Doświetlone wnętrze pod płaskim dachem? Naturalnie!

Ostatnia kondygnacja jest wyjątkowa, a płaski dach sprawia, że ma ona takie same wymiary, jak parter. Ileż to możliwości aranżowania i doświetlania naturalnym światłem!

Płaskie dachy wracają zresztą do łask. Po pierwsze dlatego, że do ich izolacji można obecnie zastosować papy termozgrzewalne najnowszej generacji. Trwałe i dostosowane do warunków klimatycznych panujących w naszej szerokości geograficznej. Po drugie przy wyborze płaskiego dachu architekta nic nie ogranicza w kształtowaniu bryły geometrycznej budynku. Temu rozwiązaniu sprzyjają również rozmaite rozwiązania pozwalające doświetlać od góry wnętrze umieszczone pod płaskim dachem.

Okna do płaskiego dachu: estetyka i funkcja

Większa powierzchnia użytkowa budynku, którą zyskuje się dzięki płaskiemu dachowi to oczywiście więcej możliwości dla doświetlenia ostatniej kondygnacji czy też budynku parterowego. Wnętrze zyskuje wówczas na estetyce, bo naturalne światło wydobywa kolory i struktury zastosowanych materiałów. My zyskujemy lepsze samopoczucie, ponieważ im więcej styczności mamy ze światłem naturalnym, tym sprawniej tyka nasz zegar dobowy. To promienie słoneczne dają nam energię rano, a wieczorem tonują zmysły, gdy jego temperatura barwowa staje się ciepła i kojąca.

Jest jeszcze jeden istotny argument, jaki warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu płaskiego dachu z oknami. Najczęściej umieszcza się je w miejscach, w których mają doświetlić ciągi komunikacyjne, czyli nad planowanymi korytarzami czy klatkami schodowymi. Mogą one jednak z powodzeniem służyć także wydzielaniu i doświetlaniu innych stref aktywności. Okno nad blatem kuchennym sprawi, że gotowaniu towarzyszyć będzie dobry humor, w gabinecie nad biurkiem zaktywizuje umysł do pracy, a w łazience? Cóż, ułatwi golenie czy zrobienie perfekcyjnego makijażu. Naturalne światło ma przecież najwyższy współczynnik oddawania barw (100 CRI). W lustrze zobaczymy siebie dosłownie – w pełnym świetle.

okna do płaskiego dachu

Sprytne technologie

Zatrzymując się jeszcze na chwilę przy zaletach okien w płaskim dachu: pełnią tu one tę samą funkcję, co fasadowe. Ograniczają do minimum korzystanie ze sztucznego oświetlenia, a zatem zmniejszają rachunki za prąd. Pozwalając zadbać o bilans energetyczny budynku, stają się nieodzownym elementem zrównoważonego budownictwa. Sama konstrukcja i technologie towarzyszące oknom VELUX są podporządkowane zarówno zapewnieniu maksymalnych parametrów termoizolacyjnych, jak i odporności na zjawiska atmosferyczne.

Ten ostatni parametr zależy jeszcze od tego, jaką osłonę zewnętrzną wybierzemy: przezroczystą bądź matową kopułę wykonaną z akrylu lub poliwęglanu, płaski moduł szklany czy też sferyczny moduł szklany. Na ten ostatni warto zwrócić szczególną uwagę. Wykonany jest on w oparciu o unikalną technologię CurveTech z odpornego na zarysowania zakrzywionego szkła. Z łatwością spływa z niego deszczowa woda i zsuwają się zanieczyszczenia czy jesienne liście. Z kolei płaski moduł szklany ma łatwo zmywalną powłokę. Wszystkie okna są przy tym wyposażone w dwuszybowe pakiety z laminowaną szybą wewnętrzną skutecznie zapobiegającą włamaniu. Doskonale tłumią hałas, np. spadających kropel deszczu. Dzięki włączeniu okien do systemu VELUX ACTIVE, można dodatkowo ustawiać opcje automatycznego otwierania lub zamykania okna, np. w przypadku wystąpienia opadów.

okna do płaskiego dachu

Okno otwarte na niebo

Z pewnością, kiedy myśli się o oknach w płaskich dachach, nasuwa się pytanie natury praktycznej: jak je otwierać? Manualnie otwierane są najczęściej te włazowe, dzięki którym można dostać się na dach, pełniące m.in. funkcję wyjścia awaryjnego. W tym przypadku – tak czy owak – potrzebna jest drabina lub schodki. Pozostałe okna sterowane są elektrycznie. Bądź poprzez panel zamontowany na ścianie, bądź za pomocą aplikacji i wówczas z dowolnego miejsca, w którym mamy dostęp do WiFi. Specjalny system sterowania potrzebny jest w przypadku okien oddymiających, których zadanie polega na zapewnieniu odprowadzenia dymu i ciepła podczas pożaru. Dzięki dwóm siłownikom unoszą się one wówczas automatycznie na wysokość 15 lub 50 cm.

Płaski dach zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz kondygnacyjnego budynku na każdym piętrze. To mobilizuje z kolei do zastosowania oświetlenia od góry. Wpuszczenia do wnętrza skrawka nieba. Rozmaitość sprytnych i niezawodnych technologii oraz szeroka gama możliwości dodatkowo zachęcają, by dom estetycznie i funkcjonalnie wesprzeć naturalnym światłem.

okna do płaskiego dachu

Platforma pełna inspiracji

Nowa platforma VELUX ArchiTips to rozwiązanie, które ucieszy niejednego poszukiwacza branżowej wiedzy. To miejsce stworzone dla architektów przez architektów, którego celem jest propagowanie najlepszych rozwiązań, edukowanie oraz merytoryczne wsparcie dla branży. Więcej na ten temat tutaj

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: