W miniony weekend w Concordia Design w Poznaniu odbyła się 4. edycja Festiwalu Designu i Kreatywności dla Dzieci Ene Due De. Dzieci brały udział w warsztatach, na których projektowały rakietę NASA, przerabiały sukienki na warsztatach modowych, tworzyły własny wzór na tkaninach czy super magnesy, ale także całą architekturę miasta, bo zaprojektować można wszystko! Najważniejszym punktem na mapie festiwalu była interaktywna wystawa Ene Due De w pełni zaprojektowana i stworzona przez dzieci dla dzieci podczas przedfestiwalowych warsztatów. Po raz pierwszy w tym roku wręczone zostały także nagrody Design Alive Awards Kids na wzór tych „dorosłych” wręczanych przez magazyn i portal „Design Alive”.
Po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji festiwalu wybrano najlepszego Animatora, Stratega i Kreatora i wręczono im nagrody Design Alive Awards 2014 Kids na wzór „dorosłych” tytułów przyznawanych od dwóch lat przez magazyn „Design Alive”, który był patronem medialnym festiwalu. Zwyciężczynie – same dziewczynki – Amelia Exterkate – Strateg, Zuza Kupińska – Animator, Zosia Kaczmarek – Kreaor, zostały wybrane z uczestników przedfestiwalowych warsztatów, którzy zdecydowali się wziąć dodatkowo udział w specjalnych podchodach kreatywnych. Nagrodzone zostały za pracę zespołową, choć każda z nich za swoje indywidualne cechy, które wyróżniały się podczas realizacji kreatywnych zadań. Zwyciężczynie otrzymały statuetki specjalnie zaprojektowane przez Martę Kondratowską na wzór tych dobrze znanych, autorstwa Oskara Zięty i nazywanych często „Oskarami designu”. Uroczyste wręczenie nagród przez Ewę Trzcionkę, redaktor naczelną „Design Alive” oraz Ewę Voelkel-Krokowicz, szefową Concordia Design, w asyście ich dzieci, stało się centralnym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu. Zdjęcia Animatora, Stratega i Kreatora w formie wydrukowanych wielkoformatowych plansz stały się częścią wystawy „Ene Due De”. Wiemy już, że pojadą wraz z dorosłą wersją wystawy „Design Alive Awards” na Gdynia Design Days.
Wystawa „Ene Due De” to autorski koncept, który zakłada tworzenie eksponatów przez dzieci i dla dzieci. Każdy eksponat ma swojego partnera (może to być firma lub instytucja) – żeby go stworzyć dzieci spotykają się na warsztatach kilka tygodni przed festiwalem i wspólnie nad nim pracują. Na tegorocznej wystawie znalazły się m.in. prototypy prawdziwej biżuterii zaprojektowanej przez dzieci dla mam, drzewo, które jest świetlną, napędzaną korbkami i oszczędzającą prąd instalacją, poduszkowiec – miękki i przyjazny pojazd stworzony z masy poduszek, oryginalne organizery do biurka na długopisy, kredki i inne drobiazgi. Dodatkowo, przy każdym eksponacie znajdowało się stanowisko interaktywne, które pozwalało małym odwiedzającym stworzyć swój własny, kolejny eksponat, który można z sobą zabrać do domu. Dzięki temu wszystkie dzieci stają się współtwórcami wystawy, a ona sama zmienia się przez cały festiwal.
Podczas dwóch weekendowych dni festiwalu odbyło się kilkanaście różnych warsztatów. Wszystkie z nich mają za zadanie pobudzać kreatywność, rozwijać wyobraźnię, pozwalają stworzyć coś osobistego, co można z sobą zabrać do domu gwarantując dobrą zabawę. Dzieci wraz z projektantką Magdą Hasiak projektowały ze starej sukienki nową, latały w kosmos zaprojektowaną przez siebie rakietą NASA, wcielały się w profesjonalnego DJ’a miksującego i tworzącego muzykę, realizowały makietę budynku Szkoły Marzeń. Oprócz tego, odwiedzający (mali i duzi) mogli obejrzeć spektakle i zrobić zakupy dobrze zaprojektowanych zabawek, gier, książek i ubrań dla dzieci.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w maju 2011 roku i była to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Festiwal jest finałem twórczego procesu warsztatowego, który w Concordii trwa przez cały rok.
Więcej na: www.facebook.com/ConcordiaDesign, www.concordiadesign.pl