Można się tu spotkać ze znajomymi lub nacieszyć literaturą. Zespół projektowy w składzie PB Studio, Studiomania oraz Ipreferanalog stworzył w Gdyni-Witomino miejsce, które przyciąga nie tylko swoją funkcją. Prawdziwym magnesem jest wyróżniająca projekt architektura. Poznajcie Przystań Widna.
– Głównym założeniem projektu było stworzenie współczesnej przestrzeni publicznej, łączącej funkcje miejsca spotkań, relaksu i interakcji dla lokalnych mieszkańców z różnych grup wiekowych i społecznych – informuje architekt Adrian Mania prowadzący pracownię Studiomania.
Od początku wiadome więc było, że projekt musi przyciągać lokalną społeczność, być dla nich atrakcyjnym punktem stosunkowo nowej dzielnicy Gdyni. W starej tkance miejskiej funkcję miejsc spotkań pełniły rynki i place, o których współczesna urbanistyka nie zawsze chce pamiętać.
W tym przypadku jednak jednym z ważniejszych celów było zaprojektowanie kameralnego, wewnętrznego placu. Jak jednak stworzyć chętnie odwiedzane miejsce w hałaśliwym otoczeniu skrzyżowania ulic?
Forma budynku została ukształtowana przez dopasowanie bryły do terenu i przysunięcie do linii zabudowy. Zastosowano też uskoki, które pełnią funkcje bariery dyfuzjnej rozbijającej dźwięk dobiegający z ulicy. Bryła została podzielona na dwie funkcjonalne części – Centrum Sąsiedzkiego i Biblioteki, dzięki czemu stworzono wizualną bramę do osiedla i budynku. Zabieg ten zapewnił lepszą czytelność założenia oraz dostosowanie budynku do istniejących ciągów pieszych i przedeptów.
Elewacja od strony ulicy wykonana jest z drewnianych żyletek, które dzięki swej tektonice wpływają na efektywność elewacji jako ekranu akustycznego oraz zapewniają podstawę dla roślin pnących.
Elewację od strony wewnętrznego skweru wykonano jako tynkowaną, w kolorze złamanej bieli, zgodnie z wytycznymi plastyka miejskiego.
Budynki stanowią kompozycyjną i materiałową jedność z placem oraz elementami małej architektury. Posadzka placu z jasnego terrazzo łączy się z posadzką wnętrz budynków. Przechodzi płynnie na tarasowe siedziska wokół placu, dzięki czemu uzyskano optyczne i fizyczne połączenie architektury i otoczenia.
Jest plac, ale nie zapomniano o zieleni
Amfiteatralna forma siedzisk umożliwia prowadzenie zajęć, spotkań czy plenerowych seansów filmowych i sprzyja integracji mieszkańców.
W centralnej części skweru znajduje się fontanna posadzkowa, która dodatkowo szumem wody maskuje dźwięki ulicy.
Oba budynki posiadają ogólnodostępne tarasy rekreacyjne, dostępne zarówno z wnętrz budynków, jak i z placu. Cały kompleks architekci wyposażyli w spójny system identyfikacji i spełnia najwyższe standardy dostępności.
Plac uzupełniony jest zróżnicowaną niską zielenią w formie ozdobnych traw oraz drzewami owocowymi. Od strony ulicy zaprojektowano szpaler drzew oraz zieleń pnącą.