„On” – Duńczyk z zamiłowaniem do jasnego drewna i prostoty, „Ona” – Australijka egipskiego pochodzenia uwielbiająca wzory, barwy i faktury. Przeprowadzenie renowacji wiktoriańskiego domu w Fitzroy North w Melbourne, stało się dla YSG Studio wyzwaniem, które wymagało nie tylko kreatywności, ale i precyzyjnej logistyki.
W rezultacie powstała przestrzeń, która na 200 m kw. harmonijnie łączy skandynawską prostotę z bliskowschodnią ekspresją, tworząc dom dopasowany zarówno do potrzeb czteroosobowej rodziny, jak i trudnych warunków klimatycznych Melbourne.
YSG Studio, pod kierownictwem Yasmine Ghoniem i Toma Swansona, zrealizowało przebudowę historycznego budynku, łącząc zachowanie jego pierwotnego charakteru z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. – Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która łączy „stare” z „nowym”, pozostawiając jednocześnie element zaskoczenia – wyjaśnia Yasmine.
Projekt ten zapoczątkował rozszerzenie działalności studia o sekcję architektury, wcześniej skoncentrowanego na aranżacji wnętrz.
Kluczowym elementem przebudowy było zastosowanie Hempcrete, znanego również jako beton konopny – naturalnego materiału o świetnych właściwościach izolacyjnych, idealnego na zmieniające się pory roku. Ściany pokryto wapiennymi tynkami, które pozwalają im „oddychać” i nadają przestrzeni organiczną miękkość.
Inspiracją dla zewnętrznej części domu były tradycyjne gliniane konstrukcje Hassana Fathy’ego, egipskiego architekta nazywanego guru zrównoważonego budownictwa, których echo można dostrzec w delikatnych łukach jadalni i ziemistych odcieniach elewacji.
Pomimo zachowania pierwotnych granic budynku, dzięki przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni dom wydaje się większy.
Korytarz w odcieniu głębokiej brzoskwini z terakotową podłogą nawiązuje szerokością do oryginalnego przedpokoju. Po jego bokach rozmieszczono pralnię, toaletę, główną łazienkę oraz szafy.
Całość spajają strategicznie rozmieszczone witraże z kolorowego szkła, które wprowadzają subtelną grę światła.
Projekt wnętrz balansuje między funkcjonalnością a estetyką.
W korytarzu terakotowe płytki przechodzą w mozaikowe wzory inspirowane perskimi dywanami. W sypialni głównej i łazienkach zastosowano marmurowe elementy w intensywnych, harmonijnych kolorach, odmian takich jak Rosso Asiago i Verde Riviera.
Dużo uwagi poświęcono naturalnemu oświetleniu – wysokie okna, przesuwane drzwi i świetliki wspomagają przepływ światła i powietrza. W łazienkach zastosowano niskie ścianki prysznicowe, które nie dochodzą do sufitu, co dodatkowo otwiera przestrzeń.
Kolor w tym projekcie odgrywa rolę niemal teatralną – od pastelowego różu na drzwiach wejściowych po intensywną zieleń i turkus w zabudowie kuchennej.
Wszystko zostało tu zaprojektowane z uwzględnieniem faktu, że właściciele są… daltonistami.