Wspominając legendę. Jorge Zalszupin: Żyd, Polak, Brazylijczyk

Jerzy (Jorge) Zalszupin. Żyd, Polak, Brazylijczyk. Jeden z czołowych reprezentantów brazylijskiego modernizmu, autor ikonicznych mebli, zmarł w wieku 98 lat.

Urodził się w Warszawie, lecz przez większość życia mieszkał w Brazylii. Po maturze, w 1939 roku, miał rozpocząć studia na politechnice w Paryżu, wojna jednak wymusiła zmianę planów a zamiast w Paryżu, Jorge wraz z ojcem i siostrą znalazł się w Bukareszcie. Początkowo uczęszczał do tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, jednak poznawszy lepiej język ukończył Instytut Architektury w Bukareszcie. W 1949 roku emigrował do Brazylii, gdzie wówczas intensywnie kształtowała się brazylijska odmiana architektury modernistycznej. To był również czas wielkiej fascynacji Zalszupina legendą brazylijskiego modernizmu, Oscarem Niemeyerem.

 Podziwiam jego budynki. Jego projekty podobają mi się wizualnie, funkcjonalnie natomiast znacznie mniej. Le Corbusier, Niemeyer, Mies van der Rohe, to nie są ludzie, którzy lubiliby przytulne mieszkania. Zawsze ich bardziej pasjonowało to, co na zewnątrz, niż to, co wewnątrz – wspominał w jednym z wywiadów. On sam natomiast stawiał w projektach na prywatność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

W roku 1959 założył jedną z najważniejszych firm meblarskich Brazylii – L´Atelier. Jego twórczość charakteryzowała prostota, sensualizm i szlachetne materiały. Pod koniec lat 60. XX w. zatrudniał już trzystu wysoko wykwalifikowanych rzemieślników. Zalszupin był pionierem wykorzystania sklejki i chromowanego metalu a jego projekty szybko zyskały miano ikonicznych i dziś na aukcjach osiągają zawrotne ceny.  Jego działalność objęła również grupę Forsa, Havea (przedmioty plastikowe) i Labo (sprzęt komputerowy). Od późnych lat 80. zajmował się głównie architekturą i sztukami pięknymi.

Zmarł 17 sierpnia 2020 r. pozostawiając świat wzornictwa w żałobie.

Więcej na: www.jorgezalszupin.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jest mocno niszowo!

Jest mocno niszowo!

Poznań | 1 lipca 2022

Rozmawiamy z Cyrylem Zakrzewskim, którego meble podbiły targi w Mediolanie