W nowym numerze „DA Home” nr 13 pokazujemy projekty na styku klasyki i awangardy. Projektanci szukają sensu dla swoich działań na różne sposoby, a my w tym numerze przyglądamy się szczególnie dwóm kierunkom ich myślenia – awangardzie i ponadczasowości. Wydają się odległe, ale być może wcale nie muszą się wykluczać?
Rośnie w siłę design kolekcjonerski – oryginalny, radykalny, awangardowy. Inni wciąż kładą nacisk na trwałość, funkcjonalność i jakość materiałów – takie projektowanie zawsze się podoba, ludzie chętnie sięgają po klasykę i szukają uniwersalnych rozwiązań.
Wydaje się jednak, że najciekawsze projekty powstają na styku, zero-jedynkowy wybór pomiędzy eksperymentem a ponadczasowością to dziś za mało. To właśnie napięcie między awangardą a klasyką rodzi największy ferment, przesuwa granice współczesnej estetyki i wydaje się, że ma największą szansę przetrwać próbę czasu. Kwestionowanie konwencji nie musi przecież wcale oznaczać nietrwałości, a funkcje użytkowe nie wykluczają nowych rozwiązań, form i materiałów.
Co ciekawego w 13. numerze „DA Home”?
W 13 numerze specjalnym „DA Home” prym wiodą oczywiście wnętrza. Intensywne, kolorowe, nietuzinkowe, pełne emocji i poruszających historii.
Apartament w legendarnym, zabytkowym American Thread Building na Dolnym Manhattanie zaprojektowała architektka Crina Arghirescu Rogard. Ogromna kolekcja sztuki oraz wykonane na zamówienie designerskie obiekty tworzą gęste od znaczeń wnętrze, w którym historia szlachetnie koresponduje z nowoczesnością.
Duet 2 Lovely Gays, czyli 2LG Studio, zaprojektował z kolei wnętrze edwardiańskiego domu w południowo-wschodnim Londynie. Rządzi tu radość, życie i pastelowe barwy.
Kolor nadaje też ton poruszającej historii domu zaprojektowanego przez Rhondę Drakeford. Tutaj spontaniczne zanurzenie się w szaleństwie barw pomogło odnaleźć radość życia, które toczy się dalej mimo wszystko.
Jest też polskie wnętrze – głównym celem architektki Natalii Odolańskiej było stworzenie przestrzeni, która będzie jednocześnie nowoczesna i funkcjonalna.
Zwróćcie też uwagę na dwa domy – malinowoczerwony Dom Koloru na działce ROD w Warszawie, który zaprojektowali Karol Pasternak, Piotr Maciaszek i Mateusz Jaworski z pracowni Noke Architects, oraz zaskakujący dom w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Po naciśnięciu przycisku na pilocie kręci się i ustawia tak, jak sobie życzymy.
Jak zawsze w „DA Home” polecamy pogłębione rozmowy. Z Wojtkiem Nowakiem, architektem, założycielem NOWW Studio, rozmawiamy o tym, jak projektuje się kawiarnie, a z Piotrem Łucyanem, prowadzącym pracownię ArtUp Interiors, o życiu między Warszawą a Londynem i projektach łączących sztukę, design i historyczne konteksty.
Czytajcie i przekonajcie się o tym sami!