifest zwracający uwagę na porcelanowy obiekt jako zasób. Projekt podejmuje polemikę nad znaczeniem błędu w systemie – glitchem, jakim jest bezrefleksyjne wyrzucanie porcelany i zaniżanie jej wartości tylko dlatego, bo obiekt ma drobną wadę i już staje się produktem trzeciej kategorii.
Stylowy recykling
Zaprojektowana przez studio Ekierki i wykonana przez Boomplastic kolekcja przedmiotów na stół Silesia to efekt inspiracji architekturą Śląska. Kolekcja jest jednocześnie symbolicznym przypomnieniem jak szkodliwe dla środowiska są tak wielkie centra przemysłowe. Wszystkie elementy wykonano w 100% z plastiku z recyklingu. Idealna propozycja dla miłośników ekologii i dobrego designu.
Więcej ciepła
PURO Hotels połączyło siły z utytułowaną polską projektantką Marią Jeglińską-Adamczewską oraz legendarną, norweską marką Røros Tweed. W efekcie powstała seria koców ze 100% wełny norweskiej, które łączą w sobie współczesny styl, ludową tradycję i kulturową różnorodność. Kolekcja, w skład której wchodzą narzuty Kari, Oda oraz Lotta została w całości wyprodukowana w Norwegii, w miejscowości Røros.
Splecione historie
W kilimie Weranda splata się kilka historii. Po pierwsze: inspiracja podlaskimi drewnianymi werandami i ukraińskie rzemiosło z wrażliwość różnych pokoleń – projektantki Zofii Strumiłło i twórczyni projektu technicznego – Zeny Szulgi. Splata się współczesna estetyka glitchu i prastare medium tkaniny. Splata się komputer i krosno. Po chwili refleksji dociera jednak, że zarówno Podlasie jak i Ukraina rozumieją medium kilimu. Że artystki z różnych krajów łączy język sztuki, że krosno i komputer mają tę samą zerojedynkową zasadę działania. W ten sposób symbolicznie i realnie Splot łączy. I to w jakim stylu!
Słynne wzory ceramiki na… dywanach
Ceramika z Bolesławca znana jest od pokoleń. Za nowoczesnymi wzorami stoi Magda Gazur, główna projektantka Manufaktury. I to ona podjęła się adaptacji wzorów na potrzeby stworzenia kolekcji dywanów dla toruńskiej marki Samarth. W wyniku kooperatywy powstała kolekcja niezwykła: dywany doskonałej jakości, wykonane z naturalnej wełny na bawełnianej osnowie. Tradycyjne w technice wytwarzania, klasyczne pod względem wzornictwa i nowatorskie, biorąc pod uwagę ideę powstania.
Proste historie
Limitowana kolekcja ceramiki ściennej, to wspólny projekt marki Frøpt z ilustratorką i projektantką Anią Nogalską. W jego wyniku powstało 30 unikatowych obiektów. Trzy ilustracje przeniesione na formę organicznych talerzy opowiadają swoje zmysłowe historie, których motywem przewodnim jest cielesność i zmysłowość. Talerze mają różne kształty i wygięcia. Podobnie jest z widniejącymi na nich grafikami, które różnią się tonalnością, przetarciami, rozcieńczeniem plam wody i pehatyny. Wszystkie natomiast łączy to, że powstają w małej warszawskiej pracowni a każdy rysunek jest nanoszony przez artystkę ręcznie na mokrą glinę.
Kobaltowa kolekcja
Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna to absolwentki poznańskiej ASP. Od momentu kiedy w 2017 roku stworzyły pierwszą serię graficznych czarno-białych talerzy, na dobre zawładnęły sercami miłośników designu. Najnowsza kolekcja nieformalnej grupy Pol_Sztyma_Wolna powstała we współpracy z Manufakturą w Bolesławcu, jedną z najsłynniejszych rodzimych wytwórni ceramiki.
Dżungla w domowym zaciszu
Nawadniacz od marki Bloom może dokarmiać rośliny nawet do 7 dni. Dzięki naturalnej właściwości gliny, wypalanej w odpowiednio niskiej temperaturze, która ma właściwości przewodzenia wody, produkty są całkowicie ekologiczne. Od teraz każda osoba, zarówno bardzo doświadczona, jak i bez specjalistycznej wiedzy o zielonych przyjaciołach, może z powodzeniem wykreować małą dżunglę w domowym zaciszu.
Kwietniki inspirowane modernistyczną architekturą
– Mając przed oczyma takie modernistyczne perełki jak Willa Stenersen autorstwa Arne Korsmo w Oslo, czy Willa Tugendhatów w Brnie autorstwa Miesa van der Rohe szukaliśmy form, które nawiążą do ich projektów, a jednocześnie mogłyby stanowić jeden z elementów ich wystroju – mówią twórcy kolekcji Izabela i Szymon Serejowie, właściciele marki Bujnie. Punktem wyjścia stała się funkcjonalność i chęć zaspokojenia potrzeby wyeksponowania większej ilości roślin na jednym kwietniku. Różnice poziomów poszczególnych spodków zapewniają pełną ekspozycję dla wszystkich roślin, zaś ruchome boczne skrzydełka na ich indywidualną aranżację. Całość charakteryzuje lekkość w formie, elegancka prostota oraz funkcjonalność i naturalne obłości.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!