„Architektonicznego Oscara”, czyli Nagrodę Pritzkera otrzyma w tym roku Japończyk Toyo Ito. Międzynarodowe jury w uzasadnieniu swojej decyzji napisało, że Ito jest „twórcą ponadczasowych budynków”, zwracając uwagę na ich duchowy i poetycki wymiar.
„Architektonicznego Oscara”, czyli Nagrodę Pritzkera otrzyma w tym roku Japończyk Toyo Ito. Międzynarodowe jury w uzasadnieniu swojej decyzji napisało, że Ito jest „twórcą ponadczasowych budynków”, zwracając uwagę na ich duchowy i poetycki wymiar.
Ito jest zaliczany do grona najwybitniejszych współczesnych architektów pochodzących z Japonii. Choć urodził się w Korei Południowej, to jednak całe zawodowe życie związał z Japonią, czyli krajem z którego pochodzi jego rodzina. O międzynarodowym uznaniu jego pracy świadczy długa lista nagród i wyróżnień, które otrzymał w czasie swojej ponad 40 letniej aktywności architektonicznej, m.in. Education Minister’s Art Encouragement Prize in Japan, Arnold W. Brunner Memorial Prize in architecture from the American Academy of Arts and Letters, Gold Prize of the Japanese Good Design Award, RIBA Royal Gold Medal, Asahi Prize, Praemium Imperiale oraz Golden Lion for Lifetime Achievement for the 8th Venice Biennale International Exhibition in 2002.
Jego praktyka rozpoczęła się pod koniec lat 60., gdy jeszcze jako student trafił do pracowni Kiyuonori Kikutakego. Niedługo Później zdecydował się na otwarcie własnego biura, które od końca lat 70. funkcjonuje pod nazwą Toyo Ito & Associates.
Ma na swoim koncie kilkadziesiąt realizacji, wśród nich znajdują się przede wszystkim obiekty powstałe w Kraju Kwitnącej Wiśni, jak choćby Teatr Za-Koenji w Tokio, Sendai Mediatheque, Tama Art University Library w Tokio, Ken Iwata Mother and Child Museum w Imabari czy Mikimoto Ginza 2 w Tokio. Tworzył też projekty w Londynie, Singapurze (VivoCity, Belle Vue Residences) oraz Francji (Szpital Cognacq-Jay w Paryżu).
Obecnie 72-letni architekt jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli minimalizmu, który do perfekcji doprowadził operowanie jak najprostszymi bryłami. W środowisku uchodzi za niezwykle skromnego człowieka. Gdy dowiedział się o nagrodzie, powiedział, że nigdy nie jest zadowolony ze swoich prac.
Jury nie tylko doceniło dorobek architektoniczny Ito, zwracając uwagę na kilka przełomowych jego realizacji (m.in. bibliotekę Sendai Mediatheque), ale także na społeczne zaangażowanie jego projektów, jak choćby „Home-for-all”, który był odpowiedzią na potrzeby osób dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi w 2011 roku.
Nagrody, nazywane „architektonicznymi Oscarami” przyznaje się od 1979 roku. Ufundowała ją rodzina Pritzkerów, znanych przemysłowców, finansistów i hotelarzy. Laureat nagrody otrzymuje okolicznościowy dyplom, medal oraz czek na 100 tys. dolarów.
Ito jest kolejnym Japończykiem, uhonorowanym nagrodą Pritzkera, przed nim nagrody otrzymali: Kenzō Tange w 1987 roku, Fumihiko Maki (1993), Tadao Andō (1995) oraz studio SANAA – Kazuyo Sejima i Ryūe Nishizawa (2010).
Więcej: www.toyo-ito.co.jp, www.pritzkerprize.com