Każda edycja festiwalu jest pretekstem do poruszenia zagadnień związanych z projektowaniem w kontekście zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. Temat ten wydaje się szczególnie ważny teraz, w kontekście nowych, pandemicznych doświadczeń jakie kolekcjonowaliśmy przez ostatnie tygodnie. I choć w tym roku nie zobaczymy się na żywo w Gdyni, festiwalowa maszyna rusza zgodnie z planem.
Rozwiązaniem, które pozwoliło na organizację wydarzenia jest dedykowana platforma online. To pierwszy raz w naszym kraju, kiedy tak wielkie wydarzenie rozgrywa się całkowicie zdalnie. – Na ten moment na platformie GDD dołączyło do nas już 727 osób a z każdym dniem ta liczba rośnie – zdradza Julia Przywara reprezentująca Centrum Designu Gdynia. W warsztatach, wykładach oraz networkingu można uczestniczyć z dowolnego miejsca na świecie a w dodatku całkowicie bezpłatnie. W tym roku liczą się chęci!
Tegoroczny festiwal będzie pretekstem do podjęcia działań i pobudzenia kreatywności. – Potrzebujemy mądrych, funkcjonalnych i trwałych rozwiązań, dzięki którym stawimy czoła zmianom klimatycznym, utracie bioróżnorodności, przemianom demograficznym, społecznym i kulturowym oraz mądrze wykorzystamy rozwój nowych technologii. Gdynia Design Days 2020 udowodni, że dobre projektowanie może stać się skutecznym narzędziem rozwiązywania złożonych problemów – zapewniają organizatorzy.
Wyzwania dnia
Każdy dzień tegorocznego programu będzie poświęcony innej tematyce, rozszerzając hasło tegorocznej edycji:
– 4 lipca: Uwaga
– 5 lipca: Uwaga! Czas na zmiany!
– 6 lipca: Uwaga! Dane to emocje
– 7 lipca: Uwaga! Czas na jedzenie przyszłości!
– 8 lipca: Uwaga! Świat w kryzysie – czas na odpowiedzialne projektowanie
– 9 lipca: Uwaga! Jak mądrze korzystać z zasobów wodnych
Pierwszego dnia na szczególną uwagę zasługuje wykład otwierający festiwal. Jego bohaterem będzie James Wallman, futurysta, przedsiębiorca, mówca i doradca rządowy. Podczas wykładu usłyszymy wskazówki, sztuczki, systemy i rytuały, abyśmy mogli nauczyć się, jak lepiej spędzać czas – w tych dziwnych czasach i zawsze. Wykład odbędzie się w języku angielskim, będzie tłumaczony symultanicznie.
Znakomici prelegenci
Wśród prelegentów odnajdziemy również nazwiska takie jak: Filip Springer, który wraz z Julią Fiedorczuk porozmawia o kryzysie klimatycznym; Wiesław Bartkowski, który rozważać będzie nad moralnymi wątpliwościami w kontekście nowych technologii; Ewa Bochen i Maciej Jelski, którzy poruszą temat świadomości materiałowej; jak również Agata Nowak i Michał Bachowski, którzy pochylą się nad zagadnieniem oszczędzania wody.
Kino Idei
Magazyn „Design Alive” zaprasza podczas GDD do Kina Idei online. W dniach 4-10 lipca zobaczyć będzie można siedem znakomitych filmów dokumentalnych: „Przeżyć: Metoda Houellebecqa”, „Zniknięcie mojej matki”, „Chińskie van Goghi”, „Mikrotopia”, „Hi A.I. Mój przyjaciel robot”, „ZUD” i „Antropocen. Epoka człowieka”. I to bezpłatnie! Szczegóły tutaj.
Aby uczestniczyć w wykładach i spotkaniach (4–11 lipca) wystarczy dołączyć do platformy GDD. Więcej o festiwalu na: www.gdyniadesigndays.eu