Na kilka dni przed świętami Muzeum Śląskie w Katowicach zorganizowało ciekawą wystawę „Po kolędzie”, na której można obejrzeć kolekcję bożonarodzeniowych szopek oraz wziąć udział w warsztatach tematycznych. W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie trwa wystawa z dziedziny sztuki lalkarskiej, w Muzeum Architektury we Wrocławiu godna uwagi jest ekspozycja „Trzy początki. 1918/1945/1989” ukazująca przemiany polskiej architektury w ostatnim stuleciu, a w bielskiej BWA pokazywane są prace charyzmatycznego artysty śląskiego – Andrzeja Urbanowicza. To już ostatnia chwila, aby obejrzeć wystawę „Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio” w Center for Art and Media Karlsruhe. Zapraszamy!
Co: „Po kolędzie…” – kolekcja bożonarodzeniowych szopek
Gdzie: Muzeum Śląskie w Katowicach
Kiedy: 18.12.2018–6.01.2019
Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wystawę nawiązującą do tradycji wykonywania bożonarodzeniowych szopek. Oprócz ciekawej kolekcji organizowanych jest kilka wydarzeń towarzyszących: warsztaty bożonarodzeniowe dla rodzin z dziećmi zatytułowane „Stała pod śniegiem panna zielona…”, oraz cykl spotkań dla dorosłych „Wokół zimowych świąt – „Katolicyzm”, „Judaizm” i „Prawosławie”.
Więcej na: www.muzeumslaskie.pl
Co: Wystawa „Wobec lalki”
Gdzie: Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Kiedy: 15.12.2018–20.01.2019
Miejska Galeria Sztuki prezentuje prace czterech artystek zajmujących się lalkarstwem artystycznym – Klaudii Gaugier, Pauliny Kara, Małgorzaty Maćkowiak i Mirosławy Truchty-Nowickiej.
Lalka artystyczna jest dziełem samodzielnym, rodzajem rzeźby, w której ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego. Artystki sięgają po materiały tekstylne, skóry naturalne, drewno, glinkę szamotową i porcelanową, papier mache, wosk pszczeli, runo wełniane, elementy z metalu i tworzą z nich ludzkie postacie, odtwarzają życie, jednocześnie przypominając o jego nietrwałości.
Każda z Autorek ma własny, niepowtarzalny styl, wybiera inne tematy, ujawnia inne odniesienia i znaczenia. Warto zobaczyć, bo to dziedzina sztuki rzadko prezentowana w polskich galeriach.
Więcej na: www.galeria.czest.pl
Co: Wystawa „Trzy początki. 1918/1945/1989”
Gdzie: Muzeum Architektury we Wrocławiu
Kiedy: 14.12.2018–24.02.2019
W Muzeum Architektury we Wrocławiu można obejrzeć wystawę „Trzy początki. 1918/1945/1989”. To próba pokazania trzech ważnych dat, które zapoczątkowały ciekawe zjawiska w architekturze. Lata 1918, 1945 i 1989 przyniosły ogromne zmiany na każdej z możliwych do prześledzenia płaszczyzn. Chociaż budynki nowych władz, domy nowego społeczeństwa i świątynie nowej sztuki powstające w tych trzech okresach polskiej historii różniły się fundamentalnie, łączyło je jedno — wiara w możliwość zbudowania nowego świata, w opozycji do tego, co minione.
Wystawa pokazuje te właśnie przemiany polskiej architektury ostatniego stulecia.
Więcej na: www.ma.wroc.pl
Co: „Temporary Structures 4” w Plato
Gdzie: Galeria Plato w Ostrawie, Czechy
Kiedy: 22.11.2018–31.03.2019
To już czwarta edycja projektu Temporary Structures, w którym artyści biorą we władanie przestrzeń galerii w Ostrawie. To ogromny obszar, około 5000 m², w byłym markecie budowlanym, który jest siedzibą Galerii Plato. Tym razem estońska artystka Marge Monko zaaranżowała część wystawienniczą, gdzie można oglądać jej własne prace oraz artystów z kolekcji Deutsche Telekom.
Więcej na: www.plato-ostrava.cz
Co: Wystawa „Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio”
Gdzie: Center for Art and Media Karlsruhe w Niemczech
Kiedy: 14.07.2018–6.01.2019
To już ostatnie chwile, aby obejrzeć wystawę „Through the Soundproof Curtain. The Polish Radio Experimental Studio”, która została zrealizowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Muzeum Sztuki w Łodzi. To pierwsza na taką skalę prezentacja Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, łączącego eksperymenty audiowizualne ze ścieżkami dźwiękowymi kina popularnego.
Więcej na: www.zkm.de
Co: Wystawa „Dzieci światła”
Gdzie: Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej
Kiedy: 9.11.2018–30.12.2018
W bielskiej BWA trwa wystawa zrealizowana według pomysłu kuratora Stanisława Rukszy, który w projekcie pt. „Dzieci światła”, nawiązał do twórczości Andrzeja Urbanowicza, charyzmatycznego artysty śląskiego niezależnego środowiska artystycznego.
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z wypowiedzi artysty w tekście „Okazanie” (1999): „Najdosłowniej jesteśmy dziećmi światła, choć nie zawsze o tym pamiętamy. Nawet, gdy jest go całkiem niewiele, ono jest najważniejsze. Posłańcem uczuć światła jest barwa”.
Wystawa jest próbą pokazana relacji współczesnego malarstwa w Polsce ze sztuką Andrzeja Urbanowicza.
Więcej na: www.galeriabielska.pl
Co: „Grafineria – prace na papierze w kolekcji Vlep[v]netu”
Gdzie: lokal_30 w Warszawie
Kiedy: od 19.12.2018
Kolekcja Vlep[v]netu to pierwsza na polskim gruncie próba zbudowania spójnej galeryjnej narracji na temat sztuki miejskiej. Zalążek kolekcji pojawił się już na początku istnienia grupy około 2002 r. Stanowiły go vlepki i plakaty wymieniane pocztą z innymi artystami. Kolejnym krokiem w rozwoju zbiorów był projekt Laktacje Nieholenderskie (2005–2007). W latach 2008–2010 Vlep[v]net prowadził w Warszawie galerię Viuro, gdzie zorganizowano ponad 30 wystaw indywidualnych i zbiorowych. W latach 2012 i 2018 r. zbiory wzbogaciły się o eksponaty zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej na: www.okal30.pl