Znamy zwycięzców konkursu Mazda Design 2016

551 prac napłynęło na 7. edycję konkursu Mazda Design. Wszystkie nagrody Grand Prix w trzech kategoriach: autostylizacja, twórczy recykling i stylizacje modowe z nakryciem głowy, zgarnęły kobiety. Nagrodą w konkursie był czek na 10.000 zł lub prestiżowy kurs dla projektantów.

Wyboru zwycięskich prac dokonało jury w składzie: Kevin Rice – dyrektor europejskiego ośrodka stylu Mazdy, Łukasz Jemioł – projektant mody, przedstawiciele studia projektowego Kaniewski Design: Dominika Drezner i Mateusz Przystał, Monika Stukonis – redaktor naczelna magazynu „Elle”, aktorka Agnieszka Więdłocha i prof. Jerzy Porębski – wykładowca na Wydziale Wzornictwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz laureaci poprzednich edycji Mazda Design: Fryderyk Zyska i Maciej Meroniuk.

– Autostylizacja była trudną kategorią, ponieważ Mazda MX-5 sama w sobie jest dziełem sztuki. Uczestnicy mieli zatem trudne zadanie, gdyż musieli zachować odpowiednie proporcje – chodziło o to, by za pomocą car wrappingu podkreślić charakter kultowego roadstera, nie przytłaczając go. Zwycięski projekt oddaje ducha Mazdy MX-5, jej piękno i ekspresję, wpisując się równocześnie w myśl filozofii KODO: Dusza Ruchu. Projekt oklejenia dodaje jeszcze dynamizmu MX-5 – podkreślił Kevin Rice.

– Kategoria modowa była próbą dla uczestników, którzy mieli pomysł na strój damski i męski inspirowany MX-5 – dlatego największą uwagę zwracaliśmy na nakrycie głowy. Projektanci musieli dostosować DNA swoich stylizacji do trendów i wymagającej kategorii. Poszukiwaliśmy świeżości, wizjonerskiego spojrzenia i odwagi w przełamywaniu konwencji. Zwycięskie stroje wpisują się w nasze oczekiwania: są eleganckie, ale równocześnie efektowne. Naszym zdaniem doskonale podkreślają charakter Mazdy MX-5 – mówił Łukasz Jemioł.

Nowością w tegorocznej edycji była kategoria slow design: twórczy recykling. Jej założeniem było przeniesienie ducha Mazdy na przedmioty codziennego użytku. – Kategoria slow design miała uruchomić wyobraźnię uczestników. Autorka zwycięskiej pracy wykazała się innowacyjnym podejściem do projektowania. Bujak jest przykładem ponownego wykorzystania zużytych materiałów w zaskakujący sposób. Niepotrzebne kartony przeobraziły się w przedmiot, który może pomagać rozwijać wyobraźnię i kreatywność już od najmłodszych lat – przekonywał prof. Jerzy Porębski.

Kevin Rice: – Zwycięski projekt to jednocześnie wyraz Jinba Ittai – poczucia jedności jeźdźcy i wierzchowca, które jest tak charakterystyczne dla kierowcy i jego MX-5. Konik na biegunach to Jinba Ittai już od najmłodszych lat – świetny pomysł!

Oficjalne wręczenie nagród odbędzie się podczas jesiennego pokazu najnowszej kolekcji mody Łukasza Jemioła.

Z uwagi na wysoki poziom nadesłanych prac, jury zadecydowało także o przyznaniu wyróżnień w każdej kategorii. Jako kryterium oceny projektów, brano pod uwagę oryginalność i innowacyjność, estetykę i nawiązanie do motywu KODO: Dusza Ruchu.

LAUREACI KONKURSU MAZDA DESIGN 2016:

Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 UNIQ: autostylizacja
Katarzyna Jastrzębska. 21-letnia studentka Sztuki Nowych Mediów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, pochodząca z Łomży. Interesują ją grafika i szeroko pojęty design, z którym wiąże swoją przyszłość.
Opis: Autostylizacja związana jest z identyfikacją kolorystyczną Mazdy. Czerwony kolor projektu symbolizuje barwę krwi i intensywność, a trójkąty nawiązują do dynamiki i ruchu.

uniq1

uniq2

Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 FASHION: stylizacje z głową
Dorota Podgórska. Studentka wzornictwa na Politechnice Łódzkiej i aktualna finalistka 8. edycji konkursu Fashion Designer Award. W swoich pracach łączy rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Jest także zwyciężczynią konkursu Amber Look Project oraz Międzynarodowego Pokazu Mody „Textures”, organizowanego w ramach projektu zamawianego na Politechnice Łódzkiej.
Opis: Kolekcja przeznaczona jest dla osób pewnych siebie, które nigdy się nie zatrzymują. Proste oraz dynamiczne kroje są ilustracją szybkości i nowoczesności. Każdy z zastosowanych materiałów reaguje na ruch w inny sposób – razem tworzą strukturę będącą niemal samodzielnym bytem, duszą ruchu. Kolorystyka utrzymana w odcieniach czerni i czerwieni wnosi do kolekcji wyrafinowaną elegancję. Bogate zdobienia wykonane z tworzyw syntetycznych dodają zaś sylwetkom odrobinę ekstrawagancji.

podgorska_1_druk_duze

podgorska_5_druk_duze

Nagroda Grand Prix w kategorii MX-5 SLOW DESIGN: twórczy recykling
Beata Nikolajczyk-Miniak. W 2012 roku ukończyła z wyróżnieniem łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Nadal związana z uczelnią – jako asystentka zajmuje się działalnością projektową w obszarze wzornictwa przemysłowego, komunikacji wizualnej i wystawiennictwa. Jest laureatką wielu konkursów, między innymi: Strzemiński-Projekt, projekt Design 28, Rocznik 2012, Konkurs na pomysł, Moda na recykling i Wedel Vintage. W swoim dorobku posiada również patent na wynalazek – pojazd wodny.
Opis: Bujak w siodle wykonany został z niepotrzebnych tekturowych pudeł. Newralgiczne punkty wzmocniono PETG. Projekt posiada minimalistyczną, zgeometryzowaną formę, przypominającą kształtem konia. Składa się z 7 kompatybilnych elementów o zróżnicowanym kształcie. Największy element pełni funkcję bujaka oraz jest bazą dla pozostałych części zestawu, którym przypisana jest funkcja klocków. Tak zaprojektowany system zabawy integruje, pobudza wyobraźnię, rozwija kreatywność.

46

WYRÓŻNIENIA:

Wyróżnienie w kategorii MX- 5 UNIQ: autostylizacja
Jarosław Maćków. Opis: Umieszczenie złożonych grafik na karoserii Mazdy MX-5 jedynie ukrywa dynamiczne rysy i załamania, które są jej atutem. Czarna matowa folia nie tworzy z powierzchni samochodu lustra i uwydatnia wszystkie dynamiczne linie zastosowane w formie wozu. Czerwone akcenty nawiązują do kolorystyki Mazdy, a połyskujący pas na masce uwydatnia wydłużony przód typowy dla roadstera.

Wyróżnienie w kategorii MX-5 FASHION: stylizacje z głową
Marek Gembicki. Opis: Uniwersalna część stroju zaprojektowana do jazdy z odkrytym dachem. Poprawia bezpieczeństwo i podnosi komfort jazdy. Wraz z dedykowanym fotelem tworzy połączenie, które pozwala poczuć jedność z pojazdem.

Wyróżnienie w kategorii MX-5 SLOW DESIGN: twórczy recykling
Jan Godlewski. Opis: Temat „przeniesienie Mazdy do domu” potraktowałem dosłownie. Zależało mi na stworzeniu praktycznego i funkcjonalnego obiektu. Lampa składa się z uszkodzonego reflektora Mazdy 6 wyposażonego w energooszczędne świetlówki LED oraz złomowanego pręta stalowego, który został wyprostowany, wyczyszczony z rdzy i wyszczotkowany. Sposób wygięcia stalowej podstawy umożliwia zamocowanie reflektora bez dodatkowych narzędzi lub elementów mocujących takich, jak śruby czy wkręty.

Więcej na: www.mazdadesign.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mazda Design Experience. Młodzi designerzy podbijają świat

Mazda Design

Warszawa | 8 stycznia 2021

Młodzi designerzy podbijają świat w konkursie Mazda Design Experience

Mazda promuje najlepszych! Wystartowała nowa edycja konkursu dla młodych projektantów

Myśl nieszablonowo

Warszawa | 15 lipca 2020

Mazda Design Experience. Wystartowała nowa edycja konkursu dla projektantów

Doświadczanie

Mazda Design

Warszawa | 16 grudnia 2019

Po 10 latach konkurs projektowy zyskuje nową formułę