W Czechach wyrósł tęczowy kościół. Odważny!

W czeskim Brnie powstał bardzo wyjątkowy kościół. Niezwykły ze względu na kształt i odważne użycie kolorów. Architekt Marek Štěpán projektował świątynię z przerwami od 30 lat. Myśl o stworzeniu tego typu budowli towarzyszyła mu aż od 1968 roku.

Połączenie ascetycznego wystroju oraz transcendentnej atmosfery nadaje kontemplacji nowy wymiar, pozwala oderwać się od codziennego zgiełku, odnaleźć skupienie i wytchnienie. – Postrzeganie kościoła jest ściśle powiązane z postrzeganiem świata. Na przykład w okresie baroku wnętrze kościoła było wypełnione obrazami. Służyło jako rodzaj komiksu, ponieważ zwiedzający nie potrafili czytać. Dziś sytuacja jest odwrotna. Żyjemy w świecie pełnym łatwo dostępnych informacji, wrażeń wizualnych i innych, atakujących nas na każdym froncie, dlatego kościół powinien służyć jako przestrzeń kontemplacji, pozbawiona zbędnych wrażeń – opowiada o projekcie architekt Marek Štěpán.

Konstrukcja bazuje na trzech podstawowych bryłach – prostokątnym centrum, trójkątnej wieży oraz kulistej świątyni, rozmieszczonych na planie okręgu. Dyskretną formę rekompensuje bogata symbolika – okrąg to odwieczny reprezentant nieba i wieczności, w przeciwieństwie do kwadratu, który nawiązuje do ziemi i przemijania.

W wypełnionej wieżowcami przestrzeni kościół został specjalnie zaprojektowany.

Ważne było, żeby był bardzo prosty w wyrazie, elementarny w geometrii, a przez to czytelny. Światło przenikające przez barwne przeszklenia tuż przy linii dachu maluje jego wnętrze barwami tęczy. Tabernakulum znajduje się w wysokiej absydzie po lewej stronie kościoła, oświetlonej z góry. W tym miejscu ściana budynku jest rozerwana przez trójkątny otwór, który służy jako odniesienie do rozdarcia w kurtynie Świątyni Jerozolimskiej. Asymetryczna kopuła bazująca na drewnianej konstrukcji przypomina odcisk palca tak ogromny, że wygląda jak odcisk palca Boga. Ważnym elementem zabudowy jest 31-metrowa wieża o trójkątnym przekroju. W przeciwieństwie do historycznych wież, w większości skierowanych w niebo, tutaj kierunek jest odwrócony i wskazuje na kościół. Na wieży widnieje napis FOS ZOE, oznaczający światło i życie – ten sam znak znaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w Mikulčicach.

Więcej na: www.atelier-stepan.cz

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Projekt spod strzechy

Projekt spod strzechy

Szczecin | 24 sierpnia 2023

Apartamenty w gospodarstwie agroturystycznym od studia Loft Kolasiński

Krajobraz domowy

Krajobraz domowy

Paryż | 15 lutego 2023

Francuski projektant nawiązuje dialog między naturą, a domowym wnętrzem

Norwegia? Obecna!

Norwegia? Obecna!

Oslo | 27 grudnia 2022

Nowa definicja skandynawskiego designu od Kråkvik & D’Orazio

Spektakularna prowokacja

Spektakularna prowokacja

Dordrecht | 6 października 2022

Renomowane Studio Job zaprezentowało diaboliczny witraż unoszony przez żółwie