Dom z kontenerów, który możesz dowolnie przestawiać

W Poznaniu stanął dom z kontenerów. Na 55 m kw. rozlokowano salon z kuchnią, miejsce do pracy, sypialnię i łazienkę z wanną. Dodatkowe 24 m kw. to wypełniony roślinnością taras. Całoroczne użytkowanie domu zapewniają ściany izolowane pianą natryskową i wykończone sklejką brzozową.

Zaprojektowany przez Adama Wiercińskiego Dom Przenośny powstał z dwóch kontenerów morskich. Odważny projekt zrealizowano dla pary pasjonatów architektury tymczasowej w ramach poszukiwania trudnych, lecz ciekawych przestrzeni do życia.

Realizacja projektu okazała się świetną odpowiedzią na wyzwania obecnych czasów i potrzebę mobilności. Dom przestaje być bowiem przywiązany do konkretnego miejsca i może zmieniać lokalizację wraz ze zmianami towarzyszącymi życiu właścicieli.

Dom z kontenerów znajduje się przy ogrodzie społecznym obok parku Szelągowskiego w Poznaniu, ale jego właściciele już dziś planują by w przyszłości stanął w lesie, a docelowo – na wodzie.

Nietypową konstrukcję składającą się z dwóch kontenerów morskich typu cargo o wymiarach 12 x 2,5 m w całości przygotowywano w hali produkcyjnej. Transport i montaż na działce trwał jeden dzień, na miejscu odbyły się jedynie wewnętrzne prace wykończeniowe.

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Kontenery z widokiem na rzekę

Dom ustawiono częściowo na dachu kontenerów pełniących funkcje magazynowe. Ze względu na opadające ukształtowanie terenu i cenne widoki, bryłę przesunięto o połowę długości tworząc z jednej strony duży taras skierowany na pobliską rzekę. Obniżenie sięgające gruntu po drugiej stronie zapewniło natomiast komfortowe wejście do środka.

Celowo pozostawiono charakterystyczną elewację z grubej blachy trapezowej, żeby ukazać szczerość surowego materiału konstrukcyjnego. Ściany pomalowano na zgaszony zielony kolor, który powoduje, że dom z kontenerów wtapia się w otoczenie.

W części dziennej, w miejscach po metalowych wrotach, wprawiono duże okna balkonowe z widokiem na rzekę. Po bokach rozmieszczono natomiast kwadratowe okna, które stylistycznie świetnie pasują do prostej bryły. Dom uzupełniają stalowe schody i charakterystyczna łukowa balustrada na tarasie.

Dom z kontenerów. Ile kosztował?

– Ten konkretnie dom całościowo kosztował ok. 230 tys. zł z wyposażeniem – mówi projektant Adam Wierciński. – Trochę eksperymentowaliśmy z inwestorami z różnymi rozwiązaniami. Dom stanął na istniejących kontenerach kawiarniano-magazynowych, dlatego sytuacja z kanalizacją była ułatwiona, ponieważ jest pod spodem (można się wpiąć z instalacji wodno-kanalizacyjnej, również do zbiornika oraz do skrzynki elektrycznej). Domek jest całoroczny, nadmiarowo izolowany natryskowo pianą i ogrzewany. A chłodzony jest jedynie jednostką klimatyzacji. Oczywiście świetnym dodatkiem, którego zabrakło w procesie byłyby panele fotowoltaiczne, które są w planach.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Na wysokościach

Na wysokościach

Poznań | 24 stycznia 2023

Odwiedzamy mieszkanie na 18. piętrze najwyższego budynku mieszkalnego w Poznaniu

Próżność

Próżność

Poznań | 22 września 2020

W centrum Poznania działa wyjątkowa przestrzeń barowo-muzyczna