Kilkanaście wystaw Gdynia Design Days 2024 to kilkanaście prób projektowego poszukiwania rozwiązań na światowe i lokalne wyzwania – zarówno te, które widzimy już teraz jak i te, które dopiero mogą nadejść. Będą dostępne zarówno w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, jak i w kilku lokalizacjach w przestrzeni miasta.
Wśród tematów pojawią się zupełnie nowe wątki, ale także takie, które od lat towarzyszą festiwalowi – wszystkie na swój sposób odpowiadające na hasło Gdynia-Zdrój.
Szczególnie ważnym punktem dialogu pozostanie zrównoważone projektowanie – tym razem pojawi się między innymi na wystawie o zrównoważonej architekturze i materiałach budowlanych. Ekspozycje będą też pobudzać do dyskusji na temat nadmiaru i tego, jak mu przeciwdziałać. Będziemy blisko natury – jej zasobów, czerpania z niej w racjonalny sposób oraz uczenia się od niej. Organizatory dotkną także tematu inkluzywności i dialogu międzypokoleniowego, zdrowia w szerokim kontekście oraz wyobrażeń na temat sztucznej inteligencji.
Oto lista wystaw, na które warto czekać:
Manuba – prezentacja tegorocznej kolekcji festiwalowej
PPNT Gdynia, kuratorki i projektantki: Marta Borkowska, Martyna Barbara Golik, Ola Lewczyk, Karolina Zimnicka
Manuba to limitowana seria przedmiotów zaprojektowanych i wyprodukowanych specjalnie na festiwal Gdynia Design Days. Zainspirowane słowiańską Nocą Kupały, czyli świętem przesilenia letniego, kuratorki pragną w tegoroczną kolekcję Manuba wnieść wibracje magii, mistycyzmu oraz celebracji natury w pełnym rozkwicie. Kolekcją Rytuał odnoszą się do czasu, kiedy przyroda, ludzie i duchy spotykają się w harmonii, świętując siłę życia, miłości i płodności. Badając i zgłębiając nasze słowiańskie korzenie, przenosimy się w świat tradycji i rytuałów Nocy Kupały. Kuratorki nawiązują do rzemiosła, pracy z rodzimymi materiałami, które bezpośrednio pozyskiwane są z natury i mają lokalny charakter.
Rzeczy bliskość
Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego, kuratorka: Agata Nowak
Aż 84 proc. Polek i Polaków przyznaje, że w ich domach zalegają niepotrzebne przedmioty. Ten problem dotyczy także najmłodszych. Według brytyjskich badaczy przeciętne 10-letnie dziecko posiada średnio 238 zabawek, tymczasem najlepiej bawi się, gdy ma ich tylko 8. Nikogo nie powinno więc dziwić, że w Stanach Zjednoczonych, które z nadmiernym konsumpcjonizmem mierzą się już od lat, jedną z najszybciej rozwijających się odnóg rynku nieruchomości jest wynajem przestrzeni do przechowywania. Wystawa „Rzeczy bliskość” pokazuje, że może być inaczej. Zastanawiamy się na niej, co sprawia, że jakaś rzecz staje nam się naprawdę bliska i czy naprawianie przedmiotów może wzmocnić tę więź. Mówimy też o tym, jak świadomie konsumować i wybierać produkty, których naprawdę potrzebujemy. Poruszamy również wątki dotyczące tego, jakie rzeczy mają szansę przetrwać próbę czasu oraz jakie są alternatywy do posiadania. Wszystko po to, żebyśmy spróbowali uzdrowić swoje relacje z przedmiotami.
Nowa generacja
PPNT Gdynia, kuratorka i koordynatorzy: Agata Kiedrowicz, dr Marta Gębska, dr Magdalena Nowak, Ewa Protasiewicz, dr hab. Anna Szwaja, Arkadiusz Szwed, Patrycja Żyżniewska
Bez kompromisów, presji rynku i ograniczeń wyobraźni. Młode pokolenie chce żyć i tworzyć po swojemu. Za pomocą projektowania walczy o siebie i o nowy, lepszy świat. Wystawa „Nowa generacja” to selekcja najciekawszych projektów z sześciu polskich uczelni artystycznych. Jakie trendy wyłaniają się z eksperymentów nowej projektowej generacji?
Młodzi na Start
PPNT Gdynia, projektantka aranżacji wystawy: Aleksandra Paszki
Wystawa jest efektem 13 edycji konkursu Młodzi na Start, który w tym roku odbywa się pod hasłem od-NOWA. Konkurs i wieńcząca go wystawa to zaproszenie do projektowej wypowiedzi o zmianach, oczekiwaniach i nowych technologiach, które pomagają chronić środowisko i zasoby naturalne. Ludzie, jako najbardziej ekspansywni mieszkańcy planety, popełnili wiele błędów. Zamiast je powtarzać, warto sięgnąć po najnowsze badania i technologie mające na celu ponowne wykorzystanie tworzyw, materiałów i odpadów. Na wystawie zobaczymy najlepsze spośród nadesłanych projektów, w tym również prace nagrodzone przez kapitułę konkursową w składzie: Ksenia Kaniewska-Jurczyszyn, Aneta Lehmann, Aleksandra Boćkowska, Agata Hasiak, Magdalena Hubka, Piotr Grzybowski, Megi Malinowska, Filip Ludka, Tomek Kempa.
Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni
PPNT Gdynia, zespół autorski: grupa projektowa Centrala, Alicja Bielawska, Aleksandra Kędziorek
Wystawa w ramach Gdynia Design Days 2024 pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody.
~ enough | wystarczająco. wystarczy. dość. dosyć. dostatecznie.
PPNT Gdynia, kuratorki: Paulina Rogalska, Kamila Szatanowska
Ślad węglowy związany z produkcją i procesami budowlanymi, tzw. wbudowany, stanowi blisko 30-40% całkowitego śladu węglowego w budownictwie. Oznacza to konieczność koncentracji nie tylko na oszczędzaniu energii podczas użytkowania budynków, ale i na materiałach, z których powstają. Na wystawie będzie można zobaczyć obiekt wypracowany podczas spotkań warsztatowych zespołu 3X0 – OUT OF OFFICE.
Jak wyglądałby Tinder, gdyby był meblem miejskim?
PPNT Gdynia | tereny zielone, kuratorka: Dominika Janicka
Czy uczenie się od społeczności sanatoryjnej pomoże młodszym pokoleniom wrócić do spotkań w świecie rzeczywistym? Odkryj jak Tinder zmienia się w mebel miejski! Zanurz się w krzakoterapii, gdzie romantyzm po 60-tce nabiera nowego wymiaru. Uzdrowiskowe spotkania stają się Tinderem w realnym świecie, gdzie niepisane zasady są kluczem do udanych randek. Swipe right, ale tylko off-line.
Synantropy. Czego uczą nas chwasty?
Proto Typy | PPNT Gdynia, kuratorki: Aleksandra Andrzejewska, Megi Malinowska, Monika Rosińska
Wystawa „Synantropy. Czego uczą nas chwasty?” prezentuje serię obiektów stworzonych przez osoby studiujące w School of Form. Badania nad roślinami synantropijnymi stanowiły pretekst do zgłębiania złożonych ludzko-nie-ludzkich relacji współistnienia i zależności. Poprzez eksplorację mikrokosmosu ruderalnego królestwa, osoby uczestniczące w projekcie stworzyły persony chwastów – wyimaginowane biografie oparte na ich charakterystycznych cechach, potrzebach, marzeniach oraz relacjach z otoczeniem. Efektem ich pracy są zarówno małe formy wydawnicze, jak i obiekty zaprojektowane indywidualnie lub grupowo.
Cykl życia
PPNT Gdynia, kuratorki: Joanna Borkowska, Alicja Korbut
Cykl życia to wystawa zwieńczająca kolaborację dwóch twórczyń – dyrektor kreatywnej i scenografki Joanny Borkowskiej oraz marki SALAK studio, za którą odpowiada Alicja Korbut. Wystawa zaprasza widzów w podróż, która ma na celu przeprowadzić nas przez cztery kluczowe etapy istnienia życia. Jej celem jest zachęcenie odbiorców do refleksji związanych z przemijaniem. Wyrazem sztuki stają się tu rzeźby tworzone z mebli oraz materiałów pochodzących z recyklingu pracowni SALAK.
Blisko ziemi. Opowieść o projektowaniu
PPNT Gdynia, kuratorki: Karolina Ferenc, Malwina Gruszecka, Maja Skibińska
Gleba to żyjąca skóra naszej planety i podstawa życia. Wielowymiarowo wpływa na dobrostan człowieka i kondycję całego środowiska. Stwarza warunki do kształtowania przestrzeni życiowej, przez co stała się istotnym budulcem krajobrazu kulturowego. Na wystawie dotkniecie ziemi, powąchacie ją, poznacie różne sposoby jej zastosowania oraz dowiecie się w jaki sposób może przeciwdziałać zmianom klimat i wpływać pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
RóżniMy!
Studio Fundacji Bochińskich | PPNT Gdynia, kuratorka: Agnieszka Stanasiuk
Różnorodność wzbogaca nasz świat. Obserwowanie odmiennych gustów, światopoglądów i stylów życia pozwala nam przekroczyć nasze przekonania i nawyki. Wystawa RóżniMy! celebrowana jest jako wartość nadrzędna, gdzie każdy obiekt, wyjęty z kontekstu, tworzy wizualny patchwork. Czy dialog będzie pełen zrozumienia, czy okaże się chaosem?
Uwolniona współpraca. O kooperacji ze sztuczną inteligencją
PPNT Gdynia, kuratorka: Edyta Sadowska
Idea wystawy powstała w odniesieniu do (r)ewolucji generatywnej AI, która zmieniła krajobraz funkcjonowania w wielu obszarach ludzkiej działalności, między innymi w sektorze kreatywnym. To opowieść o narracjach zbudowanych wokół AI, o języku i potrzebie budowania oraz rozwijania nowej idei collaborative AI.
Rzeczy które znamy, przestrzeń którą znamy
Proto Typy | PPNT Gdynia, kuratorzy: Studio Mozi
Wystawa prezentuje prace ceramiczne, których tematyka obejmuje różne obszary zainteresowań twórczych autorów. Spektrum prezentowanych dzieł pochodzi z pogranicza form użytkowych i ceramiki artystycznej, jest to analiza typowych dla tego rzemiosła motywów, kompozycji i konwencji.
Mobilne Uzdrowisko
PPNT Gdynia, kuratorka: Monika Dołbniak
Czego nasze ciało tak naprawdę potrzebuje, aby osiągnąć stan głębokiego odprężenia? Mobilne Uzdrowisko jest multisensoryczną aranżacją przestrzeni, gdzie osoby odwiedzające będą mogły znaleźć chwile wytchnienia i odpocząć po intensywnym doświadczaniu festiwalu. Instalacja ma za zadanie pokazać, jak pogłębione obcowanie na płaszczyźnie ciało-materiał-przestrzeń umożliwia lepsze zrozumienie naszych sensorium. Dozwolone są drzemki, medytacja, słuchanie muzyki, czytanie książek oraz wszystko to, co sprawi, że wejdziemy na inny poziom relacji między naszą głową a ręką, nauczymy się widzieć nosem i słuchać stopami.
3XO – Out of office – 3miejskie projekty wokół cyrkularności
PPNT Gdynia, grupa projektowa: zespół 3XO – Out of office
Wystawa prezentuje efekty warsztatowych spotkań osób projektujących z Trójmiasta, reprezentujących różne specjalizacje: wzornictwo, architekturę czy urbanistykę. Głównym celem była eksploracja strategii materiałowych oraz zagadnień związanych z tymczasowością i projektowaniem w obiegach.
Bańka informacyjna | Instalacja interaktywna
Centrum Riviera, kuratorki: Ewelina Antonowicz, Eliza Gawrjołek
W dobie internetu, algorytmów, mediów społecznościowych, mobilności, szybkiego tempa życia i przetwarzania bodźców, pozorna łatwość dostępu do informacji, czy kryteriów codziennych wyborów, idzie w parze z ryzykiem mimowolnego zamknięcia w określonych bańkach informacyjnych – wystawa prowokuje do refleksji nad tym współczesnym zjawiskiem, mającym znaczący wpływ na nasze spojrzenie na świat i podejmowane decyzje.
Morze Pomysłów
Proto Typy | PPNT Gdynia, kuratorzy: Sonia Jarczyk, dr Filip Ludka
Wystawa „Morze Pomysłów” to prezentacja twórczości studentów Pracowni Projektowania Mebla ASP w Gdańsku. Unikalne siedziska, które się na niej znalazły, stanowiły zadanie semestralne. Projektowanie form eksperymentalnych i korzystanie z surowców wtórnych to kluczowe elementy, które zastosowali studenci tworząc meble o innowacyjnym charakterze. Ta wystawa to propozycja spotkania z kreatywnością, odpowiedzialnością w designie i zrównoważonym podejściem do projektowania mebli.
Halo Witryna | W nowym świetle
Miejskie Hale Targowe, kuratorka: Anna Kotkiewicz
Wystawa „W nowym świetle” to refleksja nad zmieniającym się światem przez pryzmat porcelany. Młodzi twórcy odkrywają głębię materiału, jego znaczenia i nowe zastosowania, zapraszając do dialogu między sztuką a użytkowością.
Bioprospecting: rozwiązania dla przyszłości
Centrum Nauki Experyment, kurator: Centrum Nauki Experyment
Obecnie nauka pozwala analizować zagadnienia dotyczące bioróżnorodności praktycznie na wszystkich poziomach organizacji przyrody. Możliwa jest analiza różnorodności genetycznej, gatunkowej i ekosystemowej. Działania te dostarczają współczesnym naukowcom ogromne ilości inspiracji i potencjalnych rozwiązań dla ich badań. Te wyjątkowe procesy badawcze składają się na bioprospecting i dążą do szukania odpowiedzi i zastosowań dla naszej lepszej przyszłości. Wystawa „Bioprospecting: rozwiązania dla przyszłości” pokazuje wybrane, obecnie realizowane badania, w tym projekty mające na celu poprawę jakości życia i ochrony naszego zdrowia.
Upcycling nart. Użytkowy interior design
Konsulat Kultury | Gdyńskie Centrum Kultury, kurator: Majesty
W świecie, gdzie użyte przedmioty są najczęściej po prostu wyrzucane, zanika granica odpowiedzialności zarówno producenta, jak i konsumenta za produkt. Jednak czy możemy przedłużyć życie przedmiotów w użytkowy sposób? Wystawa pokonkursowa Majesty Skis Re//Defined pokazuje, że jest to możliwe. W trakcie konkursu uczestnicy nie tylko projektują, ale i wcielają swoje wizje w życie, wykorzystując zużyte narty jako główny materiał. Ich zadaniem jest nie tylko połączenie estetyki z funkcjonalnością, lecz przede wszystkim stworzenie projektów użytkowych zgodnie z ideą up-cyklingu.
Gdynia Design Days 2024. Gdzie znajdziemy ekspozycje?
Wystawy będzie można zobaczyć między 22 a 30 czerwca, w godzinach 12.00-20.00. Duża część zostanie ulokowana na terenie PPNT Gdynia. Ekspozycje będzie można też spotkać w kilku lokalizacjach w centrum Gdyni, dzięki czemu spacer po wystawach Gdynia Design Days 2024 będzie można połączyć z wypoczynkiem nad morzem.
Więcej na: www.gdyniadesigndays.eu