W sferze kontrastów i geometrii

Projekt MSM, czyli Mieszkanie Sylwii i Mariusza, to realizacja zlokalizowana na parterze śródmiejskiej kamienicy w Gliwicach, za którą odpowiadało studio Fikus (Michał Fikus we współpracy z Marią Jaksik-Fikus).

Wnętrze o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych przeszło serię zmian, które pozwoliły uczynić je bardziej funkcjonalnym dla pięciu jego mieszkańców.

– Nasi inwestorzy – wyjątkowi ludzie, obdarzyli nas wielkim zaufaniem i szacunkiem, powierzając nam ten trudny i odpowiedzialny projekt – mówi Michał Fikus.

Jedną z podstawowych interwencji było wydzielenia dodatkowego pokoju dla dzieci, który stał się ich wspólną sypialnią. Uzyskaną przestrzeń udało się zaaranżować w otwartą kuchnię. W jednym z dwóch dużych pokoi projektanci zaproponowali pokój zabaw i nauki dla najmłodszych, drugi pokój został z kolei pomniejszony, co pozwoliło na wydzielenie dodatkowego holu z szafą oraz schowka gospodarczego.

Łazienki pozostały w swoim pierwotnym miejscu, ale wprowadzono do nich dodatkowe okno i przeszklenia, co zapewniło dostęp światła dziennego.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Sercem mieszkania jest tu strefa dzienna, która łączy w sobie otwartą kuchnię z czarną zabudową, jadalnię oraz salon z wygodną kanapą i kolorowym dywanem z geometrycznym motywem. Ze względu na niewielki rozmiar przestrzeni, połączenie tych trzech obszarów było nie lada wyzwaniem. Elementem spajającym pomieszczenie stała się duża trzymetrowa wyspa kuchenna. Twórcy zadbali o to, aby mimo że spora, nie przytłaczała pomieszczenia.

Wyspa została ustawiona na kamiennym cokole, dużo mniejszym niż obrys blatu, dzięki czemu dębowa posadzka wnika pod wyspę, dając wrażenie lekkości.

Oprócz wyspy jest tu również tradycyjny stół jadalniany, o okrągłym i ergonomicznym kształcie wraz z krzesłami w kontrastujących kolorach.

Pierwotne okno w tym pomieszczeniu zostało zastąpione dużymi szklanymi drzwiami, które prowadzą na zewnętrzną loggię tarasową.

Uwagę przykuwa też duży obraz, którego zgeometryzowana kompozycja i kontrastowa kolorystyka nawiązują do elementów wyposażenia pojawiających się w mieszkaniu. Z kolei wszystkie indywidualne meble są autorskimi pomysłami twórców ze studia Fikus i zostały zaprojektowane specjalnie do tego mieszkania.

Pokoje dzieci stworzono z myślą o kreatywnej zabawie. Są tu drabinki, ścianka wspinaczkowa, piętrowe łóżko, kolorowe zabawki i półki z mnóstwem książek. W takiej przestrzeni zdecydowanie nie ma czasu na nudę.

W jasnych łazienkach postawiono na minimalizm i proste w formie wyposażenie.

Studio Fikus zostało założone w 2007 roku i kontynuuje dorobek pracowni założonej przez Mariana Fikusa i Elżbietę Kosińską Fikus, którzy przez ponad 40 lat swojej działalności, w latach 1980-2020, zrealizowali setki projektów. Pracownię prowadzi dziś Michał Fikus, absolwent wydziału architektury i urbanistyki na Politechnice Poznańskiej oraz Szkoły Wyższej Planowania i Urbanistyki w Tilburgu wraz z kameralnym zespołem doświadczonych inżynierów, artystów i projektantów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Na zabytkowym poddaszu

Na zabytkowym poddaszu

Gliwice | 26 kwietnia 2023

Mieszkanie w zabytkowej kamienicy projektu Dyrda Fikus Architekci z nagrodą!