11 kwietnia 2022 r., w warszawskiej siedzibie SARP, miała miejsce oficjalna inauguracja programu „Woda: W Centrum”. Wspólnemu przedsięwzięciu WAPW (Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej) oraz OW SARP (Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej), realizowanemu we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa, partneruje Geberit. Projekt zakończy się 1 lipca odsłonięciem instalacji stworzonej przez studentów Politechniki Warszawskiej, umiejscowionej w bezpośrednim sąsiedztwie Pawilonu Zodiak. Organizatorzy zapraszają na warsztaty, wykłady i prelekcje.
W centrum uwagi i w centrum miasta
Projekt „Woda: W Centrum” zwraca uwagę na kwestię zrównoważonego wykorzystywania zasobów w kontekście kryzysu klimatycznego i realnego zagrożenia kryzysem wodnym. Zdaniem twórców projektu zagadnienia te powinny się znaleźć w centrum zainteresowań wykładowców oraz studentów, aktywności architektów, a także codziennych praktyk mieszkańców stolicy. Z drugiej strony tytuł odsyła do miejskich przestrzeni powiązanych z wodą jako elementem funkcjonowania przestrzeni urbanistycznej w wymiarze przyrodniczym, klimatycznym, gospodarczym i estetycznym.
W rozmowie o projekcie „Woda: W Centrum”, która wypełniła pierwszą część spotkania, uczestniczyli: arch. Marta Sękulska-Wrońska – partner w pracowni WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego SARP i sędzia SARP; arch. Marlena Happach – Architekt Miasta Warszawa i dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego; prof. Krystyna Solarek – prodziekan ds. nauki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i kierowniczka specjalizacji urbanistycznej na WAPW „Miasto jako miejsce do życia”; arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys – wiceprezes SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu, członkini Rady Programowej UN Global Compact Network Poland i partner w APA Wojciechowski Architekci, a także Przemysław Powalacz – prezes Geberit. Spotkanie poprowadziła arch. Magda Maciąg – członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych Zodiak WPA.
Moc mądrego mecenatu
Przemysław Powalacz – prezes zarządu Geberit, głównego partnera projektu „Woda: W Centrum”, opowiedział zebranym przedstawicielom mediów, architektom i studentom o szerokim spektrum inicjatyw firmy, dotyczących zrównoważonego rozwoju i oszczędzania wody. Wyrazem zaangażowania Geberit w kreowanie realnych zmian jest m.in. doskonale znany w branży konkurs KOŁO na projekt łazienki.
– Woda jest rzeczywiście w centrum naszej działalności – deklarował w przemówieniu. – Jako organizacja zajmujemy się urządzeniami doprowadzającymi i odprowadzającymi ją z naszych mieszkań. Już 30 lat temu ogłosiliśmy pierwszą na polskim rynku politykę środowiskową. Ma ona związek nie tylko z wodą, ale ze wszystkim, co wpływa na dobrostan naszej planety i ludzi na niej żyjących. W Geberit badamy zużycie energii i wody w trakcie procesów technologicznych. Niezmiernie ważne jest dla nas jej oszczędzanie w kontekście urządzeń, które oferujemy użytkownikom. Gdybym miał wymienić najistotniejszy element i motywację, dla której zdecydowaliśmy się na uczestniczenie w projekcie, to jest nią chęć zwiększenia poziomu wiedzy. Zarówno w środowiskach eksperckich, jak i najszerzej rozumianych użytkowników.
Głos młodego pokolenia
Podczas drugiej części inauguracyjnego wydarzenia arch. Jan Chwedczuk z OW SARP, wykładowcy: Anna Cudny i Artur Jerzy Filip, a także studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, przybliżyli publiczności projekt „Wodnego Azylu” – miejsca spotkania z wodą, inspirowanego hasłem „od antropocentryzmu po aquacentryzm”.
Projektowane elementy instalacji, która znajdzie się przed pawilonem Zodiak mają w zamyśle twórców zostać później przeniesione w inne miejsce w Warszawie. – Instalacja będzie dotyczyła wody, będzie o niej opowiadała, a zarazem uczyła tych, którzy będą się o nią „potykali” w przestrzeni miejskiej – zaznaczyła arch. Magda Maciąg. – Zapraszamy do kontaktu i wsparcia projektu „Woda: W Centrum” zarówno media, jak również zainteresowane firmy – podkreślił arch. Jan Chwedczuk.