Wielka moc współczesnego rzemiosła

Dotychczas sprzedawali kultowe projekty vintage, sztukę dawną i współczesną, teraz rozszerzają asortyment o wyjątkowe, limitowane projekty wybitnych polskich twórców. Kolektyw rzemieślniczy Nów, Ivo Nikić i Aleksandra Kujawska stworzyli unikatowe serie obiektów do wnętrz oraz cykl obrazów w ramach pierwszej odsłony projektu DESA Home Today.

W czasach, kiedy rzemiosło zanika, doświadczenia i fach zyskują na wartości. Współcześni rzemieślnicy sięgają po dawne techniki, aby nawiązywać dialog z tradycją – korzystać z lokalnych materiałów, dbać o zrównoważoną produkcję, masowości przeciwstawiać indywidualizm. W dzisiejszym świecie wybór polskiego, lokalnego wzornictwa, to wybór zarówno estetyczny jak i etyczny.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

DESA Home Today zachęca do zgłębiania twórczości współczesnych projektantów, sama kolekcja to zaś efekt inspiracji naturą, ale też opowieść o bliskości i szukaniu własnego głosu wśród masowej powtarzalności.

Seria ceramiki, luster, kocy, szkła oraz prac malarskich jest dostępna w sprzedaży od 7 września 2022 roku. Jeszcze tej jesieni pojawią się także kolejne obiekty w kolekcji, w tym m.in. serwis Marka Cecuły, światowej sławy ceramika, założyciela Modus Design Studio.

Do udziału w pierwszej odsłonie projektu DESA Home Today zaproszonych zostało 10 twórców.

desa home today

Kolektyw rzemieślniczy Nów zrzesza autorskie pracownie z całej Polski. Dla DESA Home Anna Bera przygotowała unikatowe lustra, oprawione w drewniane formy dębowe. Zajmuje się rzeźbą oraz stolarstwem, inspiracji szuka w przyrodzie, co ma odzwierciedlenie w organicznych formach i doborze materiałów.

Jakub Przyborowski zaprezentował serię drewnianych pudełek, wykonał także stolik z drewna jesionowego, lekki w formie, w jasnym odcieniu drewna, na trzech nogach, z dwuwarstwowym blatem.

Misy Moniki Dąbrowskiej-Picewicz inspirowane są naturą – drganiem powietrza, nurtem rzeki, obłością kamieni i strukturą drzew. W swoich pracach balansuje między abstrakcyjną rzeźbą, a formą użytkową.

Projekt luster przygotowało również studio P55 Mirrors, prowadzone przez Beatę Ludwin i Łukasza Wołka. Różnorodne doświadczenia z zakresu działań wizualnych oraz projektowych dały początek ich wspólnej pracy. Ich projekty plasują się między dekoracyjnością a funkcjonalnością, Szklaną taflę pokrywają złotem lub srebrem, szlachetna faktura z płatków przywodzi na myśl krajobrazy, pejzaże natury czy srebrzystą łunę księżyca.

Rest Studio pracują obecnie nad projektem Restki, który zakłada opracowanie wytrzymałego materiału umożliwiającego tworzenie elementów do wnętrz, w całości powstałego z resztek włókien. Dla DESA Home przygotowali ręcznie tkany koc z bawełny supima i mieszanki wełen, w jasnych kolorach z delikatnym akcentem kolorystycznym.

Studio Tafla jest pracownią mozaiki założoną przez Agnieszkę Drobiecką-Zielonkę i Sergiusza Zielonkę. Twórcy starają się reaktywować zapomnianą dziedzinę sztuki – mozaikę, sprawić, żeby była bardziej dostępna i chętnie dobierana do wnętrz. Łączą minimalizm, geometrię, modernizm w formie uwspółcześnionej mozaiki zamkniętej w stalowej ramie formie.

Monika Skorupska przygotowała serię ceramicznych naczyń, ręcznie wykonanych i malowanych. Założycielka Mosko łączy w swoich produktach pasję do ceramiki i malarstwa.

Ostatnią członkinią Nowiu jest Olga Milczyńska, która przygotowała dla DESA Home wazony. Ich niecodzienne formy i faktury, oddają jej fascynację czasem i tradycją.

 

Obrazy do noszenia

DESA Home Today to nie tylko design, ale również sztuka. Ivo Nikić przygotował cykl obrazów, w których czerpie ze street-artowej stylistyki. Używa szablonów, farb w sprayu, korzysta z techniki laserunku i malarstwa fakturowego. Artysta jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom uzyskał w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. W swojej twórczości eksploruje interesujące go obszary cielesności, miejskiego pejzażu, muzyki. Szuka zgrzytów, odpadków, które czynią pejzaż bardziej interesującym.

Aleksandra Kujawska, artystka i projektantka, doktorantka Katedry Szkła, w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w kolekcji Today prezentuje zestawy w 3 kolorach składające się z karafki i 6 kieliszków. Jej projekty to twórczy dialog z tradycją. Realizowane w dawnych hutach, współczesne formy, powstają z inspiracji naturą i tęsknotą człowieka za życiem bliżej przyrody.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Źródło mocy

Źródło mocy

Krosno | 17 czerwca 2024

Wystawa Aleksandry Kujawskiej w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Od unikatu po serię

Od unikatu po serię

Warszawa | 12 grudnia 2022

Wyjątkowe lampy Michała Korchowca dostępne w kolekcji DESA Home Today