Enklawa luksusu na polskich mokradłach

Takie zlecenia nie zdarzają się często. Krzysztof Jachowicz i Jakub Wiśniewski z warszawskiego biura JMW Architekci zaprojektowali 2500-metrową rezydencję dla biznesmena z pierwszej dziesiątki najbogatszych ludzi w Polsce. Zlecenie dostali dzięki… wygranej w konkursie. Sama realizacja projektu trwała natomiast aż cztery lata.

Projekt stanowił ogromne wyzwanie inżynieryjne. Należąca do biznesmena działka, choć malownicza, składała się w znacznej części z mokradeł. Tymczasem rozległa nieruchomość miała obejmować basen, strefę spa, osobną część dla obsługi, lądowisko dla helikoptera oraz wielostanowiskowy garaż.

Właściciel, chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie, rozpisał konkurs, który wygrała właśnie pracownia JMW Architekci.

Ważny kontekst miejsca

Podstawą projektu stało się sztucznie stworzone wzniesienie, otoczone trzema stawami: rybnym, kąpielowym i widokowym. Na niewielkiej wysepce usypanej pośrodku ostatniego z nich stanął 70-metrowy przeszklony pawilon widokowy.

Do współpracy nad zielenią otaczającą dom zaproszono Enzo Eneę, cenionego na całym świecie specjalistę w tej dziedzinie, oraz wykwalifikowany zespół ogrodników.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

– Inspiracją do pracy jest dla nas natura oraz wielowymiarowość i złożoność nieustannie zmieniającego się świata – podkreśla Krzysztof Jachowicz.

– Naszym zdaniem, to właśnie w takich warunkach architektura powinna stanowić solidny filar, regułę i porządek przestrzenny. Poznanie kontekstu człowieka, miejsca i czasu, pozwala zrozumieć ideę, która ma przyświecać danemu projektowi.

JMW Architekci

Rozległe przeszklenia i naturalne materiały

Ogromne wrażenie robią rozległe przeszklenia, pozwalające na maksymalne cieszenie się pięknem krajobrazu. 

Wysokie na osiem metrów okna powstały za granicą na specjalne zamówienie. Elewację parteru pokryto łupkiem, natomiast piętro wykończono tynkiem i spiekami kwarcowymi. Tarasy, pomosty i mury oporowe wyłożono naturalnym drewnem.

W miejscu, gdzie natura odgrywa kluczową rolę, nie mogło zabraknąć proekologicznych rozwiązań. 

Projektanci zdecydowali się na wykorzystanie pompy ciepła wykorzystującej energię geotermalną. W dłuższej perspektywie pozwoli to obniżyć koszty eksploatacji tak rozległej rezydencji

Funkcję izolacyjną stanowią natomiast zielone tarasy, które dodatkowo pozwoliły budynkowi jeszcze lepiej wtopić się w otoczenie.

JMW Architekci

Biuro projektowania wnętrz i architektury powstało w 2008 roku. Utworzyli je absolwenci wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, w tym: Krzysztof Jachowicz i Jakub Wiśniewski. Obecnie zespół tworzą architekci, architekci wnętrz, konstruktorzy, projektanci i inżynierowie branżowi. Łącząc różne środowiska oraz dyscypliny zapewniają prawdziwie kompleksowe rozwiązania projektowe. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luksus niepowtarzalności

Luksus niepowtarzalności

Magdalenka | 23 czerwca 2024

Pod Warszawą powstanie kompleks luksusowych willi otoczonych leśną scenerią

Amerykański sen

Amerykański sen

Los Angeles | 30 stycznia 2023

Studio Osklo odrestaurowało hollywoodzką posiadłość z 1947 roku