Villa Reden. Nietypowy apartamentowiec wpisany w zabytkową okolicę

Jak dopasować współczesny budynek do zabytkowego otoczenia? Przed takim pytaniem stanął architekt Maciej Franta podejmując się stworzenia apartamentowca Villa Reden w Chorzowie.

Powstały przy północnej granicy zabytkowego Parku Redena, w sąsiedztwie drewnianego kościoła św. Wawrzyńca, kompleks mieści osiem mieszkań o powierzchni od 54 do 72 metrów kwadratowych. Wyróżnia się obłym kształtem oraz połączeniem czerni i drewna. Wszystko to sprawia, że budynek wizualnie łączy się z poczerniałą fasadą kościoła, jednocześnie nawiązując swoją formą do okolicznych przedwojennych willi. W dalszej perspektywie budynek sąsiaduje z poprzemysłowym kompleksem Sztygarka i zabytkowym betonowym szybem wyciągowym Prezydent oraz schronem przeciwlotniczym.

W oczy rzuca się niezwykła bliskość parkowych drzew, których pnie i gałęzie niemal dotykają tarasów. Architekt zdradza, że choć działka nie była łatwa do zagospodarowania ze względu na nieregularny kształt i pochyłość, udało się uratować większość drzew. Ukształtowanie terenu podyktowało również niezwykłą formę budynku.

Obiekt, mimo że wygląda na jeden spójny apartamentowiec, został zaprojektowany jako zespół czterech dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Każdy z nich został podzielony na cztery niezależnie funkcjonujące części, w których znajduje się w sumie osiem apartamentów. Parter budynku to w większości przestrzeń pusta mieszcząca wejścia do poszczególnych segmentów oraz pomieszczenia techniczne. Zastosowane zaokrąglenia narożników to efekt próby wpisania go w trudne otoczenie, a jednocześnie stanowiące nawiązanie do okolicznych modernistycznych willi z sąsiedztwa. Niewątpliwą wartość Villi Reden stanowią przynależne do każdego mieszkania rozległe tarasy okalające cały apartamentowiec.

Więcej na: www.frantagroup.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekturę mam we krwi

Architekturę mam we krwi

Katowice | 25 września 2022

Maciej Franta w szczerej rozmowie z „Design Alive” nie tylko o architekturze