Tydzień ze sztuką

Przed nami tydzień ze sztuką pod znakiem światowego i polskiego dizajnu. W izraelskim Design Museum Holon można obejrzeć wystawę „Hide & Seek” Maartena Baasa, jednego z najzdolniejszych holenderskich projektantów. Ciekawym wydarzeniem jest „Design Views”, czyli seria wystaw i wydarzeń zainicjowana przez International Design Zentrum Berlin oraz Kunstgewerbemuseum w Berlinie, a także „Home Futures” w Design Museum w Londynie, gdzie skonfrontowano dawne wyobrażenia projektantów o nowoczesnej przestrzeni do życia z obecnymi rozwiązaniami.  W Instytucie Dizajnu w Kielcach warte uwagi są wystawy „Spektrum światła. Dizajn i fotony” oraz „The Suns”. W weekend rozpoczynają się Targi Młodych Artystów i Designerów – Nówka sztuka w Krakowie oraz Targi Rzeczy Ładnych w warszawskim Koneserze. Zapraszamy!

Co: Wystawa „Hide & Seek”

Gdzie: Design Museum Holon w Holon, Izrael
Kiedy: 27.11.2018–27.04.2019
W Design Museum Holon można obejrzeć prace Maartena Baasa uważanego za jednego z najbardziej wpływowych holenderskich projektantów początku XXI w. Jego dzieła lokują się na styku sztuki i designu. Indywidualna wystawa prezentuje projekty, które powstały w ciągu ostatniej dekady. Są to różnorodne instalacje, przedmioty oraz niezwykle sugestywne spektakle audiowizualne. Ekspozycja pokazywana jest na dwóch piętrach muzeum i podzielona na dwie części, reprezentując dwa skrajne nurty w twórczości artysty – introwertyczny i ekstrawertyczny. Wśród prac można zobaczyć, m.in. ręcznie robione meble z gliny, kipiące od barw instalacje świetlne, czy barokowe meble, których fragmenty artysta wypełnił przezroczystą żywicą epoksydową, nadając im nowy charakter. Organizatorem jest Design Museum Holon oraz Groninger Museum w Groningen w Holandii. Oprócz projektów Baasa, przygotowano dwie dodatkowe wystawy – „Time Machines”, która jest próbą uchwycenia znaczenia wymiaru czasu i wykorzystania go jako materiału lub współtwórcy w sztuce, oraz „Working Together: Design and Engineering” dotyczącą obszarów projektowania produktu, inżynierii i technologii.
Więcej na: www.dmh.org.il

Co: Wydarzenie „Design Views”

Gdzie: Kunstgewerbemuseum w Berlinie, Niemcy
Kiedy: 28.11.2018–13.01.2019
W tym roku przypada 50. rocznica powstania Międzynarodowego Centrum Designu w Berlinie (International Design Zentrum Berlin), a berlińskie Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum) obchodzi 150. jubileusz. Z tej okazji obie instytucje połączyły siły i przygotowały wydarzenie – „Design Views”. To seria wystaw i wydarzeń z dziedziny designu, podczas których zaprezentowane są kierunki obowiązujące w designie, a także okazja do obejrzenia najciekawszych projektów, od pomysłu do powstania ostatecznej wersji, i wzięcia udziału w ciekawych dyskusjach.
Więcej na: www.smb.museum

Co: Wystawa „Home Futures”


Gdzie: Design Museum w Londynie, Wielka Brytania
Kiedy: 7.11.2018–24.03.2019
Wystawa „Home Futures” stawia pytanie czy dzisiejszy dom i nasze życie w nim odpowiada wizji pionierskich architektów i projektantów tworzących w XX wieku? Została przygotowana przez nowojorskich architektów, którzy zaprojektowali dom przyszłości w zetknięciu z awangardowymi wizjami sprzed lat. Odwiedzający mają okazję skonfrontować dawne wyobrażenie przestrzeni do życia z obecnymi trendami w projektowaniu.
Wystawa powstała we współpracy z IKEA Museum.
Więcej na: www.designmuseum.org

Co: Wystawa „Spektrum światła. Dizajn i fotony”

Gdzie: Instytut Dizajnu w Kielcach
Kiedy: 9.11.2018–3.02.2019
W Galerii Głównej Instytutu Dizajnu w Kielcach trwa wystawa „Spektrum światła. Dizajn i fotony”, która próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy można zaprojektować światło? Czy światło zaprojektowało nas? Jakie sposoby mają dizajnerzy na opowiedzenie o zjawisku światła? I wreszcie, czy światło ich interesuje? Ekspozycji nie podzielono na dyscypliny naukowe i nie ułożono jej chronologicznie, jednak organizatorzy twierdzą, że każdy z eksponatów ma być jak „przebłysk myśli”, albo migocząca gwiazda na niebie, która ma sygnalizować zagadnienie oraz inspirować do samodzielnego zgłębienia tematu.
Więcej na: www.idkielce.pl

Co: Wystawa „Tartaruga Studio”

Gdzie: Instytut Dizajnu w Kielcach
Kiedy: 16.11.2018–2.02.2019
Kolejna ciekawa wystawa w przestrzeni Centrum Dizajnu w Kielcach. Pracownia tkacka Tartaruga, która powstała z pasji dwóch miłośniczek rzemiosła i pięknego wzornictwa, prezentuje najnowszą kolekcję kilimów zatytułowaną „The Suns”. Tkaniny są wykonane z surowej owczej wełny, farbowanej wyłącznie naturalnymi barwnikami. Na każdej z nich znajduje się ten sam motyw, czyli słońce, jednak każdy ze wzorów jest niepowtarzalny.
Więcej na: www.idkielce.pl

Co: Targi Młodych Artystów i Designerów – Nówka sztuka

Gdzie: Dawny Hotel Cracovia oraz Bunkier Sztuki w Krakowie
Kiedy: 1.12.2018–2.12.2018
W weekend w ramach projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie” rozpoczyna się pierwsza edycja Targów Młodych Artystów i Designerów – NÓWKA SZTUKA. Wydarzenie skierowane do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy nowych talentów. Ma za zadanie ułatwić artystom nawiązanie kontaktów oraz współpracy z odbiorcami ich twórczości. Impreza jest także okazją do obejrzenia i zakupu prac młodych artystów.
Organizatorem jest Fundacja Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Więcej na: www.nowkasztuka.com

Co: Targi Rzeczy Ładnych

Gdzie: Centrum Koneser w Warszawie
Kiedy: 1.12.2018–2.12.2018
W weekend rozpoczyna się kolejna edycja Targów Rzeczy Ładnych, podczas których ponad 150 wystawców zaprezentuje aż 210 znanych marek. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się na dwóch przestrzeniach – w „Laboratorium 2400”, gdzie będzie można obejrzeć m.in. meble, lampy, tekstylia i produkty dla dzieci, oraz w „Butelkowni” gdzie prezentowane będą artykuły ceramiczne i szklane. Będzie tu także strefa wellness. Organizatorzy zapraszają najmłodszych na wystawę „A kuku”, która prezentuje prace 15 rysowników – osobowości polskiej sceny graficznej. Ekspozycja była pokazywana m.in. w Reykjaviku podczas festiwalu DesignMarch, w polskim pawilonie w Astanie podczas Expo 2017 oraz na Gdynia Design Days.
Więcej na: www.targirzeczyladnych.pl

Co: Wystawa w Vitra Schaudepot

Gdzie: Vitra Design Museum w Weil am Rhein, Niemcy
Kiedy: Wystawa stała
Przestrzeń wystawiennicza Vitra Schaudepot zaprojektowana przez Herzog & de Meuron przedstawia najważniejsze obiekty z bogatej kolekcji Vitra Design Museum, tworząc jedną z największych stałych ekspozycji mebli. W budynku Schaudepot podzielnym na trzy strefy można obejrzeć ponad 400 projektów nowoczesnego wzornictwa. Wśród eksponatów są, m.in. modernistyczne dzieła Le Corbusiera, Alvara Aalto lub Gerrita Rietvelda, a także prototypowe egzemplarze użytkowych sprzętów domowych.
Więcej na: www.design-museum.de

Co: Wystawa „Pop-art po Holokauście”


Gdzie: Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kiedy: 26.10.2018–03.02.2019
W Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie trwa wystawa prac Borisa Lurie, amerykańskiego artysty pochodzenia żydowskiego. Był on nie tylko artystą wizualnym, ale także zajmował się pisarstwem i poezją. Cała jego twórczość była ściśle związana z doświadczeniem traumy wojennej. Stworzył unikalny język symboli, w którym jak zauważają organizatorzy „autentyzm i napięcie emocjonalne przekraczają to, co stosowne i wymagające szacunku”. Najczęstszymi motywami w jego pracach są zdjęcia z obozów koncentracyjnych, gwiazda Dawida, fotografie pin-up girls oraz słowo „no”.
Więcej na: www.mocak.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach