Dobrusza to totemowa patera-lampa służąca do ekspozycji darów natury. Patera jest hołdem złożonym wiośnie i polskim skarbom ziemi.
Nazwa Dobrusza to zdrobnienie staropolskiego imienia Dobrożyźń, złożonego z członów Dobro (dobra, dobry) i Żyźń (urodzajność, żyzność). Autorkami projektu są Ewelina Madalińska i Agnieszka Janukanis, młode projektantki wzornictwa, absolwentki Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Bodźcem do stworzenia Dobruszy były wiosenne zakupy na warzywniakach. Zachwycone pięknem i różnorodnością barw, kształtów i faktur, projektantki zapragnęły stworzyć obiekt inspirowany słowiańskimi obrzędami dziękczynnymi Święta Plonów, inaczej zwanymi dzisiaj dożynkami. – Obiekt przypomina ołtarz, na którym za pomocą barwnych kompozycji z owoców i warzyw składamy hołd naturze, wyrażając wdzięczność za owoce, którymi możemy się cieszyć co lata. Forma patery-lampy jest syntetycznym, współczesnym totemem relacji człowieka z ziemią. Dobrusza mówi o tym, o czym ludzie od jakiegoś czasu zapomnieli, a nasi przodkowie pamiętali – szacunku i wdzięczności do natury i o tym, że tak naprawdę jesteśmy całkowicie od niej zależni – przekonują autorki.
Głównym elementem konstrukcyjnym projektu jest piaskowane szkło laboratoryjne, na który nakładany jest drewniany talerz, wykonany z drewna dębowego, impregnowanego przed wilgocią.