Zamieszkać u siebie od nowa

Czasem trudno nam dostrzec, jak przez lata nasz dom staje się niefunkcjonalny, a jego wystrój nie przystaje do aktualnych trendów, a nawet naszych własnych upodobań. Dopiero generalny remont uświadamia nam, że mieszkaliśmy we wnętrzach, które po prostu przestaliśmy lubić. Architekt wnętrz Monika Staniec pokazuje, jak na nowo zamieszkać u siebie.

Położony w malowniczej okolicy, z dala od zgiełku miasta, dom od 25 lat stanowi azyl i oazę spokoju dla aktywnego zawodowo małżeństwa. Nic więc dziwnego, że gdy zamieszkująca z nim córka usamodzielniła się, właściciele zamiast zmieniać lokum, postanowili dostosować je do nowych potrzeb i aktualnych trendów. Do współpracy przy rearanżacji zaprosili zaprzyjaźnioną architektkę wnętrz – Monikę Staniec. Tak zaczęła się totalna rewolucja.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Gruntowna rewolucja

– Weszłam do wnętrza, które miało już̇ 25 lat! Było budowane przez małżeństwo z kilkuletnim stażem i powstało według ówczesnych trendów, a w zasadzie ich braku, bez pomocy architekta wnętrz. Z właścicielami znaliśmy się̨ na tyle dobrze, aby móc wprost powiedzieć́: burzymy i to dużo! – wspomina Monika Staniec.

115-metrowa powierzchnia parteru przeszła gruntowne zmiany. Położono ogrzewanie podłogowe, na nowo ułożono instalację c.o., wod.- kan. i elektryczną. Wyburzono część ścian w otwartej strefie dziennej, zmieniając tym samym wygląd całości. I choć większość pomieszczeń pozostała na swoim miejscu, cała przestrzeń nabrała zupełnie innego charakteru. Jest tu funkcjonalnie i ergonomicznie, a wnętrza stały się jasne i przestronne. Efekt ten potęguje dobór kolorystyki, materiałów oraz struktur, które łączą nowoczesność z klasyczną elegancją.

Monika Staniec

Otwarta strefa dzienna

Sercem domu jest salon, który subtelnie przechodzi w jadalnię i urządzoną przy niej kuchnię. Od strony wypoczynkowej jest ona częściowo ukryta. Dominują tu ciepłe beże i drewno, urozmaicone sztukateriami. Nowoczesny pierwiastek wprowadzają natomiast stonowane szarości mebli wypoczynkowych, ale też okładzin w kuchni i podłóg w ciągach komunikacyjnych.

– Przestrzeń́ wypoczynkowa była kluczowa. Wcześniej z przedpokoju do strefy dziennej prowadziły małe drzwi. Zaproponowałam klientom, aby wyburzyć́ dużą̨ część́ ścian. Tak oto powstały trzy jednakowej szerokości wejścia. Dało to spektakularny efekt! Wnętrze się̨ powiększyło, wpadło tutaj więcej światła, a wszystkie pomieszczenia stały się̨ jednością – tłumaczy architektka.

Monika Staniec

Łazienka z nutą romantyzmu

O tym, z jak wielką starannością i dbałością o szczegóły zostało zaprojektowane wnętrze, przekonuje wystrój łazienek. Większa z nich przyciąga uwagę kwiecistą tapetą typu „wet”, która wprowadza do stonowanej, jasnobeżowej przestrzeni romantyczną nutę. W pełni wydobywa ją pudrowy róż szafki pod umywalkę, frontów zabudowy z pralką i suszarką oraz wykończenie sztukaterii. Kobiecy pierwiastek podkreśla też miejsce na toaletkę pani domu na blacie przy oknie. Nastrój ten jednak przełamują sprzęty w kolorze czerni i złota oraz chromowane dodatki, które projektantka śmiało ze sobą połączyła.

Łazienka nie tylko zachwyca wyglądem, ale jest też w pełni funkcjonalna, a na tym najbardziej zależało właścicielom. Stąd w wyposażeniu znalazły się rozwiązania marki Geberit. Wiszącą miskę WC Geberit ONE wraz z deską wolno opadającą Slim zamontowano na stelażu podtynkowym Geberit Duofix i wyposażono w przycisk spłukujący Sigma. Tak skompletowany zestaw produktów z portfolio sprawdzonego producenta jest gwarancją trwałości i bezpieczeństwa na lata.

– Wybór produktów Geberit był wręcz oczywisty. Stelaże i przyciski tej marki są̨ w zasadzie moim codziennym wyborem przy projektowaniu wnętrz, a tę decyzję podzielili właściciele. Moje sugestie odnośnie ceramiki od Geberit spotkały się̨ z ich entuzjazmem. Jakość́, dopracowane rozwiązania i światowy design spełniły ich oczekiwania – podkreśla Monika Staniec.

Wyposażenie z oferty marki Geberit, znalazło się także w oddzielnie urządzonej toalecie. Do sprawdzonego już elementu montażowego Geberit Duofix także dobrano przycisk Sigma. Jednak tym razem architekta postawiła na ceramikę z designerskiej kolekcji Geberit Citterio. Wybrano z niej nie tylko miskę wiszącą lejową Rimfree z wolno opadającą deską, ale też umywalkę nablatową. Dzięki temu wnętrze zachowało elegancki, spójny wygląd. 

– Jest to wnętrze w całości wykonane „pod właścicieli” – ono do nich niesamowicie pasuje i teraz mają poczucie, że w końcu  w ich domu da się̨ mieszkać́. To mnie cieszy najbardziej! Spełniłam swoją rolę jako architekt wnętrz – podsumowuje architektka.

Grupa Geberit

Europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pałac bez barier

Pałac bez barier

Warszawa | 29 października 2024

Geberit wyposażył łazienki w zrewitalizowanym Pałacu Rzeczypospolitej