Zmarł Christo, jeden z najwybitniejszych współczesnych artystów

W niedzielę 31 maja, w wieku 84 lat, odszedł Christo, jeden z najbardziej oryginalnych i cenionych artystów współczesnych.

Pochodzący z Bułgarii Christo, a dokładnie Christo Vladimirov Javacheff, zasłynął przede wszystkim za sprawą swoich wielkoformatowych prac plenerowych (tzw. land artu) i instalacji. Wraz z żoną, Jeanne-Claude Denat de Guillebon, zasłynął z emballage, czyli działania polegającego na opakowywaniu różnych przedmiotów.

Celem artystów było odkrycie najbardziej podstawowych cech obiektu i proporcji, które skrywane były pod faktycznym przeznaczeniem przedmiotu. W 1985 r. opakowali paryski most Pont Neuf. W 1995 r. budynek Reichstagu w Berlinie. Na wiosnę 2020 artysta miał w planach opakowanie Łuku Triumfalnego, które miało stać się jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych we Francji tego roku. Z powodu pandemii koronawirusa przełożono te plany na przyszły rok, artysta jednak nie doczekał się ich realizacji.

Ostatnimi zrealizowanymi projektami artystów były Pływające keje w jeziorze Iseo we Włoszech oraz Mastaba w londyńskim Hyde Parku. 

Christo

Christo Vladimirov Javacheff urodził się w bułgarskim mieście Gabrowo 13 czerwca 1935 r. Odnalazłszy powołanie w sztuce, najpierw studiował w Bułgarii, a następnie w 1957 roku wyemigrował za „żelazną kurtynę” do Wiednia. Na emigracji już pozostał przez resztę życia.

Przez większą część swojej kariery Christo współpracował z żoną Jeanne-Claude Denat de Guillebon, którą poznał w Paryżu. Razem zrealizowali 23 duże projekty publiczne będące wspaniałym połączeniem jego artyzmu i jej zmysłu do organizacji.

Stali się rozpoznawalni dzięki spektakularnym i kontrowersyjnym instalacjom, których realizację często poprzedzały wieloletnie przygotowania. Konsekwentnie odmawiali korzystania z publicznych pieniędzy, samodzielnie finansując swoje prace. Każde kolejne przedsięwzięcie obejmowano baczną obserwacją krytyków sztuki i fanów. Po śmierci Jeanne-Claude w 2009 roku Christo kontynuował pracę nad ich wspólnymi projektami. Przez ostatnie 56 lat mieszkał i tworzył w w swoim domu w Nowym Jorku. Zmarł z przyczyn naturalnych.

Decyzją rodziny jego ostatnie dzieło, Łuk Triumfalny w Paryżu, zostanie opakowane mimo śmierci Christo, poinformował w poniedziałek dyrektor Centrum Zabytków Narodowych Philippe Belaval. Opakowanie Łuku zaplanowano między wrześniem a październikiem 2021 r.

– Christo i Jeanne-Claude zawsze uważali, że ich sztuka powinna być kontynuowana – napisała rodzina artysty w komunikacie wydanym w sprawie jego śmierci.

Więcej na: www.christojeanneclaude.net

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Christo
Christo oraz Jeanne-Claude, luty 1982. Zdjęcie: Wolfgang Volz
Christo
Surrounded Islands, Biscayne Bay, Greater Miami, Floryda 1983. Otoczona tkaniną wyspa jest jednym z najbardziej znanych dzieł artysty.
Valley Curtain, Rifle, Colorado 1972
Wrapped Coast, Little Bay, Sydney, Australia 1969
The London Mastaba, Serpentine Lake, Londyn 2018. Kolorowa instalacja złożona z ponad 7500 beczek powstała na jeziorze w Hyde Parku

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: