30 listopada w poznańskim Franowie otwarty został największy Shared Service IKEA na świecie. Za projekt wnętrz odpowiadają Joelle Czajkowska i Katarzyna Czesnar – projektantki współpracujące z IKEA.
IKEA Business Service Center (IKEA BSC) prowadzi usługi finansowo-kadrowe dla spółek z całej Europy i obsługuje 20 krajów. Dziś zatrudnia 500 pracowników, a w perspektywie najbliższych 5 lat będzie zatrudniać nawet 1000 osób i dla tylu zaprojektowane jest nowe biuro na poznańskim Franowie, którego otwarcie odbyło się 30 listopada. Z tej okazji do Polski przyjechał Alistair Davidson-CFO IKEA Group (Chief Financial Officer), członek Rady Nadzorczej Grupy IKEA.
IKEA to nie tylko meble. Group Shared Services (GSS) to globalna organizacja wchodząca w skład Grupy IKEA, świadcząca usługi z zakresu finansów i HR dla innych organizacji IKEA z całego świata. Swoje usługi GSS świadczy poprzez 3 centra serwisowe (Shared Service Centers – SSCs), zlokalizowane w Poznaniu, Szanghaju i Baltimore. W sumie Group Shared Services rozlicza rocznie ponad 315 000 podróży służbowych, 1 400 000 faktur od dostawców IKEA i około 1 800 000 wynagrodzeń dla pracowników IKEA z całego świata.
Organizacja ma na najbliższe lata ambitny plan rozwoju. Do grona odbiorców serwisów świadczonych obecnie w obszarze finansów i HR, dołączą kolejne, nie obsługiwane w tej chwili kraje. Ponadto wraz z rozwojem Grupy IKEA, związanego z jej transformacją w kierunku sprzedaży wielokanałowej, rosnąć będzie w następnych latach portfolio usług oferowanych przez GSS. Czego przykładem może być świadczona już częściowo usługa zapobiegania oszustwom podczas płatności online.
Poznań jest najważniejszą lokalizacją dla GSS. To stąd obsługiwana jest największa liczba krajów, pracuje tu też największa liczba specjalistów – centra w Szanghaju i Baltimore zatrudniają łącznie niespełna 200 osób. Poznański oddział istnieje od 2011 roku i zajmuje się usługami z obszaru finansów i HR dla pozostałych spółek grupy zlokalizowanych na terenie Europy. Dział usług finansowych odpowiada za zadania z zakresu rozliczania zobowiązań, księgi głównej, administracji baz danych, wsparcia systemów i rozliczania podróży służbowych. Do działu usług HR należą natomiast zadania z zakresu kalkulacji wynagrodzeń, administracji personalnej i obsługi systemów HR.
Specyfiką firmy jest mulitkulturowość – IKEA BSC skupia pracowników 20 narodowości, posługujących się 22 językami. Średnia wieku pracowników to 30 lat. Wbrew pozorom firma zatrudnia nie tylko księgowych czy ekonomistów – wręcz przeciwnie, otwarta jest też na humanistów oraz filologów.
W wielokulturowej firmie wyzwaniem jest organizacja pracy uwzględniająca wszystkie trudności związane z językami, strefą czasową czy prawem podatkowo-finansowym w poszczególnych krajach. Pracownicy przyzwyczajają się do współpracy w międzynarodowych zespołach i spędzają dużą część swojego czasu na wirtualnych rozmowach. Zmieniające się środowisko pracy, rodzaje podejmowanych zadań w ciągu dnia i nowe potrzeby pracowników z pokolenia 3.0 to wyzwania z jakimi będzie musiało się zmierzyć w ciągu najbliższych lat większość biznesów. IKEA powołała w tym celu IKEA World of Working (IWOW). To organizacja będącą częscią IKEA Services AB z siedzibą w Szwecji. Jej zadaniem jest kreowanie lepszych warunków codziennej pracy w biurze.
IWOW wspiera pozostałe organizacje należące do Grupy IKEA we wdrażaniu konceptu Activity Based Workplace w swoich biurach. Pierwsze takie miejsce zaprojektowane zostało kilka lat temu w sąsiedztwie sklepu IKEA Malmo w Szwecji. Teraz IKEA wdraża koncepcję ABW w kolejnych krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Francji i Chinach.
30 listopada otwarte zostało pierwsze takie biuro w Polsce – nowa siedziba obecnie dla 500, a docelowo 1000 pracowników IKEA BSC w Poznaniu. Całe biuro i wszystkie stanowiska pracy przystosowane są dla osób z różnymi odmianami niepełnosprawności. Za projekt wnętrz odpowiadają Joelle Czajkowska i Katarzyna Czesnar – projektantki współpracujące z IKEA.
Budynek znajduje się na poznańskim Franowie i sąsiaduje ze sklepem IKEA. Powierzchnia całkowita przestrzeni biurowej zlokalizowanej na I piętrze budynku to 7950 m kw., z czego część na najbliższe lata przeznaczona jest na wynajem (2200 m kw.). Biuro zostało wykończone w standardzie Breeam Excellent, posiada proekologiczne rozwiązania. Atutem budynku są duże okna wzdłuż całej fasady dające naturalne oświetlenie oraz dwa patia wewnętrzne z roślinnością. Pracownicy docenią też pewnie dogodny dojazd (w godzinach szczytu ruch przeciwny do głównego ruchu miejskiego) oraz duży bezpłatny parking.
Dzięki działalności Grupy IKEA w Polsce powstało 8,8 tys. miejsc pracy, w 2016 roku IKEA zapłaciła w Polsce 914 mln. Podatków (suma CIP, VAT i podatków w samorządach), wygenerowała 1030 mln zł tzw. wartości dodanej, czyli polskiego produktu krajowego brutto wygenerowała 277 mln zł. dochodów w gospodarstwach domowych.