Uskrzydlony Targówek

Idea muralu „Gołębie” wpisuje się w działania kulturalno-społeczne nawiązujące do historii dzielnicy. Bezpośrednią inspiracją była dla artystki charakterystyczna dla tej części Warszawy i cały czas kultywowana tradycja hodowli gołębi

Budynek mieszkalny przy ul. Wejherowskiej znajduje się w samym sercu Targówka Mieszkaniowego, na którego obrzeżach zachowały się fragmenty dawnej zabudowy, w tym przykłady charakterystycznego budownictwa drewnianego. W domach tych mieszkali kiedyś robotnicy, kamieniarze, drobni sklepikarze, rzemieślnicy, tramwajarze i kolejarze. Ci ostatni tworzyli największą grupę hodowców gołębi.

W czasach powojennych na Targówku niemal przy każdym budynku mieszkalnym znajdowały się klatki z gołębiami. Ich loty były naturalnym elementem tutejszego pejzażu miejskiego. Współczesnych hodowców jest znacznie mniej, natomiast tradycja gołębiarska nie umarła i ma kontynuatorów również wśród młodego pokolenia mieszkańców Targówka.

– Nowe budynki mieszkalne, jak ten przy ulicy Wejherowskiej, powstające w obrębie starej siatki urbanistycznej, pełnią swoistą funkcję społeczną, związaną z rewitalizacją architektoniczną obszaru. Tworząc mural zależało mi na kluczowym dla mnie aspekcie społecznym oraz wpisaniu się w istniejącą tkankę miejską i jej specyfikę. To mieszkańcy w głównej mierze kształtują przestrzeń publiczną. Każda zmiana zatem powinna zaczynać się od dostrzeżenia ich roli w kreowaniu tożsamości miejsca – wspomina autorka, Beata Konarska.

Mural „Gołębie” wykonany jest techniką frezowania na płytach z granulatu Verolith StoDeco, a następnie malowany. Forma graficzna oraz minimalistyczna kolorystyka muralu są naturalnym dopełnieniem architektury budynku. Linearne elementy projektu wpisują się w charakter dominujących na elewacji metalowych barierek balkonowych oraz poziomego boniowania.

Projektantką muralu jest artystka Beata Konarska – współautorka instalacji w przestrzeni publicznej, zrealizowanych na zamówienie instytucji kulturalnych – „Pegazów” na Placu Krasińskich, „Kogutów” przed Ambasadą Francji, „Domu na Drzewie” na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz autorka licznych projektów związanych z jej malarstwem.

Budynek „Kompas Targówek” przy ulicy Wejherowskiej to inwestycja Kompanii Domowej. Obecność dzieł sztuki jest charakterystyczna dla wszystkich realizacji warszawskiego dewelopera. Ich dobór również nie jest przypadkowy. Przede wszystkim są one odniesieniem do historii dzielnicy, w której powstaje dana inwestycja. Swoją formą wpasowują się w estetykę projektu i stanowią jego dopełnienie tworząc, wraz z elementami wykończenia, spójną całość.

Inwestor i deweloper: KOMPANIA DOMOWA
Autorka muralu, fotografie: BEATA KONARSKA

mural_targowek_designalive_01

mural_targowek_designalive_02

mural_targowek_designalive_03

mural_targowek_designalive_04 Mural „Gołębie"

mural_targowek_designalive_05

mural_targowek_designalive_06 Mural „Gołębie"

mural_targowek_designalive_07 Mural „Gołębie"

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projekt spod strzechy

Projekt spod strzechy

Szczecin | 24 sierpnia 2023

Apartamenty w gospodarstwie agroturystycznym od studia Loft Kolasiński

Krajobraz domowy

Krajobraz domowy

Paryż | 15 lutego 2023

Francuski projektant nawiązuje dialog między naturą, a domowym wnętrzem

Norwegia? Obecna!

Norwegia? Obecna!

Oslo | 27 grudnia 2022

Nowa definicja skandynawskiego designu od Kråkvik & D’Orazio