1 maja w wieku 94 lat zmarł Aleksander Franta, nestor polskiej architektury, twórca ikonicznych już budynków z okresu PRL. – My jesteśmy, proszę państwa, od urządzania świata. Od organizowania wspólnoty przestrzennej dla nas. Dla NAS! Dla ludzi! – mówił o roli architekta w dzisiejszym świecie.
Absolwent Politechniki Krakowskiej, swoją pracę zawodową związał ze Śląskiem. W 1949 roku rozpoczął pracę w Miastoprojekcie w Katowicach wraz z przyjaciółmi z okresu studiów – Jerzym Gottfriedem oraz Henrykiem Buszko – tworząc zespół projektowy znany jako Zielone Konie. Od 1958 roku wraz z Henrykiem Buszko prowadził autorską Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego. Dzieła, które współtworzył, stały się ikonami śląskiej architektury docenianymi w Polsce i za granicą.
Nazywany był budowniczym Katowic. Razem z Henrykiem Buszko był autorem takich obiektów w stolicy Górnego Śląska jak: Kukurydze i osiedle Tysiąclecia, osiedle W. Roździeńskiego (tzw. Gwiazdy).
Był również współautorem osiedli domów profesorskich w Katowicach Brynowie, Gliwicach i Tychach, Pałacu Ślubów w Chorzowie, kościołów Podwyższenia Krzyża Św. oraz Matki Boskiej Piekarskiej na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.
Aleksander Franta był też współtwórcą kompleksu rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Ustroniu-Zawodziu. W 2017 roku postał film dokumentalny „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”, w którym nestor architektów opisuje i wspomina to i inne swoje dzieła. Film, który wyreżyserowała Ewa Trzcionka, redaktor naczelna „Design Alive”, można zobaczyć na vod.
Więcej: www.izbaarchitektow.pl