Znamy wystawy Gdynia Design Days 2023!

Jak projektować rozwiązania dla wyzwań teraźniejszości i przyszłości? Kilkanaście wystaw Gdynia Design Days 2023 zostało pomyślanych jako szereg prób poszukiwania konkretnych rozwiązań dla zadań, które widzimy już teraz jak i tych, które dopiero mogą nadejść.

Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest Stabilność. Rozwinięciem tej myśli jest idea, że współczesny świat potrzebuje stabilności zamiast wzrostu. Ekspozycje Gdynia Design Days 2023 wszystkie na swój sposób odpowiadają na tak sformułowaną tezę przewodnią imprezy. Jednocześnie nie zabraknie zagadnień związanych ze zrównoważonym projektowaniem, które tworzy filar wydarzenia od lat.

Dodatkowo, specjalnie wyselekcjonowane projekty będą dotykać kwestii wykorzystywania naturalnych zasobów, Bałtyku, czy poszukiwań odpowiedzi na pytanie, ile przedmiotów potrzebujemy, aby żyć satysfakcjonująco. Pokazy będą pretekstem do rozmowy o inkluzywności, znaczeniu edukacji oraz zdrowiu psychicznym i stabilności w kontekście kondycji naszego zdrowia. 

Oto lista pokazów, na które warto czekać! 

Gdynia Design Days 2023_designaliveWystarczająco | Agata Nowak

Pokaz bada jak przeciwstawić się mechanizmom, przez które czujemy, że to, co mamy, nie jest wystarczające. Żyjemy w czasach nadmiaru. Od lat wmawia nam się, że poczujemy się lepiej, kupując kolejną nową rzecz czy korzystając z aktualnie promowanej usługi. Owszem, dzięki temu podniesie nam się poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, ale nie na długo. Wszechobecne reklamy manipulują bowiem naszymi emocjami w taki sposób, abyśmy czuli, że to, co dotychczas posiadaliśmy, nie jest wystarczające. 

Proto Typy – otwarte pracownie

Proto Typy to kolektyw działający w PPNT w Gdyni, który tworzą Fundacja Mozi i grupa Tabanda, oferujący kompleksowe usługi prototypowania. W prototypowniach co tydzień odbywają się zajęcia dla studentów z wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa z zakresu prototypowania. Miejsce i usługa jest również dedykowana firmom i projektantom, którzy chcą wykonywać pierwsze wzory swoich projektów.

Glony II | Blanka Byrwa

Kim jest Bałtyk? Obecność morza wydaje się nam oczywista. Zdaje się być stabilne, silne, wieczne. Łatwo nie zauważyć, jak nasze działania lub ich brak, mogą czynić daleko idące zmiany w tym delikatnym ekosystemie. Wystawa stawia pytania dotyczące naszej relacji z morzem Bałtyckim. Jak korzystać z jego zasobów? Co odbudować, a co zostawić w spokoju? Jak spojrzeć na nowo i z odpowiedzialnością na relację z morzem?

Gdynia Design Days 2023_designalive

Odpady | Blanka Byrwa x UG x ASP

Wystawa „Odpady” to innowacyjna współpraca między Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego a Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kuratorowana przez projektantkę Blankę Byrwę. Celem projektu jest stworzenie prototypów produktów z odpadów bio oraz próba identyfikacji ich pozycji w gospodarce o obiegu zamkniętym. W ramach wystawy studenci UG i ASP eksplorują strategie projektowe związane z wdrażaniem nowych zrównoważonych materiałów – ich trwałością, biodegradowalnością, recyklingiem.

Obrzeża. Szara strefa urbanistyki. Ogródki działkowe | Filip Kozarski x Traffic Design

Szara strefa urbanistyki to wszystkie nieformalne, niepokojące, nielegalne, nieoczywiste, niejednoznaczne, niechciane, niedokończone, nieładne, nieopłacalne, niepotrzebne, niepraktyczne, nietrwałe, nieracjonalne, nieprofesjonalne, nierokujące i nielubiane procesy oraz zjawiska, które tworzą przestrzeń miejską – w strefie publicznej, architektonicznej i kulturowej. Wystawa „Obrzeża” to szkice, rysunki, rzeczy i pomysły związane z tematem ogródków działkowych.

Gdynia Design Days 2023_designalive

Narracje Sensoryczne | Monika Dołbniak

Codziennie różne bodźce wpływają na nasze samopoczucie, jednakże nasze potrzeby sensoryczne są tak wyjątkowe, że trudno jest je opisać, a tym bardziej, stworzyć produkty które będą równocześnie przyjazne i uniwersalne. Wystawa stawia pytanie jak wykorzystać praktyki twórcze do dyskusji na temat niematerialnych zagadnień komfortu sensorycznego.

Gdynia Design Days 2023_designalive

Happy | Tomasz Piotr Świtalski, Olga Kiedrowicz-Świtalska

„Happy” to zaproszenie do świata zmysłu dotyku. Zaprezentowane na wystawie narzędzie w postaci systemu tyflograficznych modułów i matryc ma na celu skupienie uwagi odbiorcy na haptycznej interakcji z materiałami, fakturami oraz obiektami. Czy wyłączając (choć na chwilę) z procesu poznania nowych, nieznanych nam elementów wzrok jesteśmy w stanie doświadczyć więcej?

Eduk(re)acja | Edyta Sadowska

Pokaz prezentuje spekulacje na temat możliwego znaczenia terminu „eduk(re)acja”. Może ona być pojęciem, które odnosi się do połączenia edukacji i rekreacji w jednej całości. Może to oznaczać chociażby podejście do uczenia się, które łączy elementy tradycyjnej edukacji z aktywnościami rekreacyjnymi lub kreatywnymi, w celu stworzenia bardziej zróżnicowanych i interesujących doświadczeń edukacyjnych.

CraB Lab 3D | Barbara Stelmachowska, dr Renata Bonter-Jędrzejewska, Mateusz Ligocki

Gdzie kończy się natura, a zaczyna technologia? Co ma wspólnego rzemiosło ze skanowaniem 3D i drukiem 3D?  Czy da się zeskanować drzewo i po co to robić? Projekt Craft Lab 3D to laboratorium badającym granice między światem przyrody, rzemiosła i technologii. Twórcy pokazu, wychodząc od natury, którą stawiają za wzór samoregulującego się, doskonałego systemu, chcą go bliżej zbadać korzystając z najnowszych technologii skanowania 3D i druku 3D, które pozwalają na digitalizację, twórcze przetworzenie i powielenie materii.

Gdynia Design Days 2023 – Stabilność

Bio-Kreacja. Domykanie cyklu. Pod względem gospodarczym nie musimy już wzrastać | Magdalena Komborska

Kreacja, uznana jest jako akt tworzenia, przeżycie twórcze, prowadzące do powstania dzieła sztuki bądź projektu użytkowego. Dzieło sztuki i produkt podlegają dynamice świadomych operacji twórczych, ale i procesom zależnym i niezależnym od swojego twórcy-kreatora. Złożony akt kreacji ma charakter indywidualny lub zbiorowy. Ponadto kreacja to potrzeba silnej więzi z naturą i afiliacja z innymi formami życia, ale i wręcz odejście od piękna i komfortu eksploatacji natury. Finalnie tytułowa bio-kreacja kierować ma ku myśli o współ-kreacji nowego wspaniałego świata.

Ascent | Karolina Hałatek

Wielkoformatowa, immersyjna instalacja świetlna, w której wertykalny kształt spirali stanowi powtórzenie formy koła, który może odnosić się do cząsteczki w ruchu, fali elektromagnetycznej bądź przedstawiać syntezę antycyklonu. Świetlisty dym, wydobywający się z wnętrza instalacji zaprasza widza do wejścia w oko cyklonu, odnalezienia się w nowej, abstrakcyjnej sytuacji zmysłowej. Widz ma możliwość zmiany percepcji poprzez symulację doświadczenia z pogranicza nadprzyrodzonego zjawiska atmosferycznego. Odbiorca staje się współ-kreatorem pracy na pograniczu biotycznego i a-biotycznego oraz realnego i odrealnionego środowiska.

Gdynia Design Days 2023_designalive

Czyste jak Bałtyk | Aniela Fidler i Joasia Fidler-Wieruszewska

Jest rok 2023, a fikcyjny produkt do prania Bałtyk 2050 i jego hasło Czyste jak Bałtyk zakładają, że w ciągu następnych kilku dziesięcioleci ludzkość dokonała zmian, które przyczynią się do poprawy stanu środowiska oraz poprawy jakości życia ludzi, którzy zamieszkują ten region. Wizja przyszłości Morza Bałtyckiego w 2050 roku obejmuje czyste wody, obfitujące w różnorodne gatunki ryb i innych organizmów, a także brzegi, na których rozwijają się piękne, dzikie ekosystemy. W trakcie tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days, produkt Bałtyk 2050 będzie prezentowany jako punkt wyjścia do dyskusji i wymiany poglądów na temat sposobów osiągnięcia tej wizji.

IKEA | Karolina Krych, Karolina Pożoga

Słowo dom przez ostatnie lata zyskało na znaczeniu – to już nie tylko nasi najbliżsi i wnętrza. Dzisiaj patrzymy na niego także przez pryzmat naszego najbliższego otoczenia – społeczności oraz planety. Coraz uważniej patrzymy na to jak żyjemy, chcąc robić to w sposób bardziej przyjazny planecie.

Magazyn Design Alive

NR 50 ZIMA 2024

ZAMAWIAM

NR 50 ZIMA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

Gdynia Design Days 2023

Wystawy będzie można zobaczyć między 1 a 9 lipca. Większość z nich zostanie ulokowana w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, reszta pojawi się w kilku lokalizacjach w centrum Gdyni. Więcej na:  www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days