Już po raz piąty firma Wienerberger przyznała nagrody w konkursie na najbardziej innowacyjną architekturę ceramiczną. W zgłoszonych realizacjach, w ramach pięciu kategorii, jury konkursu oceniało innowacyjność i oryginalność zastosowanych rozwiązań architektonicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych materiałów ceramicznych: cegieł, dachówek czy płytek.
Konkurs na innowacyjną architekturę ceramiczną
W konkursie brały udział obiekty zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju (na podstawie projektu polskiego architekta), których budowę zakończono po 1 stycznia 2018 roku. Kryterium oceny oraz wspólnym mianownikiem nagrodzonych i wyróżnionych realizacji był przede wszystkim komfort przyszłych mieszkańców i użytkowników, oraz szacunek twórców projektu dla otoczenia architektonicznego. Tym, co wyróżnia konkurs firmy Wienerberger jest kryterium wykorzystania materiału – regulamin nie ogranicza wykorzystania produktów innych marek niż własne.
W tegorocznej edycji prace oceniało jury w składzie: Marlena Happach, Krzysztof Ingarden, Przemo Łukasik, Zbigniew Maćków oraz Grzegorz Piątek.
Laureatów prezentujemy poniżej. Wszystko o konkursie: tutaj
Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie Wienerberger Brick Award 2021
Nowy Strzeszyn, Poznań
Zdobywca Grand Prix oraz nagrody w kategorii Feeling at home. Nietypowy projekt osiedla to dzieło architektów Szymona Januszewskiego, Marty Łykowskiej i Mikołaja Schwartza z pracowni Insomia. Położone w rejonie ulic: Malewskiej, Różańskiego i Epickiej Osiedle Nowy Strzeszyn balansuje na granicy pomiędzy domkami jednorodzinnymi a blokami mieszkalnymi. Szczególną uwagę zwraca ilość zieleni, budynki rozmieszczono tak, aby nie trzeba było wycinać rosnących tu drzew. Każdy lokal posiada ponadto niezależne wejście, miejsce garażowe oraz ogródek. Wszystko to gwarantuje sielski odpoczynek z dala od gwaru ulicy.
Dom dwulokalowy w Radości
Zdobywca wyróżnienia w kategorii Feeling at home. Jednorodna, czarna bryła budynku jedynie z układem prostych otworów okiennych koresponduje w intrygujący sposób z naturalnym charakterem otoczenia jako wyrazisty element krajobrazu. Położony na leśnej działce w Radości architekci zaprojektowali dla samych siebie. Mimo nieregularnej struktury działki liczącej aż dwanaście wierzchołków architekci zadbali by maksymalnie ograniczyć ingerencję w naturalny krajobraz. Dzięki zwartej zabudowie zredukowano również koszty budowy i użytkowania.
Riverview, Gdańsk
Projekt, który powstał nad brzegiem Motławy, a za który odpowiadała pracownia APA Wojciechowski, to zespół siedmiu budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami. Charakterystyczne strzeliste bryły budynków z ceglaną elewacją i spadzistymi dachami nawiązują do historycznej zabudowy miasta. – Riverview ma bardzo szczególne położenie w Gdańsku, stąd odzwierciedla dwie twarze miasta: pierwszą – protestancką w duchu, drugą – eklektyczną, barokową. W konsekwencji, od strony portowej projekt otrzymał, nawiązujący ceglanymi elewacjami do manieryzmu flamandzkiego, surowy i spokojny wygląd. Druga strona to ciąg kamieniczek pozostający w dialogu z architekturą mieszczańską obecną w okolicy – opowiada Szymon Wojciechowski, architekt APA Wojciechowski. Projekt doceniono nagrodą w kategorii Living together.
Architektura w służbie ludzkości: Dom dla Bezdomnych w Jankowicach
Dom dla bezdomnych, Jankowice
Schronisko w Jankowicach to budynek niezwykły, przeznaczony dla osób bezdomnych, niezaradnych życiowo, dla których nie ma miejsca w systemie. Są zbyt zdrowi, aby mieszkać w DPS-ach i zbyt „niezdrowi”, aby korzystać z noclegowni. Dla nich właśnie Siostra Chmielewska stworzyła to miejsce. Duży parterowy budynek z pofalowanym dachem wkomponowuje się w okoliczne pola i pagórki. Nie widać go z drogi, ukryty jest za starymi drzewami rosnącymi wokół byłego szkolnego boiska. Z każdego okna rozpościera się sielski widok. Budynek jest podzielony na trzy główne strefy oddzielone ceglanymi murami. W strefie wejścia znajduje się część ogólnodostępna: kaplica, gabinety, sale rehabilitacyjne, świetlica i stołówka. W następnej części mamy 19 pokoi z łazienkami dostosowanymi do różnych stopni niepełnosprawności oraz pracownie. Na końcu jest część dla tych, którzy swoje życie poświęcili opiece nad bezdomnymi – trzy malutkie mieszkanka z aneksami kuchennymi. Projekt doceniono nagrodą w kategorii Living together.
Przebudowa i rozbudowa budynku biurowo-mieszkalnego, Będzin
Nagrodę w kategorii Working together Maciej Dyląg, Marta Hausman-Dyląg, Katarzyna Wichary otrzymali za umiejętną kompozycję bryły budynku, składającej się z kilku prostopadłościanów, w wyniku której nawiązano dialog z sąsiednią zabudową wzdłuż̇ ulicy o uskokowej elewacji. W imię troski o środowisko pracownia MMOA zdecydowała się nie burzyć, lecz przebudować budynek mieszkalny przy ulicy Słowackiego w Będzinie. Pierwotnie nieatrakcyjny budynek zyskał zupełnie nowe oblicze, ale i funkcję stając się siedzibą firmy ANBUD. Charakterystyczna, uskokowa elewacja to interpretacja okolicznej, historycznej zabudowy. Kolejnym lokalnym akcentem jest wykorzystanie cegły, kojarzącej się ze Śląskiem i Zagłębiem. W efekcie budynek zachowuje elegancką powściągliwość formy, jednocześnie doskonale wpisując się w otaczającą go, niezwykle zróżnicowaną zabudowę.
Budynek biurowy, Kraków
www.cavuarchitekci.pl, www.indygodesign.com.pl
Za umiejętne umiejscowienie budynku biurowego na trudnej, wąskiej działce projektanci z pracowni CAVU Architekci oraz indygoDESIGN otrzymali wyróżnienie w kategorii Working together. Budynek jest zlokalizowany w zabytkowej dzielnicy miasta Krakowa – Podgórze. Bryła budynku dopasowuje się do kształtu działki – wydłużonego trapezu. Sąsiedztwo zabudowy przemysłowej znajdującej się po wschodniej stronie ul. M. Skłodowskiej wpłynęło na charakter budynku poprzez formę detalu architektonicznego, układ okien oraz ceglaną okładzinę elewacyjną. Na kondygnacji podziemnej znajduje się garaż, na parterze lokale usługowe, a na pozostałych piętrach powierzchnie biurowe przeznaczone do wynajmu. – Projekt jest przykładem umiejętnego dogęszczenia tkanki miejskiej architekturą plombową, która tworzy ciągłość w sposób przemyślany i dyskretny – komentuje jury Konkursu.
Monopolis, Łódź
Monopolis to wyjątkowy projekt w skali globalnej, powstały w wyniku rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Obiekt wyróżnia się połączeniem najnowocześniejszego designu i technologii z historycznymi murami dawnej fabryki. Współpraca Virako z Grupa 5 Architekci, sprawiła, że dawne zakłady stały się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii Monopolu Wódczanego i amfiteatru. Dziś Monopolis jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi, a także zdobywcą nagrody w kategorii Sharing public spaces.
Centrum aktywności społecznej na zamku biskupów chełmińskich, Lubawa
– Wydawałoby się niepozorna interwencja na poziomie lokalnym powoduje zasadniczą zmianę na poziomie funkcjonowania lokalnej społeczności. Kontrast pomiędzy przeszłością a teraźniejszością podkreśla prostota funkcji i umiar w środkach wyrazu. Cieszy, kiedy lokalność buduje pozytywne skojarzenia, a architektura cementuje i integruje społeczność – tak tłumaczyło swoją decyzję jury Konkursu Wienerberger Brick Award 2021. Zabytkowy budynek przez ponad pięć wieków był rezydencją biskupów chełmińskich, dziś jest jednym najkosztowniejszy z projektów realizowanych przez polskie miasta, które są zrzeszone w sieci Cittaslow. Projekt, za który odpowiada Autorska Pracownia Architektury CAD Sp. z o.o. zdobył wyróżnienie w kategorii Sharing public spaces.