W cieniu mokotowskich drzew

Willa na Mokotowie projektu warszawskiej pracowni 77 Studio odwołuje się do charakteru historycznej zabudowy Starego Mokotowa, w tym domu własnego Romualda Gutta i nieistniejącego już kina Moskwa.

Zaciszna okolica, w której znajduje się budynek, charakteryzuje się klimatycznymi, zadrzewionymi uliczkami. Kwartał, potocznie nazywany Osiedlem pod Skocznią, położony jest u podnóża Skarpy Mokotowskiej. W pobliżu, od lat 50. znajdowała się słynna, warszawska skocznia narciarska, stąd też została zaczerpnięta nazwa projektu.

– Ideą było stworzenie architektury, która podejmie dialog z otoczeniem i historią dzielnicy – mówi architekt Paweł Naduk, właściciel 77 Studio.

I dodaje: – Powzięliśmy próbę przedłużenia charakterystycznych dla Mokotowa tradycji budowania, a na samym osiedlu przywrócenia ducha architektury willowej o cechach charakterystycznych dla tej części miasta. W czasach unifikacji i globalizacji dotykającej często brutalnie także architekturę, uważamy, że próba odwołania się do tożsamości miejsca, poszukiwanie genius loci jest dla nas szczególnie ważnym zadaniem

Magazyn Design Alive

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

 
Z zewnątrz budynek został pokryty szarą cementową cegłą, która nawiązuje do charakteru dawnej zabudowy Mokotowa.
 
Bryła jest hołdem dla Romualda Gutta i jednej z jego najwybitniejszych realizacji – willi własnej przy ul. Hoene-Wrońskiego, która stanowi przykład rozpoznawalnej na świecie architektury z szarej cegły warszawskiej. Architekci przemycili do projektu więcej podobnych odniesień, jak na przykład surowość czy brak dekoracji.
 
W budynku widoczne jest też nawiązanie do kina Moskwa projektu Kazimierza Marczewskiego i Stefana Putowskiego.
 
– Z modernistycznej bryły mokotowskiego kina „przeszczepiliśmy”, utworzone w elewacji z cegły, charakterystyczne perforacje oraz strukturalne detale ceglane. Chcieliśmy, aby ten nieistniejący już obiekt przetrwał nie tylko na słynnej fotografii ze stanu wojennego Chrisa Niedenthala, ale stał się też niejako „dawcą” detalu dla nowej realizacji – mówi Paweł Naduk.
 
Budynek ma 444 metry kwadratowe i posiada trzy kondygnacje rozmieszczone na czterech poziomach. Obecnie w willi mieści się wytwórnia filmowa OTO Film, których wnętrza zaprojektowała pracownia Poco Design.
 
77 Studio architektury zostało założone w 1999 roku i tworzy go sześciu architektów: Paweł Naduk, Agnieszka Osiejewska, Paulina Kapiszka, Anna Nawrocka, Agnieszka Sionek oraz Daniel Naduk. Pracownia specjalizuje się m.in. w projektach wnętrz i mebli, koncepcyjnych i studyjnych, kontroli kosztów realizacji inwestycji czy nadzorach autorskich. W swojej działalności stawia na bezwzględny szacunek dla lokalnej tożsamości oraz ma świadomość tego, że architektura wpływa na człowieka.
 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: