Na nadwiślańskiej skarpie

Dom 35.35 na malowniczym brzegu Wisły, za którego projekt odpowiada architekt Paweł Naduk z pracowni 77 Studio, został tak wkomponowany w otoczenie, że jest praktycznie niewidoczny z drugiej strony rzeki. A zbudowany został dokładnie 35 m i 35 cm nad poziomem Wisły.

Do postawienia domu właśnie w tym miejscu skłoniły właścicieli wyjątkowe cechy otoczenia, takie jak malowniczy widok na rzekę, nadbrzeżne łęgi i ciągnąca się po horyzont równina mazowiecka. Istotnym punktem całego projektu jest dialog budynku z rzeką, ponieważ jego horyzontalna bryła praktycznie wrasta w zielone zbocze.

– To miejsce wręcz oszałamiało, więc postanowiliśmy przede wszystkim wyeksponować przyrodę, by pozwolić napawać się nią przyszłym mieszkańcom – mówi architekt i główny właściciel pracowni Paweł Naduk.
 
Dzięki subtelnemu wkomponowaniu bryły w naturalnie ukształtowaną skarpę, schodząc w stronę rzeki, co kilka metrów pokazuje się inna perspektywa na zapierające dech w piersiach widoki. Poszczególne poziomy domu zostały tak wkomponowane w otoczenie, że są praktycznie niewidoczne z przeciwnej strony nabrzeża. Dodatkowo bryła budynku została lekko przekręcona do boków działki ze względu na kępę brzóz, które przesłaniałyby widok na rzekę.
 
Rzut budynku ma kształt litery C, dzięki czemu uzyskano ochronę przed porywistym wiatrem oraz urokliwe, przeszklone patio z widokiem na dziką przyrodę, kominkiem i masztem chroniącym przed deszczem. Do rezydencji przylega też bezkrawędziowy basen.
 

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

 
Wewnątrz domu wszystko zdaje się współgrać z naturą, która otacza budynek ze wszystkich stron. Zieleń niczym kamuflaż pokrywa nawet płaszczyznę dachu, tworząc na jego powierzchni ogród z rozległym widokiem na malownicze tereny.
 
W projekcie zadbano o czytelny podział funkcji poszczególnych pomieszczeń. Większość miejsc użytkowych usytuowano na środkowym poziomie z najlepszą ekspozycją krajobrazu. Znajdują się tutaj m.in. salon z jadalnią, kuchnia, gabinet oraz główna sypialnia z otwartą łazienką. Pozostałe pomieszczenia znajdują się na najniższym poziomie, z bezpośrednim wyjściem do kameralnego ogródka w skarpie.
 
Wszechobecne przeszklenia sprawiają, że widok Wisły i pobliskiej natury niemal wkrada się do wnętrza. Przestronny salon w odcieniach szarości z prostą ciemną zabudową, połączony z minimalistyczną jadalnią pozwalają na relaks z panoramicznym widokiem.
 
77  Studio architektury zostało założone w 1999 roku i tworzy go sześciu architektów: Paweł Naduk, Agnieszka Osiejewska, Paulina Kapiszka, Anna Nawrocka, Agnieszka Sionek oraz Daniel Naduk. W swojej działalności kieruje się kilkoma prostymi zasadami, które wyznaczają kierunki projektów, a jednymi z najważniejszych są bezwzględny szacunek dla lokalnej tożsamości oraz świadomość tego, że architektura wpływa na człowieka. Studio specjalizuje się m.in. w projektach wnętrz i mebli, koncepcyjnych i studyjnych, kontroli kosztów realizacji inwestycji czy nadzorach autorskich.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci