W czasie 9. edycji Łódź Design Festivalu (8-18 października) firma Schattdecor zaprezentowała efekty współpracy z poznańską School of Form. Na trwającej 11 dni wystawie zobaczyliśmy zaprojektowane przez studentów instalacje oparte o System tensegrity. Unikalne obiekty, prezentujące możliwości najnowszego produktu firmy – folii Smartfoil EVO, stanowią ciekawy przykład bardzo skutecznej współpracy polskiej uczelni z producentem.
Jednym z filarów działań Schattdecor, producenta zadrukowanych papierów dekoracyjnych i folii finish jest rozwój wzornictwa i wspieranie działań z tym związanych. Właśnie dlatego dotychczasowa, intensywna współpraca z poznańską School of Form została rozszerzona o kolejne działania edukacyjne. W trakcie trzech kwietniowych dni zorganizowano „EVOlution – wielopoziomowe warsztaty dla studentów”. Głównym założeniem spotkania było zaprezentowanie możliwości nowego produktu Smartfoil EVO w nowej, ciekawej formie. Zadanie studentów polegało na zaprojektowaniu elementów tworzących instalację wystawienniczą. Jedną z wytycznych do stworzenia formy było użycie sytemu tensegrity – konstrukcji, który polega na wzajemnym stabilizowaniu się elementów rozciąganych i ściskanych. Układy przestrzenne tego typu składają się ze sztywnych elementów połączonych między sobą za pomoc elementów wiotkich takich na przykład jak naprężone liny, czy też cienkie pręty. Ostatecznie, po zakończeniu pracy warsztatowej, wybrano projekt studencki, który uznany został za najlepszy nośnik informacji o zaletach materiału i cechował się najciekawszą formą. Został on zrealizowany przez Schattdecor w skali 1:1. Pozostałe projekty prezentowane były w Łodzi w mniejszej skali -1:5.
Końcowy efekty warsztatów wraz z profesjonalnie przygotowanym katalogiem i opisami projektów, które stanowiły dodatkowy element pracy studentów, zobaczyliśmy w ramach minionego Łódź Design Festivalu. W centrum wystawienniczym zaprezentowano pięć projektów, które studenci School of Form stworzyli pod opieką Joanny Misiun, Jolanty Starzak oraz Szymona Filody. Największą uwagę zwracała zwycięska propozycja – eliptyczne moduły tworzące organiczną strukturę. Stanowiły one świetną, przestrzenną ekspozycję dla Smartfoil EVO i udowodniły, że pomysły młodych projektantów często wykraczająpoza utarte schematy. Schattdecor i School of Form zorganizowały też warsztaty z konstrukcji tensegrity.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów wspólnych działań ze studentami i chcemy pokazać kreatywne pomysły młodych projektantów jak najszerszej publiczności – podkreślała w trakcie łódzkiej wystawy Danuta Pawlik, menedżer ds. marketingu Schattdecor. – Na potrzeby wystawy, zdecydowaliśmy się wykonać najlepszy, naszym zdaniem, projekt w formacie 1:1, by uzyskać przestrzenność instalacji w pełnym wymiarze. Efekt jest świetny. Cieszymy się, że możemy go tutaj zademonstrować.
Wspólna praca nad nowym produktem to nie pierwszy program edukacyjny zorganizowany z poznańską uczelnią. Firma rozpoczęła współpracę ze School of Form od projektowania wzorów cyfrowych. – Chcemy przekazywać wiedzę oraz wykorzystywać potencjał kreatywny młodych ludzi, by przekonać się, na ile ich pomysły mogą wzbogacić naszą kolekcję. Co roku jeden semestr poświęcamy na współpracę w procesie projektowania wzornictwa cyfrowego. Autorska kolekcja Digital Visions, licząca ponad 250 wzorów, została wzbogacona o projekty studenckie – podkreśla Danuta Pawlik. Były one prezentowane m.in. na targach Euroshop w Duesseldorfie oraz na wystawach krajowych. Firma od 15 lat współpracuje również z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, gdzie wspólnie z Profesor Katarzyną Laskowską tworzy Program Edukacyjno-Projektowy (PE-P). Młodzi projektanci wywodzący się z programów edukacyjnych, mieli i mają szansę w przyszłości zasilać szeregi działu designu Schattdecor.