Warsaw Home 2019 za nami. Tegoroczna edycja warszawskich targów to przypieczętowanie czterech lat ciężkiej pracy organizatorów. Udało się to, co dotychczas wydawało się poza naszym zasięgiem – Polska ma wspaniałe targi branżowe, które nie tylko pokazują najlepsze firmy krajowe i zagraniczne, ale przede wszystkim integrują gigantyczną energię przedsiębiorców, projektantów i architektów. Prawie siedmiuset wystawców (30% spoza Polski) rozlokowanych w pięciu halach o łącznej powierzchni 120 tys. metrów kwadratowych i 74 489 odwiedzających w ciągu 4 dni. Te liczby po prostu robią wrażenie na wszystkich!
Targi Warsaw Home 2019
Kasia Ptak – założycielka i CEO Warsaw Home – podczas konferencji prasowej otwierającej tegoroczną edycję zaznaczyła, że tak szybki rozwój imprezy i jej wysoki poziom nie byłyby możliwe bez zaangażowania wystawców, którzy wkładają wiele pracy w przygotowanie stoisk i prezentacji, wybierają Warsaw Home jako miejsce rynkowych premier nowych kolekcji i wreszcie przyciągają tu zarówno polskich, jak i zagranicznych kupców. Polska jest dziś szóstym największym producentem mebli i trzecim eksporterem na świecie (drugim w Europie) – targi Warsaw Home to miejsce, gdzie doskonale widać tę siłę polskiej branży wyposażenia wnętrz, jej energię i kreatywność. Komplementował to podczas otwarcia targów Tom Dixon, mówiąc o znakomitych polskich producentach i wyjątkowym duchu przedsiębiorczości.
Energia biznesowa na Warsaw Home fantastycznie łączy się z kreacją. I oto w designie właśnie chodzi! Dobre projektowanie kipiało zewsząd. Tegoroczne stoiska wystawiennicze marek kolejny raz zaskoczyły pomysłowością, jakością i profesjonalizmem. W strefie Selected Design doświadczyliśmy porywającego pokazu umiejętności. Zachwyciło delikatne w swym wyrazie, lekkie i niezwykle eleganckie stoisko firmy Profim stworzone przez Maję Ganszyniec. Nie zawiedli jak zwykle: Oskar Zięta, Vzór, Pedrali, Tom Dixon. Przepiękną atmosferę stworzyli: TON, Balma Noti, MDD. Zaskoczyło „czarne”, jakże eleganckie wydanie trójmiejskiej Tabandy. Gorąco robiło się wokół Plato, nowej marki z premierową kolekcją Marii Jeglińskiej. Świetny pokaz minimalizmu i odwagi wystawienniczej dostaliśmy w Lexavala – ich tegoroczna kreacja zdecydowanie wyróżniała się na tle innych, klasycznych ekspozycji. Zaciekawiła marka Doki – ze swoim talentem do detalu – oraz mistrzowie akustyki Mute Design – jak widać po Warsaw Home, również specjaliści od projektowania oryginalnych ekspozycji targowych. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano wystawę IDEAS pod patronatem Kasi Ptak, pomysłodawczyni targów. Dwudziestu czterech twórców miało okazję zaprezentować swoje pomysły i nawiązać relacje biznesowe. Wśród nich między innymi świetne obiekty: Agaty Nowak, Moniki Patuszyńskiej, Kabo & Pydo, Arkadiusza Szweda.
Gdy już wydawało się, że zostaniemy tylko w strefie Selected Design, odkryliśmy halę Interior Finish. Wypełniona była przepięknymi konceptami – ściany, podłogi, materiały, tkaniny – szał detali, który w rękach architekta ma szansę stać się najlepszą kreacją i formą. W strefie z meblami każdy mógł znaleźć wymarzoną sofę lub łóżko. W sektorze Kitchen&Dining zachwyciła z kolei kolorowa kolekcja od Smeg Dolce&Gabbana, która w pełni oddała włoskie korzenie obu marek. Wrażenie zrobiła również wystawa Krosno D’Sign, dla której limitowaną kolekcję szkła zaprojektował sam Karim Rashid – gość specjalny targów Warsaw Home.
Warsaw Home 2019 – prelegenci
W tym roku nie zawiodło również Design Forum – świetnie skrojony program był prawdziwą dawką edukacji i kreacji. Duży udział w tym mieli znakomici zagraniczni prelegenci: Marcus Fairs (założyciel portalu Dezeen), KarimRashid, Stefan Diez, Christophe Pillet, Richard Hutten, MatteoCibic, Luca Nichetto, Matti Klenell, Cate& Nelson, Jaime Berustain, Daniel Shavn, studio deFORMi David Trubridge. Tegoroczną nowością była inicjatywa Warsaw Design Week, której ideą jest połączyć energię targową z wydarzeniami miejskimi, podobnie jak dzieje się to w wielu innych stolicach europejskich. Warsaw Design Week stał się naszym przewodnikiem po najciekawszych wydarzenia i miejscach w Warszawie, związanych ze sferą wzornictwa i architektury.
Warsaw Home w Polsce pokazało już wiele, a i na międzynarodowym rynku zaczyna odgrywać ważną rolę – świadczy o tym chociażby fakt, że na otwarciu obecny był Craig Newman, szef UFI (Światowe Stowarzyszenie Przemysłu Targowego, zrzeszające najważniejszych graczy). I tak trzymać Warsaw Home! Jak zapowiedziała Kasia Ptak, ambitne plany przed nimi – budowa dwóch nowych hal, których powstanie ulokuje Ptak Expo w pierwszej dziesiątce największych centrów wystawienniczych w Europie. Gratulujemy i do zobaczenia za rok!