Otwarta właśnie w Muzeum Miasta Gdyni wystawa „Roundabout Baltic” to wizualna opowieść o relacjach projektowania z naturą prezentująca obiekty powstałe w ośmiu krajach połączonych linią brzegową Morza Bałtyckiego.
W wystawie „Roundabout Baltic” biorą udział projektanci z ośmiu krajów: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, razem ponad 40 twórców i ponad 70 obiektów. Aranżacja wystawy nie podkreśla jednak kraju pochodzenia projektantów. Skupiając się na podobieństwach formalnych wynikających, czy to z lokalnych inspiracji, metod wytwarzania czy wyboru materiału, pokazuje analogie w myśleniu twórców regionu nadbałtyckiego, które są ważniejsze i bardziej wyraziste niż różnice kulturowe, ekonomiczne czy klimatyczne pomiędzy krajami.
Międzynarodowa wystawa Roundabout Baltic prezentuje dorobek polskich projektantów w szerokim kontekście kulturowym i wizualnym obszaru Morza Bałtyckiego. Nie jest to jednak wystawa-przegląd, lecz wystawa-opowieść, osobista narracja kuratorki, w której design, przedmioty użytkowe i dekoracyjne są narzędziem do pokazania wizualnego związku pomiędzy projektantem, jego dziełem a nadmorskim pejzażem, wpisanym w jego twórczą wrażliwość. Osnową tej opowieści jest krajobraz, wydmy, plaża i woda, roślinność, kamienie i podwodne życie, zmieniające się pory dnia i roku. Produkty i obiekty rzemieślnicze powstałe w krajach skupionych wokół Bałtyku to główne wątki, z którego utkana jest wielowarstwowa narracja projektu.
Kuratorką wystawy „Roundabout Baltic” jest Agnieszka Jacobson-Cielecka, a organizatorem Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Współpraca tego zespołu zaowocowała wieloma znanymi wystawami promującymi polski design za granicą jak „Unpolished”, „Moderna” czy „Polska Folk”.
Wystawa czynna do 3 września. Więcej na: www.muzeumgdynia.pl