Wiosenny rozkwit sztuki. Polecamy marcowe wydarzenia

Marzec. Wszystko zaczyna kiełkować, rosnąć i otwierać się – w tym również instytucje kultury, które po zimowym letargu znów uchylają drzwi dla odwiedzających. Gdzie skierować pierwsze kroki? Polecamy wybrane wydarzenia w kraju i za granicą.

marzec

Helmut Newton: Lubię silne kobiety

16.10.2020–28.03.2021
www.csw.torun.pl

Helmut Newton należy bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych artystów XX wieku. Jego fotografie, początkowo dokumentujące modę, z czasem stały się prowokującymi dziełami sztuki. Fotografowanie modelek, nawet ubranych według najnowszych trendów, szybko jednak znudziło ambitnego, zainteresowanego ciągłym przesuwaniem granic twórcę – co wyraźnie zobaczymy na retrospektywie prac Helmuta Newtona w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa została podzielona tematycznie i składa się na nią ponad 200 zdjęć. Kilka kategorii, wśród których znajdziemy modę, nagość, humor i portrety, obrazuje wszystkie konwencje, w których tworzył Newton. Dla odwiedzających przygotowane zostały również filmy dokumentalne o artyście oraz odbędą się spotkania z przedstawicielami świata mody, fotografii i filmu. Wystawę można zwiedzać za pomocą wirtualnego spaceru.

marzec

Perły: Przed modernizmem – wykład prof. Marii Jolanty Sołtysik

25.03.2021, godz. 17:00
www.muzeumgdynia.pl

Czy zastanawiasz się w jakim stylu budowano w Gdyni przed rewolucją modernistyczną? Dowiesz się tego podczas wykładu online, który 25 marca 2021 o godzinie 17:00 poprowadzi prof. Maria Jolanta Sołtysik. Wykład przedstawiać będzie panoramę stylową miasta w okresie poprzedzającym rewolucyjne zmiany, jakie zaszły w estetyce XX wieku. Będzie też doskonałą okazją do wysłuchania jednej z najważniejszych badaczek gdyńskiej architektury. Wstęp bezpłatny. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

marzec

Young Design 2020 – Młodzi projektanci wczoraj i dziś

26.02–28.03.2021
www.iwp.com.pl

– Pragniemy pokazać młode pokolenie polskiego dizajnu takie, jakie ono jest: przebojowe, odważne i śmiało sięgające po nowatorskie rozwiązania. Chcemy aby wystawa pokazała drogę rozwoju poprzednich zwycięzców konkursu oraz to, jak stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej wpłynęło na rozwój ich kariery – mówią organizatorzy. Dwunastu tegorocznych finalistów oraz wybrani laureaci i finaliści z lat poprzednich pokażą swój dorobek projektowy, pochwalą się współpracą z najlepszymi markami oraz udziałem w polskich i zagranicznych wystawach. Są wśród nich laureaci nagród w dziedzinie wzornictwa, w tym najważniejszych w branży, takich jak: Red Dot Award, iF Award czy Dobry Wzór IWP. Wystawa zostanie zrealizowana również w formie wirtualnej.

marzec

Wszystko się przyda – wystawa Kaliny Bańki

29.01–10.04.2021
www.bwa.wroc.pl

Po 5 latach od pierwszej, indywidualnej wystawy w galerii SIC! BWA Wrocław ponownie gości Kalinę Bańkę. Artystka pracująca w szkle, przez kilka ostatnich lat przygotowywała się do doktoratu, który obroniła w 2020 roku. Przyglądając się współczesności, w swoich pracach podjęła ważki oraz bardzo aktualny temat pustki. A może raczej jej braku? Wspomniana pustka odnosiła się do zjawisk społecznych i ekonomicznych – nadmiernego konsumpcjonizmu, powszechnego problemu nadmiaru informacji czy potrzeby gromadzenia. To ostatnie zagadnienie związane z nadmiernym gromadzeniem, czy patologicznym zbieractwem, zwane naukowo syllogomanią stanie się główną osią narracji nadchodzącej wystawy. Będzie to opowieść o nieskończonej ilości zbieranych przedmiotów, o ulotnej materii świata fizycznego i niestabilności psychiczno-społecznej.

Memphis. 40 lat kiczu i elegancji

06.02.2021–23.01.2022
www.design-museum.de

Włoski kolektyw projektantów Memphis to jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk w designie ostatnich kilkudziesięciu lat. Zakwestionowali główną zasadę modernizmu, mówiącą, że forma ma być podporządkowana funkcji. Za swój punkt odniesienia przyjęli Art Deco i Pop Art, ze szczególnym uwzględnieniem kiczu i futuryzmu. Liczyła się indywidualność, humor i charakter, a wszystko to w opozycji tego, co uznawało się za „dobry design”. Zorganizowana z okazji 40-lecia powstania grupy wystawa w galerii Vitra Design Museum zachwyca eksponatami, które stworzyli m.in. Ettore Sottsass, Michele De Lucchi, Martine Bedin, Michael Graves, Barbara Radice, Peter Shire, Nathalie Du Pasquier oraz Shiro Kuramata.

marzec

Żyjnia ponownie otwarta

marzec 2021
www.bwa.wroc.pl

Zaprojektowana przez Buck.Studio Żyjnia jest miejscem spotkań oraz formą współczesnego, otwartego salonu miejskiego. Realizowany jest w niej program różnorodnych wydarzeń związanych z programem galerii Dizajn BWA Wrocław. W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią napary z ziół, krany z miejską wodą, relaksujące inhalacje olejkami z geranium, terapia dźwiękowa.

marzec

NGV Triennial 2020

19.12.2020-18.04.2021
www.ngv.vic.gov.au

86 prac ponad 100 lokalnych i międzynarodowych artystów, projektantów i kolektywów, przejęło cały budynek NGV International. Wystawa bada niektóre z najbardziej aktualnych i naglących problemów naszych czasów, w tym izolację, konserwatyzm i spekulacje na temat przyszłość, prezentując obawy, które zajmują myśli współczesnych artystów, projektantów i architektów.

 

marzec

Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba

2.02–7.03.2021
www.mck.krakow.pl

Po długim czasie unieruchomienia Międzynarodowe Centrum Kultury otwarło się dla publiczności nową wystawą prezentującą wybór prac wybitnych artystów, małżeństwa od ponad pół wieku, których połączyła również miłość do grafiki. Wystawa daje wgląd nie tylko w ich koncepcję sztuki, wspólnego życia i pracy, ale również obraz polskiego życia artystycznego drugiej połowy XX wieku. Wystawie poświęcony jest również album, w którym zaprezentowano reprodukcje prac i prywatne zdjęcia, które można podziwiać w Galerii MCK oraz wywiad-rzeka, jaki z artystami przeprowadziła kuratorka wystawy Monika Rydiger.

panGenerator

Ikony

11.12.2020–11.05.2021
www.ethnomuseum.pl

Wystawa zrealizowana w ramach projektu „Rzeczy Kultowe” przygląda się obiektom, które stały się dla wielu nas współczesnych przedmiotem kultu, pożądania i nieodłącznym elementem stylu życia. Wyłonione ze sfery cyfrowej, niezbywalnej już części naszej rzeczywistości, zachęcają do refleksji nad codziennymi zachowaniami, opatrzonymi symbolami i wyuczonymi gestami. Na zaproszenie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie artyści nowych mediów z grupy panGenerator stworzyli wystawę „Ikony”, w której wspólnie z etnografami, pochylają się z namysłem nad wytworami kultury cyfrowej. Wystawa dostępna jest również online. panGenerator to grupa projektowa i artystyczna działająca na polu eksperymentalnego dizajnu i sztuki nowych mediów łącząca w swoich działaniach projektowanie przestrzenne, graficzne, interaktywne i dźwiękowe, tworząc samodzielnie autorskie rozwiązania technologiczne – od zaawansowanego programowania po projekty układów elektronicznych i elektromechanicznych. Instalacje interaktywne panGenerator znajdują się w najważniejszych polskich muzeach i instytucjach kultury a także prezentowane są na festiwalach designu i sztuki nowych mediów w Polsce i na całym świecie.

Dziewczyny na warsztat

Dziewczyny na warsztat

29.01.2021–14.03.2021
www.ppnt.pl

„Dziewczyny na warsztat” to historie reprezentantek pierwszego pokolenia projektantek, dorastającego po 1989 roku. W programie zaplanowano webinary, warsztaty, oprowadzanie kuratorskie i wirtualny przewodnik, które pokażą jak kobiety zmieniały oblicze polskiego wzornictwa. Swoją historią podzieliły się m.in. Anna Bera z The Whole Elements, Patrycja Podkościelny, Tartaruga oraz Agata Nowotny.

Przedmioty domowe

Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka

14.01.2021–11.04.2021
www.idkielce.pl

Serwis kawowy, krzesło, maselniczka, barek na kółkach, zabawka. Przedmioty codziennego użytku. Wszystkie mają swoje historie. Wystawa „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka” prezentuje przedmioty codziennego użytku wybrane przez 15 bohaterów książki „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie”. To 35 eksponatów na co dzień funkcjonujących we własnym domowym kontekście, mających subiektywną i obiektywną wartość. Część z nich to ikony dizajnu – przedmioty symbolizujące czasy swego powstania. Część z nich jest ważna jedynie dla użytkowników. Każdy z przedmiotów ma swoje znaczenie, inaczej widziane przez ich właścicieli i przez historyków dizajnu, których perspektywy łączy wystawa

marzec

My Generation

2.10.2020–11.04.2021
www.albertina.at

Kolekcja Rafała Jabłonki to jedna z najwybitniejszych kolekcji sztuki amerykańskiej i niemieckiej lat 80. Obejmuje prace artystów, z którymi Jabłonka współpracował, których prace pokazywał i kolekcjonował. Po raz pierwszy, w Muzeum Albertina, marszand, właściciel galerii i kurator, urodzony w 1952 roku, przybliża swoją kolekcję – ze szczególnym uwzględnieniem własnego pokolenia. Na dwóch poziomach wystawienniczych można zobaczyć około 110 prac, obejmujących obrazy, rzeźby, instalacje, wideo i prace na papierze.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architektura przy stole

Architektura przy stole

Warszawa | 9 lutego 2023

Warszawscy projektanci spotkali się na pierwszej z cyklu „Kolacji Architektów”

Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Czas na zwiedzanie

Warszawa | 30 stycznia 2021

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku