Zabytkowa stocznia przemieniona w biuro amerykańskiego giganta

Ogromna stocznia, w której od 1898 roku powstawały amerykańskie niszczyciele i okręty podwodne, za sprawą pracowni Gensler przemieniła się w niezwykłą siedzibę Gusto, agencji wspierającej zarządzanie w ponad 60 000 małych i średnich firmach w całym USA.

Ogromna przestrzeń obejmująca ponad 5000 metrów kwadratowych znajduje się na zabytkowym molo Pier 70 w San Francisco w Kalifornii, będącym niegdyś domem przemysłowych mocarzy takich jak Union Iron Works, a następnie Bethlehem Shipbuilding. Po zakończeniu działalności stoczni w 1997 roku, imponującą przestrzeń przejęły liczne agencje kreatywne tworząc społeczność pracowni artystycznych, klimatycznych restauracji, biurowców oraz apartamentów z zachwycającym widokiem na zatokę.

Industrialne dziedzictwo, które nadaje charakter całej dzielnicy, stało się punktem wyjścia wystroju siedziby Gusto. Wyróżniająca się imponującą wysokością przestrzeń stoczni została podzielona na trzy strefy.

Parter przyjął formę rozległego salonu podzielonego na strefy relaksu i niewielkie przestrzenie biurowe zachęcające do swobodnych spotkań z klientami. Umieszczone w przeciwległych rogach dwie minimalistyczne klatki schodowe kontrastują z wystrojem parteru, zapraszając na wyższe kondygnacje. O ile parter zapewnia widok na wyeksponowaną konstrukcję starych suwnic i rusztowań, pierwsze piętro składa się z imitujących morskie kontenery sal konferencyjnych i biurowych, z których każda wyróżnia się innym motywem przewodnim inspirowanym bogactwem branż, z jakimi współpracuje agencja. Najwyższy poziom zaprojektowano jako pomieszczenia socjalne oraz zaplecze kuchenne z relaksującym widokiem na morze.

Stawiając potrzeby pracowników na pierwszym miejscu, projektanci angażowali personel Gusto w prace na każdym etapie powstawania projektu. Dzięki tak bliskiej współpracy parter wyposażono w podgrzewaną podłogę. W wielu miejscach zastosowano strefy wirtualnej rzeczywistości a całą przestrzeń zdobi ponad 40-metrowy mural. Jednym z kluczowych pomysłów była również ogromna półka na buty w myśl przełamującej dystans zasady ściągania butów zarówno przez pracowników, jak i klientów firmy. 

– Zlecając projekt nowej siedziby zależało nam na wygodzie i autentyczności. Chcemy, aby wszyscy czuli się tu jak w domu – mówi dyrektor generalny i współzałożyciel Gusto, Josh Reeves.

Aby zapewnić komfort pracy zdecydowano się również na system Palisades Grid inspirowany projektem regałów modernistycznej projektantki Muriel Coleman. System pozwolił podzielić otwartą powierzchnię parteru na mniejsze, zapewniające prywatność strefy spotkań, dając również niezbędną w biurze przestrzeń do przechowywania.

Więcej na: www.gensler.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowe życie w starych murach

Nowe życie w starych murach

Wrocław | 24 października 2024

Zabytkowe mieszkanie zamieniło się w tętniące życiem biuro i przestrzeń warsztat

Harmonia formy i funkcji

Harmonia formy i funkcji

Wrocław | 18 września 2024

Biuro, w którym chce się pracować? Odwiedzamy Profit Development we Wrocławiu

Kreatywna Szpitalna

Kreatywna Szpitalna

Warszawa | 25 lipca 2023

Dot Architekci zaprojektowali siedzibę znanej agencji w stolicy