Rozpoczęła się jubileuszowa, dziesiąta edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award dla studentów architektury. Jego stałym motywem przewodnim jest światło dzienne. Od lat konkurs cieszy się dużą popularnością i dotychczas wzięło w nim udział już 10 tysięcy studentów z ponad 800 uczelni ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego. Prace oceniać będzie światowej sławy jury. Polscy studenci już kilkakrotnie byli nagrodzeni, w ostatniej edycji zwyciężył zespół z Politechniki Śląskiej. Zapisy trwają do 1 kwietnia, zaś termin złożenia pracy to 15 czerwca 2022 roku.
Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2022, studenci w pierwszej kolejności muszą zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. Rejestracja odbywa się pod adresem daylightandarchitecture.com/iva/ i trwa do 1 kwietnia 2022 roku. Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2022 r.
Studenci – indywidualnie lub zespołowo – mogą pracować nad projektami w dwóch kategoriach: Światło naturalne w budynkach, lub Badania nad światłem naturalnym. Każdy student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego, który również ma szansę na otrzymanie nagrody, jeśli jego zespół zwycięży.
W sierpniu 2022 roku jury wybierze zwycięzcę w każdym z pięciu regionów ustalonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury, który odbędzie się w Lizbonie w grudniu 2022 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z kategorii konkursowych. Pula nagród w konkursie wynosi aż 30 000 euro.
International VELUX Award
Międzynarodowy konkurs dla studentów architektury International VELUX Award jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (World Architecture Festival, WAF). Zapoczątkowany w roku 2004, urósł do rangi największego konkursu dla studentów architektury na świecie. W ostatniej edycji – International VELUX Award 2020 – laureatami Grand Prix konkursu zostali studenci architektury Politechniki Śląskiej: Julia Giżewska, Dominik Kowalski i Paweł Białas. Ich projekt pt. Teatr Światła zwyciężył w kategorii Badania nad światłem naturalnym i pokonał ponad 580 innych projektów z całego świata. Opiekunem naukowym projektu był dr inż. arch. Jerzy Wojewódka.
– Konkursowe wyzwania, które stawia przed studentami IVA skłaniają do lepszego zrozumienia roli światła dziennego, jako niezwykle istotnego źródła oświetlenia, energii i życia. Udział w międzynarodowym konkursie to dla studentów niezwykle cenne doświadczenie, szansa na rozwój i doskonały start w przyszłą karierę architekta. Zachęcam do rejestracji i potem pracy nad projektami inspirowanymi światłem dziennym. Liczę na silną reprezentację Polski w tej jubileuszowej edycji – powiedziała Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.
Zalety udziału w międzynarodowym konkursie podkreślają również sami laureaci. – Myślę, że konfrontacje uczą nas najwięcej. Poprzez poznanie różnych perspektyw poszerzamy nasze horyzonty – a co za tym idzie, uczymy się najwięcej – twierdzi Julia Giżewska
– Udział w konkursach pozwala na ustawiczny i prężny rozwój – poszerza i ugruntowuje wiedzę zdobytą podczas studiów. Są one szansą dla studentów, aby pokazywać swoje pojmowanie świata i pomysły. Właśnie dlatego warto brać udział w międzynarodowym konkursie IVA, ponieważ daje możliwości skonfrontowania swoich pomysłów z doświadczonym jury oraz innymi pracami – dodaje Paweł Białas
– Uczestnictwo w takich konkursach jest jak drugie studia – zmierzamy się z problemami projektowymi, bardzo często w zespole, grupie różnych osobowości, z różnymi spojrzeniami na świat oraz różnymi doświadczeniami. Rywalizowanie w międzynarodowym konkursie IVA daje dużo frajdy ze współpracy nad projektem, w oparciu o wiedzę zdobywaną na studiach i poszerzoną o wspólne spostrzeżenia – mówi Dominik Kowalski.
Najważniejsze daty
1 kwietnia 2022 – koniec rejestracji
15 kwietnia 2022 – początek składania projektów
15 czerwca 2022 – koniec składania projektów
sierpień 2022 – ogłoszenie zwycięzców regionalnych
grudzień 2022 – wyłonienie głównych laureatów i ogłoszenie werdyktu podczas Światowego Festiwalu Architektury
Informacje na temat konkursu oraz warunków uczestnictwa w międzynarodowym konkursie VELUX Award 2022 można znaleźć na stronie: daylightandarchitecture.com/iva/
Najnowsze informacje na temat konkursu IVA można śledzić na bieżąco na Instagramie i Facebooku.
Daylight & Architecture
Międzynarodowy konkurs International VELUX Award to element inicjatywy Daylight & Architecture zapoczątkowanej przez VELUX. Gromadząc unikalne treści stworzone przez architektów, dziennikarzy i badaczy, strona daylightandarchitecture.com oferuje bogatą bibliotekę wykładów, prelekcji i artykułów na temat światła naturalnego.
Materiały te są szczególnie cenne dla studentów architektury biorących udział w konkursie International VELUX Award. Mogą tam znaleźć inspirację i lepiej zrozumieć, jak ważne jest światło naturalne dla naszego codziennego życia, samopoczucia i zdrowia.
***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki! Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!