Znamy wystawy Gdynia Design Days 2025!

Wiemy już, jakimi wystawami zaskoczy nas tegoroczna edycja Gdynia Design Days. Organizatorzy postawili na wydarzenia ukazujące różnorodne zagadnienia i dziedziny projektowania, których wspólnym mianownikiem jest indywidualna interpretacja hasła przewodniego: „Rozproszenie”.

Jak co roku, wystawy zlokalizowane będą zarówno na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, jak i w wybranych lokalizacjach miejskich. W programie znajdą się zarówno debiuty, jak i powroty – tematyczne wystawy kuratorskie i przeglądy prac młodych projektantów z całej Polski.

W centrum uwagi znajdą się m.in. kryzys mieszkaniowy, alternatywne podejścia do nauczania projektowania oraz rola projektantów w odpowiedzi na współczesne wyzwania. Gdynia Design Days 2025 zachęca do otwartego dialogu i spojrzenia na design z wielu perspektyw.

Oto wystawy, których nie można przegapić:

Magazyn Design Alive

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

ZAMAWIAM

POCZET POLSKICH PROJEKTANTÓW

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Gdynia Design Days 2025

Cykl

PPNT Gdynia (Budynek IV), kuratorka: Dorota Kabała

Otaczające nas przedmioty rodzą się i kończą swoje życie. Każdy z etapów istnienia produktu, używania go i sposobu uśmiercenia, ma wpływ na środowisko naturalne. Na wystawie zapoznacie się ze środowiskową analizą cyklu życia produktu (LCA) i jej praktycznymi zastosowaniami. Przedstawione zostaną również biznesowe studia przypadków – produkty użytkowe odpowiedzialnych producentów, którzy dokonują takich analiz.

Dowiedz się więcej


Produkt Mieszkanie

PPNT Gdynia (Budynek IV), zespół kuratorski: Zofia Piotrowska, Łukasz Stępnik i Milena Trzcińska

Mieszkanie jest produktem złożonego procesu. To nie tylko maszyna do mieszkania – jego forma jest zależna od polityki, regulacji, mechanizmów rynkowych. Czy analizując typowe mieszkania powstające w tym samym mieście, lecz w odmiennych kontekstach społeczno-ekonomicznych, możemy lepiej zrozumieć funkcjonowanie naszego systemu mieszkaniowego? To nie katalog rozwiązań, lecz próba uchwycenia mechanizmów kryzysu mieszkaniowego. Bo mieszkanie to nie tylko metry i cena – to też komfort, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa. A przecież każdy z nas potrzebuje dachu, pod którym po prostu dobrze się żyje.

Dowiedz się więcej

Gdynia Design Days 2025

Typoteka.pl – Typografia w rozsypce. Historia rozproszona, historia zebrana

PPNT Gdynia (Budynek III), zespół kuratorski: Mateusz Machalski, Borys Kosmynka, Ania Wieluńska, Andrzej Tomaszewski, Michał Jarociński, Adam Twardoch

„Typoteka.pl” to opowieść o historii polskiego projektowania liter. Prezentuje kroje pisma i ich twórców od czasów drukarstwa po współczesność, opierając się na cyfrowym archiwum Typoteka.pl. To opowieść o literach jako nośnikach kultury i tożsamości. W czasach rozproszenia składamy z nich mozaikę – z przeszłości, której ślady czasem trzeba rekonstruować, i z teraźniejszości, gdzie polskie kroje funkcjonują globalnie. W centrum: litera – cicha, ale znacząca bohaterka naszej codziennej komunikacji.

Dowiedz się więcej

Ghosts of Tomorrow

PPNT Gdynia (tereny zielone), kurator: Kuki Krzysztof Iwański

Ghosts of Tomorrow to seria flag o naszych upadkach i porażkach — społecznych, ekologicznych, systemowych. Bez oklepanych haseł i symboli, bo te stały się przezroczyste. Nikogo już nie ruszają zielone liście czy recyklingowe strzałki. Potrzebna jest nowa forma. Ten projekt to proste, mocne kompozycje. Bez dosłowności, bez moralizowania. To obrazy, które mówią, na czym polegliśmy. I nie chodzi tylko o śmieci czy recykling. Chodzi o nasze wybory, relacje, odpowiedzialność. Prosto i brutalnie. Porusza i zostaje w pamięci.

Dowiedz się więcej

Sztuka starzenia

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego (Plac Grunwaldzki 2), zespół kuratorski: Aleksandra Majdzik-Cisowska, Izabela Serej, Szymon Serej

To wystawa o przyszłości, która dotyczy nas wszystkich. W obliczu starzejącego się społeczeństwa stawia pytania: jak chcemy się starzeć i jak projektować świat, który wspiera, a nie wyklucza? Pokazuje, jak design, architektura i technologia mogą odpowiadać na potrzeby seniorów, nie tracąc z oczu ich podmiotowości i doświadczenia. To opowieść o trosce, niezależności i codzienności pełnej sensu. Nie daje gotowych odpowiedzi – zostawia przestrzeń na refleksję.

Dowiedz się więcej

Nowa generacja

PPNT Gdynia (Budynek IV), zespół kuratorski i koordynatorski: Anna Szwaja, Ewa Protasiewicz, Magdalena Nowak, Marta Gębska, Patrycja Żyżniewska, Justyna Matysiak oraz Zespół Centrum Designu

„Nowa generacja” to przegląd najciekawszych projektów studenckich z pięciu polskich uczelni artystycznych i projektowych. To głos młodego pokolenia, które nie boi się myśleć inaczej – krytycznie, odważnie, odpowiedzialnie. Tegoroczna odsłona wystawy Nowa generacja to wybór najciekawszych projektów studenckich z pięciu uczelni: Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Bydgoskiej, Akademii Sztuki w Szczecinie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Dowiedz się więcej

Glina Świętokrzyska

PPNT Gdynia (Budynek III), zespół kuratorski: Katarzyna Domańska, Marta Dachowska, Bartosz Brylewski

Wystawa „Glina Świętokrzyska” to opowieść o codzienności, uważności i sile prostych gestów zaklętych w lokalnym surowcu. Łączy historyczne naczynia z pracami współczesnych projektantów, reinterpretujących tradycyjne techniki w nowym kontekście. Pokazuje glinę jako materiał zmysłowy, ekologiczny i głęboko ludzki – towarzyszący ludziom od wieków. Wystawa zachęca, by zwolnić i dostrzec wartość w tym, co bliskie i trwałe. Produkcja wystawy: Instytut Dizajnu w Kielcach.

Dowiedz się więcej

Trzeci wymiar rzemiosła

Miejskie Hale Targowe (ul. Wójta Radtkego 36, poziom -1, boks 348, wejście od strony ul. 3 Maja), projektantka: Anna Kotkiewicz, kuratorka: Maria Bąk

Czy drukarka 3D może być przedłużeniem dłoni rzemieślnika? Wystawa „Trzeci wymiar rzemiosła” prezentuje ceramiczne obiekty Marii Bąk wykonane w technologii druku 3D, stawiając pytania o istotę współczesnego rzemiosła. To opowieść o spotkaniu ciała, materii i algorytmu – o procesie, w którym technologia nie zastępuje, lecz wspiera twórcę. Każdy z obiektów to efekt dialogu między człowiekiem a maszyną, intuicją a precyzją, tradycją a innowacją. Organizatorem wystawy jest Fundacja Bochińskich.

Dowiedz się więcej

Gra Towarzyska

Studio Fundacji Bochińskich | PPNT Gdynia, (al. Zwycięstwa 96/98, budynek IV, lokal F014), kuratorka: Katarzyna Hodurek-Kiek

Gry towarzyszą ludziom od zarania dziejów, dziś przeżywają renesans – również w designie. Projektanci zapraszają nas do zabawy obiektem: jak w serwisie Brydż z lat 60., zestawie Bauhaus Memory 100 Marka Cecuły, szachach Andrzeja Klisza czy obrusie Magdaleny Jurek, który zachęca do aktywności i współtworzenia. Nawet kieliszki Wiesława Krysiaka dzięki wdzięcznej formie i zróżnicowaniu faktur oraz kolorów stają się pretekstem do eksplorowania możliwości. Design może być grą, narzędziem wyobraźni i relacji – zależy, jak go użyjemy. Wystawę organizuje Fundacja Bochińskich.

Dowiedz się więcej

Przystanąć, zobaczyć i zrozumieć

Gdynia Design Days 2025. Gdzie znajdziemy ekspozycje? 

Wystawy będzie można oglądać od 24 do 29 czerwca, w godzinach 12:00–20:00 (PPNT), lub w godzinach pracy danej instytucji. Większość z nich zostanie zaprezentowana na terenie PPNT Gdynia, ale część ekspozycji pojawi się także w wybranych lokalizacjach w centrum miasta.

Więcej na:  www.gdyniadesigndays.eu

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bieg szlakiem modernizmu

Bieg szlakiem modernizmu

Gdynia | 24 czerwca 2024

DA x Flow x Szczęsny. Niecodzienny bieg i współpraca podczas Gdynia Design Days