Zielone zapomnienie

Dlaczego zielone? To widać na pierwszy rzut oka. Nie dość, że w tym apartamencie nie brakuje kwiatów, które nie są tu wcale drugoplanowym dodatkiem, to jeszcze faktycznie można się tu zapomnieć. Bo kto by pomyślał, że ten apartament powstał w centrum Wrocławia? Diana Żurek i Gutek Girek z Furora Studio są autorami tego pełnego zielonej energii apartamentu.

Projekt „Zdrój”, bo tak nazwali go architekci, trudno opisać jednym zdaniem. Z jednej strony emanuje spokojem, z drugiej całkiem sporo dzieje się tu stylistycznie.

– To przestrzeń pełna poszukiwań i odnalezionych skarbów. Rysów słońca wylewających się na podłogę i traw muskających ściany, w odbiciu mocnych linii z pogranicza modernizmu, nutą art decowskiego smaku i figlarnymi 'kaczkami’ z Las Vegas – mówią o swoim projekcie architekci: Diana Żurek i Gutek Girek.

Taką, a nie inną formę apartamentowi we wrocławskiej dzielnicy Borek postanowili nadać nie bez powodu. W żadnym stopniu też nie chcieli, ani nie musieli, narzucać właścicielom apartamentu. Artur i Wojtek doskonale wiedzieli, jakiego miejsca pragną.

Trzeba przyznać, że współautorka projektu – Diana poznała Wojtka już dobrych kilka lat temu na wybiegach w Szangahaju. To, co ich zbliżyło to właśnie bardzo podobne poczucie estetyki. Wiadome więc było, że proces kreacji przestrzeni tego apartamentu będzie dużą kreatywną przyjemnością.

Magazyn Design Alive

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 13/2024 WYDANIE SPECJALNE

Wyzwaniem było zredefiniowanie obecnego wnętrza, tak aby odpowiadało ono nowym potrzebom. Diana Żurek i Artur Girek od samego początku wiedzieli, że wręcz muszą wpuścić do wnętrza sączące się z ogrodu światło. Wraz z nim w przestrzeni zagościć miała i zieleń natury.

– Nowy układ otwiera więc budynek na dwie strony, poprzez szklane drzwi wejściowe spoglądamy wprost na ogród. Nowy kształt okien subtelnie nawiązuje do szklarni, pełnej tropikalnej roślinności. Przestrzeń otwarta, na około centralnie położonej klatki schodowej, wpuszcza ruch i przenikanie pomieszczeń – opowiadają o swej zrealizowanej właśnie koncepcji jej twórcy z Furora Studio: Diana Żurek i Gutek Girek.

Tu wszystko ma znaczenie – kształty, wzory, tekstury, barwy i liście. Całość jest jednak bardzo uporządkowana i sprawia wrażenie, że ani niczego tu nie brakuje, ani też nie można byłoby usunąć żadnego z zaprojektowanych elementów, by nie psuć harmonii całości. To z pewnością wymusza na mieszkańcach apartamentu dbałość o dzielącą z nimi przestrzeń zieleń. Kwiatów nie może tu zabraknąć, bo są jednym z kluczowych elementów definiujących charakter tego wnętrza.

– Kolory przewracają się na wszystkich płaszczyznach, przeglądają w dekoracyjnych szkłach, a każde pomieszczenie ma w sobie element dzieła sztuki, dzięki współpracy bliskich artystów m.in. Bożenę Grocholską, która w toalecie stworzyła własną interpretację Kandinskiego – wyjaśniają architekci.

Forniry, szkło i… odrobina japońskości

Bardziej stonowany charakter mają pomieszczenia na piętrze. Tu pojawiają się szlachetne forniry połączone z żyłami kamienia. Jest też błyszczące szkło w gabinecie. Całość potęguje nieco jego powagę. Ta jednak szybko pozostaje zastąpiona przez przyjemną lekkość zaraz po przestąpieniu progu sypialni. Ta obleczona w kwiaty uspokaja niczym japoński drzeworyt.

– To dla mnie prawdziwa oaza, zdrój pełen soczystej zieleni. Szukając odpowiednich słów myślę, że opisałbym wnętrze jako luksusowy, amerykański hotel z lat 70. Skrywa on pierwiastek art house’u z dodatkiem tropiku. Dość ryzykowne połączenie, niczym figuracja obrazów z abstrakcją wzorów, wdrożona do szeregówki zbudowanej w duchu socrealizmu lat 60., a jednak pełne harmonii – opisuje jeden z mieszkańców Wojtek.

Znajdziemy tu również czułą melancholię, którą Artur zaimplementował w swoich obrazach, stworzonych specjalnie dla tej przestrzeni. Jego dzieła oddają ciszę, ale także mgnienie niepokoju. „Zdrój” niewątpliwie oczarował jego mieszkańców, stając się miejscem, w którym nie tylko zamieszkali, ale pozwolili, by było odbiciem ich samych.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Elegancja po krakowsku

Elegancja po krakowsku

Kraków | 19 listopada 2024

Subtelna elegancja i wyraziste detale w nowym projekcie Furora Studio

Nowe życie w starych murach

Nowe życie w starych murach

Wrocław | 24 października 2024

Zabytkowe mieszkanie zamieniło się w tętniące życiem biuro i przestrzeń warsztat

Odrodzona elegancja

Odrodzona elegancja

Wrocław | 23 października 2024

Zwiedzamy niezwykłą willę na wrocławskim Zalesiu proj. pracowni Na Antresoli

Mikrowyzwanie

Mikrowyzwanie

Wrocław | 22 października 2024

20-metrowa kawalerka we wrocławskiej kamienicy z lat 30. inspirowana Bauhausem