Zaproszenie do zmiany perspektywy

Jak zmienić sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń, funkcję i samą ideę przedmiotu? Manifold – studio projektowe z Brooklynu – zachęca do własnych poszukiwań i zmiany perspektywy.

Założyciele Manifold, Yihan Chen (ur. 1991) i Fengyi Zhu (ur. 1993), z wykształcenia są zarówno artystami, jak i projektantami, a w swojej pracy koncentrują się na tworzeniu obiektów rzeźbiarskich i mebli o intrygującej strukturze.

Mają też podejście filozoficzne – projektowanie mebli jest dla nich jak soczewka do badania kondycji ludzkiej i świadomości zbiorowej.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Już sama nazwa „Manifold” ma skomplikowaną genezę. Wywodzi się od łukowatego kształtu rury rozgałęziającej się w silniku – miękkiej w swojej linii, a jednocześnie wytrzymałej i podporządkowanej ograniczeniom przestrzeni.

To napięcie między siłą a łagodnością, technologią a organicznością, staje się punktem wyjścia do projektowania obiektów, które kwestionują nasze przyzwyczajenia.

Manifold

Studio powstało w 2020 roku w Nowym Jorku, gdzie Fengyi i Yihan – po przeprowadzce z Chin – zetknęli się z przemysłowym, stalowym krajobrazem miasta. Zderzenie z brutalną materialnością otoczenia stało się inspiracją do tworzenia prac, które łączą industrialne formy z miękkimi detalami i refleksyjnym podejściem do przestrzeni.

Manifold skupia się na tworzeniu prac, które kwestionują nasze postrzeganie funkcjonalności, zależne od przyzwyczajeń i ograniczeń.

Za pomocą jednego z projektów, przypominającego gąsienicę krzesła Eruca, zwracają np. uwagę na to, jak automatycznie i intuicyjnie definiujemy wnętrza za pomocą podłogi, ścian i sufitu.

Ta sama logika nie dotyczy przecież innych gatunków – gąsienice mogą swobodnie poruszać się po wszystkich powierzchniach. Dlatego „nogi” Eruki to jak odnóża wspinające się po pionowych powierzchniach – mebel staje się zaproszeniem do innego spojrzenia na środowisko, wyjścia poza schematy.

Inny projekt – Alternative Application Chair – wykorzystuje elementy konstrukcyjne z krzeseł dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, umieszczając je nie w ścianie, a na eleganckim panelu z drewna orzecha.

W 2022 roku projektanci Manifold wzięli udział w wystawie „As Seen By”, organizowanej przez luksusową markę akcesoriów podróżniczych Rimowa. Ich projekt Softcase to reinterpretacja kultowej walizki Original Cabin – przekształcona została w miękki, tapicerowany tkaniną obiekt.

„Poduszko-walizka” zestawia sztywność aluminium z miękkością tekstyliów, balansując na pograniczu rzeźby, akcesorium i krytycznego komentarza na temat luksusowego podróżowania.

Manifold

Nieprzypadkowo Manifold działa na styku sztuki, designu i filozofii. Fengyi studiował także matematykę stosowaną – co, jak sam przyznaje, pomaga w wychodzeniu ze schematów. – Czasem to, co z pozoru niepasujące, okazuje się atutem – mówią projektanci – bo daje świeże spojrzenie i większą otwartość na nowe pomysły.

W ich podejściu istotne miejsce zajmuje także pojęcie ucieczki – rozumianej nie jako eskapizm, ale świadome odejście od rutyny i redefiniowanie znaczeń.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wazony przytulanki

Wazony przytulanki

Bruksela | 22 marca 2025

Wielkoformatowe, dywanowe rzeźby Shishi San są jej międzynarodową wizytówką

Rzemiosło, które koi

Rzemiosło, które koi

Amsterdam | 15 lutego 2025

W czasach niepewności Alfhild Külper tworzy ostoje miękkości i bezpieczeństwa